Jump to content



Xiaomi Mi 8 lite, huawei P20 ή samsung A8


l3ft3ris

Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρονιά!!! Έχω πελαγωσει με την αναζήτηση κινητού. Ψάχνω κάτι που να μην χρειάζεται τσάντα για να το κουβαλάς? να δέχεται κάρτα μνήμης αν είναι δυνατόν, να μπορώ να το κρατήσω μια 3ετια. Σε αυτά τα 3 που αναφέρω στον τίτλο όλα δεν με καλύπτουν σε κάτι. Πχ άλλα έχουν Bluetooth 5 αλλά 4.2 δεν ξέρω αν έχει μεγάλη σημασία αλλά μιας και δεν αλλάζω κινητό κάθε χρόνο προσπαθώ να έχει χαρακτηριστικά τελευταίας τεχνολογίας. Γενικά τα τελευταία χρόνια έχω πάρει Xiaomi δικό μου και της γυναίκας. Το P20 όμως μου φαίνεται πιο ωραίο και επίσης πιστεύω ότι έχει πιο καλή κάμερα. Διαθέτω 400-500€ Δεν ενδιαφέρομαι για τόσο άμεση αγορά αν έχετε να προτείνετε κάτι που αναμένεται η κυκλοφορία του. Θα ήθελα απλά το μέγεθος να μην ξεπερνάει τα 15cm και να μην είναι iPhone. Ευχαριστώ! Καλημέρα και καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά γιατί δεν παίρνεις το Xiaomi Mi 8 (οχι το Lite)?

Το έχουν δύο φίλοι και η κάμερα τα σπάει. Φυσικά επεξεργαστής μνήμη κλπ , όλα τα ίδια είναι.

Έχει και 2μπαντο GPS

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Ναι θα προτιμούσα η αγορά να γίνει στην Ελλάδα. Έχεις να προτείνεις κάτι που το βρίσκουμε μόνο εκτός;

 

Το mi8 lite νομίζω από έξω θα είναι πιο φθηνό. Από τα 3 που έχεις βάλει θα πήγαινα στο P20, αλλά θα πήγαινα στο κανονικό Mi 8 που πρότεινε ο @l2phile

Από έξω και λίγο πάνω απο το budget θα επέλεγα το oneplus 6t.

Το 8 είναι πιο μαζεμένο απο το lite

Έγινε επεξεργασία από Lamogio
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως το έψαξα λίγο και το Mi8 είναι ελάχιστα πιο μικρό απο το lite. Είναι βέβαια και πάλι 155mm. Είδα υπάρχει και το Mi8 se που είναι 147mm. Αυτήν την στιγμή έχω ένα mi4 το οποίο είναι 139mm βέβαια είναι πιο χοντρό. Λέτε είναι μικρές αυτές οι διαφορές στο μέγεθος. Με προβληματίζει ότι θα είναι ενοχλητικό στις τσέπες τον παντελονιών

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν έχεις νορμάλ μέγεθος χέρι, με τα νέα μακρόστενα κινητά δεν έχεις θέμα. Μπορεί να είναι ψηλά, αλλά το πλάτος είναι αρκετά νορμάλ.

https://www.phonearena.com/phones/size#/phones/size/Xiaomi-Mi-4,Xiaomi-Mi-8/phones/8777,10778

Τσέκαρε εδώ κάποιο νέο κινητό που έχεις πιάσει στα χέρια σου να δεις αν σε βολεύει.

 

Το P20 καλό και χρυσό, αλλά με το Mediapad M3 έχω μείνει ακόμη σε Android 7 και ενώ σκεφτόμουν για Mate 20 Pro, είπα να τους γειώσω.

Τουλάχιστον ξέρεις ότι με Xiaomi, ακόμη και να μην έχεις τελευταία major version (το Mi 8 έχει προς ώρας), θα έχεις ένα σκασμό features

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το Mi 8 δεν δέχεται κάρτα μνήμης. ?Θέλω μιας και θα δώσω τόσα χρήματα για κινητό  να μπορώ να βάζω την κάρτα από GoPro να βλέπω τα βίντεο. Ίσως βέβαια να μπορώ με OTG αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεί να διαβάσει σε υψηλή ταχύτητα και να τα προβάλει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.