Jump to content



X370 xpower gaming titanium - ryzen 1600X : CPU fail issue


Harrisxr650

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος της σύνθεσης της υπογραφής μου από 22-3-2018 όπου δούλευε απροβληματιστα...μέχρι σήμερα το απόγευμα. ?. Ενώ λοιπόν τον αμοιξαυ είδα τα mail μου και ένα κλιπ από την μπάντα της γυναίκας μου και λίγο σερφαρισμα..όλα καλά.. έκανα shut down χωρίς εφτραπελα. Πήγα να τον κάνει ανοίξω πριν λίγο και δεν κάνει boot. Ανοίγει, ανάβουν led φουρφουρια κλπ και μένει κολλημένος όπως στην φωτό. Έχω ξεσυνδεσει τα πάντα και συνδέσει ένα πάλι, έλεγξα φυσες τροφοδοσία Mobo & CPU. Έκανα κάθε πιθανό συνδυασμό με τα modules της ram και πάλι το ίδιο. Στο troubleshooting της mobo το άσπρο led πάνω από την τροφοδοσία της mobo "indicates CPU missing or failure". Έχει κανείς καμιά ιδέα η οδηγία πριν καλέσω το κατάστημα αγοράς για αντικατάσταση? 

Ευχαριστώ

Screenshot_2019-01-08-22-20-09-639_com.miui.gallery.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος της σύνθεσης της υπογραφής μου από 22-3-2018 όπου δούλευε απροβληματιστα...μέχρι σήμερα το απόγευμα. ?. Ενώ λοιπόν τον ανοιξα, είδα τα mail μου και ένα κλιπ από την μπάντα της γυναίκας μου και λίγο σερφαρισμα..όλα καλά.. έκανα shut down χωρίς εφτραπελα. Πήγα να τον ξανα ανοίξω πριν λίγο και δεν κάνει boot. Ανοίγει, ανάβουν led φουρφουρια κλπ και μένει κολλημένος όπως στην φωτό. Έχω ξεσυνδεσει τα πάντα και συνδέσει ένα  ένα πάλι, έλεγξα φυσες τροφοδοσίας mobo & CPU. Έκανα κάθε πιθανό συνδυασμό με τα modules της ram και πάλι το ίδιο. Στο troubleshooting της mobo το άσπρο led που ανάβει πάνω από την τροφοδοσία της mobo  σημαίνει "indicates CPU missing or failure"., Το 00 που φαίνεται στο debug led δεν υπάρχει σαν error code. Μπορεί να ειναι D0 το οποίο σημαίνει " CPU failed to initialize". Έχει κανείς καμιά ιδέα η οδηγία πριν καλέσω το κατάστημα αγοράς για αντικατάσταση? 

Ευχαριστώ

Sorry για την παράθεση. Δεν βρίσκω από το κινητό την επιλογή edit για να διορθώσω το κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να ψοφήσει CPU (εκτός αν το έχεις ξεσκίσει στο oc με πολύ υψηλές τάσεις). Πιο πιθανό θεωρώ να πρόκειται για mobo. Bios reset (με αφαίρεση μπαταρίας) δοκίμασες;

 

ΥΓ τώρα είδα ότι έχεις AIO ψύξη. Έχεις ελέγξει για τυχόν διαρροή;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να ψοφήσει CPU (εκτός αν το έχεις ξεσκίσει στο oc με πολύ υψηλές τάσεις). Πιο πιθανό θεωρώ να πρόκειται για mobo. Bios reset (με αφαίρεση μπαταρίας) δοκίμασες;

 

ΥΓ τώρα είδα ότι έχεις AIO ψύξη. Έχεις ελέγξει για τυχόν διαρροή;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

OC δεν έχει γίνει.

Bios reset έκανα από το jumper της Mobo, Θα βγάλω και την μπαταρία να δω μήπως αλλάξει κάτι το μεσημέρι μόλις γυρίσω από δουλειά.

Επίσης δεν παρατήρησα κάποια διαρροή από την AIO.

Link to comment
Share on other sites

OC δεν έχει γίνει.
Bios reset έκανα από το jumper της Mobo, Θα βγάλω και την μπαταρία να δω μήπως αλλάξει κάτι το μεσημέρι μόλις γυρίσω από δουλειά.
Επίσης δεν παρατήρησα κάποια διαρροή από την AIO.
Οπότε μάλλον πας για αντικατάσταση. Το είχες αγοράσει στημένο ή parts? Ενημέρωσε μας όταν βρεις άκρη αν τελικά ήταν CPU ή mobo....

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Οπότε μάλλον πας για αντικατάσταση. Το είχες αγοράσει στημένο ή parts? Ενημέρωσε μας όταν βρεις άκρη αν τελικά ήταν CPU ή mobo....

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Είναι αγορασμένο κομμάτι κομμάτι,

Θα δοκιμάσω με την μπαταριά μόλις γυρίσω σπίτι μήπως βγάλω άκρη.

Tο θέμα είναι πως θα καταλάβω αν φταίει η mobo η ο cpu,

Σύμφωνα με το troubleshooting της mobo είναι cpu, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο αν δεν του βγάλεις τα μάτια με ρεύματα κλπ . 

Έχω κολλήσει :D

 

image.png.a8cce069b1f3271145128d91e898cc31.png

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αγορασμένο κομμάτι κομμάτι,
Θα δοκιμάσω με την μπαταριά μόλις γυρίσω σπίτι μήπως βγάλω άκρη.
Tο θέμα είναι πως θα καταλάβω αν φταίει η mobo η ο cpu,
Σύμφωνα με το troubleshooting της mobo είναι cpu, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο αν δεν του βγάλεις τα μάτια με ρεύματα κλπ . 
Έχω κολλήσει [emoji3]
 
image.png.a8cce069b1f3271145128d91e898cc31.png
 
Δυστύχως μόνο με δοκιμή σε κάποιον φίλο με am4 (που έχει χρόνο και διάθεση να λύσει το σύστημα του για να γίνουν τράμπες) μπορείς να είσαι σίγουρος. Εναλλακτικά, πας τον υπολογιστή σε κάποιο Η/Υ service να σου βρουν ποιο κομμάτι έχει θέμα. Δυστυχώς εκεί θα πρέπει να πληρώσεις κάποιο ποσό για τη διάγνωση.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δυστύχως μόνο με δοκιμή σε κάποιον φίλο με am4 (που έχει χρόνο και διάθεση να λύσει το σύστημα του για να γίνουν τράμπες) μπορείς να είσαι σίγουρος. Εναλλακτικά, πας τον υπολογιστή σε κάποιο Η/Υ service να σου βρουν ποιο κομμάτι έχει θέμα. Δυστυχώς εκεί θα πρέπει να πληρώσεις κάποιο ποσό για τη διάγνωση.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

καλά κρασιά δηλαδή . αντε να βρω ανθρωπο με AM4 που να θελει αν ξηλωσει το μισο σύστημα του... Η/Υ service  γνωριζεις καποιο μηπως?

καποιο αξιοπιστο θελω να πω

 

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
Link to comment
Share on other sites

καλά κρασιά δηλαδή . αντε να βρω ανθρωπο με AM4 που να θελει αν ξηλωσει το μισο σύστημα του... Η/Υ service  γνωριζεις καποιο μηπως?
καποιο αξιοπιστο θελω να πω
 
Πού μένεις?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κηφισια-Νεα Ερυθραια. κερναω σουβλακια και καφε μπυρες whatever αν εισαι κοντα και διατιθεσαι [emoji3]
Παντρεμένος με παιδί εδώ, οπότε άστα να πάνε , δεν παίζει. Πάντως νομίζω ότι το πλαίσιο έχει διάγνωση με 20 ευρώ, λιγο παραπάνω δηλαδή από όσο θα σου στοίχιζαν οι βενζίνες και τα κεράσματα αν το έκανες με κάποιον που θα μπορούσε και θα βρισκόταν σχετικά κοντά σου. Για δες το.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Παντρεμένος με παιδί εδώ, οπότε άστα να πάνε , δεν παίζει. Πάντως νομίζω ότι το πλαίσιο έχει διάγνωση με 20 ευρώ, λιγο παραπάνω δηλαδή από όσο θα σου στοίχιζαν οι βενζίνες και τα κεράσματα αν το έκανες με κάποιον που θα μπορούσε και θα βρισκόταν σχετικά κοντά σου. Για δες το.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Παντρεμένος με φρεσκο παιδι επισης... Ξέρω τι παιζει ?? .. πλαίσιο να πω την αλήθεια δεν θα πήγαινα ούτε στυλό να μου ελέγξουν. Αν είμαι άδικος συγχωρέστε με ??

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Harrisxr650 said:

πλαίσιο να πω την αλήθεια δεν θα πήγαινα ούτε στυλό να μου ελέγξουν

 

Κοίτα εγώ τους έχω ρίξει άκυρο εδώ και χρόνια γιατί και φαρμακείο έχουν γίνει και το support τους έχει γίνει υπερβολικά "περίεργο". Αλλά για 20€ θεωρώ ότι μπορούν να σου πουν αν έχει ψοφήσει η μητρική σου ή το cpu σου κάνοντας μια απλή τράμπα. Τώρα αν μπορείς να βρεις κάποιο συνοικιακό service που να εμπιστεύεσαι και να τους περισσεύουν AM4 μητρικές ή cpu για να μπορούν να σου πουν τι παίζει, τότε ok

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από περιέργεια κατέβασα το manual της μητρικής σου. Εκεί που σου ανάβει το led, στο manual γράφει

"These LEDs indicate the debug status of the motherboard.
CPU - indicates CPU is not detected or fail.
DRAM - indicates DRAM is not detected or fail.
VGA - indicates GPU is not detected or fail.
BOOT - indicates the booting device is not detected
or fail."

 

Επειδή στην photo δεν φαίνεται: Έχει 4 leds και σου ανάβει το πρώτο που -φαντάζομαι- είναι για cpu?

 

Επιπλέον πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις:

 

1) Από ό,τι βλέπω στα features, η μητρική σου έχει "BIOS Flashback+: Easy BIOS recovery without the need of a CPU, memory and VGA card". Οπότε θα πρότεινα να αφαιρέσεις τα πάντα και να κάνεις ένα πέρασμα το τελευταίο bios και μετά να ξανακουμπώσεις cpu κτλ. να δεις αν αλλάζει κάτι.

 

2) Μου έχει τύχει σε φίλο να μην μπουτάρει η μητρική λόγω επαφής με το κουτί. Θα σου πρότεινα λοιπόν να τα βγάλεις όλα εκτός κουτιού (ακούμπα την μητρική πάνω στη συσκευασία της),. άσε μόνο μνήμες και gpu και δοκίμασε να εκκινήσεις με το on-board power button.

Link to comment
Share on other sites

Το led που ανάβει είναι αυτό που λες..CPU missing or fail.

 Λοιπόν. Τα ξυλωσα όλα. Έλεγξα καλώδια μήπως έχει φθαρεί κάποιο και κάνει σώμα στο κουτί. Έλεγξα ξανά φυσες μήπως έχουν ξεκουμπωσει ή έχουν ξεκουμπωσει τα pins και δεν κάνουν επαφή. Τα συνδέσαμε ξανά ένα ένα μοναδικό τους. Και τα ram modules τα δοκίμασα ξεχωριστά ένα ένα σε όλα τα slot. Πάλι τα ίδια...στο debug led "00" και στα error leds που είδες και εσύ ανάβει μόνιμα το CPU missing or error.

 

1. Το έκανα . Δεν ανταποκρίνεται το κουμπί του flashback+

2. Το ξυλωσα ολα  . σίγουρα  δεν υπήρχε  θέμα  βραχυκυκλώματος με το κουτί...

 

Έχω σπάστει άσχημα λέμε..

Link to comment
Share on other sites

Το led που ανάβει είναι αυτό που λες..CPU missing or fail.
 Λοιπόν. Τα ξυλωσα όλα. Έλεγξα καλώδια μήπως έχει φθαρεί κάποιο και κάνει σώμα στο κουτί. Έλεγξα ξανά φυσες μήπως έχουν ξεκουμπωσει ή έχουν ξεκουμπωσει τα pins και δεν κάνουν επαφή. Τα συνδέσαμε ξανά ένα ένα μοναδικό τους. Και τα ram modules τα δοκίμασα ξεχωριστά ένα ένα σε όλα τα slot. Πάλι τα ίδια...στο debug led "00" και στα error leds που είδες και εσύ ανάβει μόνιμα το CPU missing or error.
 
1. Το έκανα . Δεν ανταποκρίνεται το κουμπί του flashback+
2. Το ξυλωσα ολα  . σίγουρα  δεν υπήρχε  θέμα  βραχυκυκλώματος με το κουτί...
 
Έχω σπάστει άσχημα λέμε..
Αν δεν σου ανταποκρίνεται και το κουμπί του flashback+ (ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του manual) τότε έχεις μια ένδειξη παραπάνω για πρόβλημα μητρικής και όχι CPU.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. 

Επικοινώνησα με MSI, μου έδωσαν κάποιες τυπικές οδηγίες οι οποίες έχουν αναφερθεί στο  νήμα εδώ δυστυχώς χωρίς τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Μου ζητήθηκε να στείλω την motherboard στο κοντινότερο authorized service center το οποίο είναι το παρακάτω για  περαιτέρω έλεγχο και αντ/ση αν δεν επισκευαζεται.

 

https://www.premiumtech.gr/

email: support@premiumtech.gr

 

έχει κάνεις εμπειρία από MSI rma διαδικασία και επίσης εμπειρία από το παραπάνω επισκευαστικο κέντρο? ή να κλείσω το εδώ νήμα και να ανοίξω ένα καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update

Η mobo στάλθηκε στο service στην Πολωνία και αλλάχτηκε το chip του bios,

 

Σε ερώτημα μου ως προς τις αίτιες που μπορεί να προκάλεσαν την βλάβη, μου απάντησαν ότι ήταν τυχαίο γεγονός.

Γενικά ενώ από την τεχνική υποστήριξη δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο να πω ότι ενώ μου ζητήθηκε να στείλω την μητρική στην original συσκευασία, μου την επέστρεψαν σε άλλο κουτί που προφανώς έχουν στο service για να στέλνουν πίσω τα προϊόντα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα μικρο update για οσους θέλουν  να είναι ενήμεροι.

 

Η μητρική επέστρεψε ( με δικά τους έξοδα και ups) μετά από την επισκευή που έγινε.

Δυστυχώς δεν δούλευε ένα usb 2.0 port  και έκανε και κάτι περίεργα με την εξωτερική κάρτα ήχου που έχω. 

Όποτε έφυγε πάλι  για rma αυτή την φορά με έξοδα δικά τους (ups).

 

Με ενημέρωσαν πως θα μου στείλουν καινούργια καθώς δεν μπορούσαν να την επισκευάσουν , οπότε 7 μέρες μετά με DPD ήρθε η καινούργια και προς έκπληξη μου  πάλι δεν ήταν στην original συσκευασία και δεν είχε καν παρελκόμενα μέσα....

Πιθανόν να έστειλαν refurbished καθώς το product No πάνω στην μητρική είναι χαραγμένο με δυο ''x''.

Το αγνοώ με το ζόρι...δένω το pc , πατώ και το κουμπί να ανοίξει..mouse και keuboard που ήταν σε usb 2. ports δεν άναβαν καν... τα βάζω σε usb 3 δουλεύουν, uninstall re install drivers κτλ τα ίδια... clear cmos τα ίδια. clean win 10 install και μόνο το απαραίτητο hardware συνδεδεμένο τα ίδια...αναμένω νέο RMA Νο....

Τρώει 'X'' η MSI λοιπόν πρώτον γιατί κατά 99% έχουν στείλει επισκευασμενο αλλά όχι 100% λειτουργικό προϊόν,

δεύτερον γιατί ενώ είχαν πει ότι θα στείλουν νέο και αν δεν υπάρχει σε στοκ νεότερο με αντίστοιχα speccs  έστειλαν επισκευασμενο και last but not least..τι φάση ρε με τις συσκευασίες μουφα...έλεος ρε ταγάρια...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.