Jump to content



Καινουριο PC


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

γνωστος θελει να αγορασει iMAC ,και συγκεκριμενα αυτον εδω Apple iMac 27" with Retina 5K 3.4Ghz (i5/8GB/1TB) (2017)

και με ρωτησε εαν υπαρχουν αυτα τα χαρακτηριστικα σε pc, μηπως και γλιτωσει καποια λεφτα διαφορετικα να παει στον iMAC.

Καμια βοηθεια?

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πληρώνεις σίγουρα το brand name. Έχει πολύ καλή οθόνη ο apple οπότε νομιζω ότι θα έχει μικρή διαφορά χρημάτων αν αναλογιστεί να πιάσει την ποιότητα της. Για τι χρηση το θέλει;

Link to comment
Share on other sites

εκεί που θα είναι το δύσκολο θα είναι το monitor
δεν ξέρω πόσο κοστίζει ένα καλό monitor σε 5k 27inch ή κάτι αντίστοιχο

κατά τα άλλα ένα απλο i5 με 8gb ram και 1tb σκληρό και μια rx570


αντίστοιχο με windows (στα γρήγορα χωρίς να ψάξω ιδιαίτερα για τιμές)macpc.thumb.jpg.349b2c9108800cd37d93708d514c1350.jpg
 

απλά κάρτα γραφικών αυτή εδώ (έβαλα την 560 του e-shop απλά γιατί ταίριαζε στην τιμή)

με λίγο ψάξιμο προφανώς βγαίνει και καλύτερο "μηχάνημα" (ήδη έχει 16gb ram + 500gb ssd )
και δεν πιστεύω ότι χρειάζεται 1200 ευρώ για μία οθόνη

βέβαια δεν το θεωρώ ιδανικό αυτό το σύστημα
το θέμα είναι τι ακριβώς δουλειά κάνει και θέλει τον imac

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

αν είναι απλά για την πλάκα του τότε
ας αποφασίσει πόσα θέλει να δώσει και θα βγει κάποιο αντίστοιχο μηχάνημα
για οθόνη κάτι κατηγορίας dell ultrasharp(δηλαδή ακριβό ips) θα είναι σχετικά κοντά στην imac display (και προφανώς αντί να πάει σε 5κ ας πάει σε 1440p)

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θέλει να δώσει 2χιλιάρικα
ας πάρει μια samsung 27hg70 (ή κάπως έτσι είναι το μοντέλο) ή μια καλή ultrawide 32αρα 1440p (πάνω κάτω στα 500 ευρώ πάνε αυτές οι οθόνες)

και μετά βάζει nvme αντί για ssd
και πάει σε κάρτα επιπέδου rtx 2070 (δεν έχω ιδέα απο εκδόσεις) ή σε αντίστοιχη amd vega (που λογικά θα έχει δώρο και τα 3 games που δίνουν αυτό τον καιρό)

αν είναι intel fan να πάει σε intel σύνθεση (9600? αλλά δεν νομίζω πως αξίζει τα χρήμματα)

αν πάλι δεν τον ενδιαφέρει gpu
χωράει και 9900k

 

edit αντίστοιχο μηχάνημα σαν hardware πέρα απο την οθόνη
είναι ένας υπολογιστής των 700-800 ανάλογα το πόσο ακριβές μνήμες/πόσο καλή μητρική/ πόσα rgb fans κλπ κλπ
 

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε καταλαβαινω την λογικη, να σκασω 2000ε για την πλακα μου, αλλα ψαχνει να δει τιμες αντιστοιχες σε pc για να γλυτωσει λεφτα.

Πραγματικα με ξεπερναει.

 

 

 

Συμφωνώ και εγώ, επίσης δεν πας σε iMac για τα χαρακτηριστικά αλλά γιατί θέλει ένα PC... Αν παίζει παιχνίδια να πάει σε άλλη πλατφόρμα... Αν το θέλει για επαγγελματική δουλειά προγραμματισμό εφαρμογές κινητών Photoshop illustrator να πάρει το iMac αν είναι μέσος χρήστης λίγο από όλα πάλι να πάει σε PC

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, hackertom said:

 

Συμφωνώ και εγώ, επίσης δεν πας σε iMac για τα χαρακτηριστικά αλλά γιατί θέλει ένα PC... Αν παίζει παιχνίδια να πάει σε άλλη πλατφόρμα... Αν το θέλει για επαγγελματική δουλειά προγραμματισμό εφαρμογές κινητών Photoshop illustrator να πάρει το iMac αν είναι μέσος χρήστης λίγο από όλα πάλι να πάει σε PC

 

μου αρεσει που υπαρχει κοσμος και τα πιστευει αυτα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

μου αρεσει που υπαρχει κοσμος και τα πιστευει αυτα..

 

Υπάρχουν πάντως και προγράμματα που ευνοούν τους Mac, όπως το Final Cut. Για τον περισσότερο κόσμο βέβαια, η ζυγαριά γέρνει υπέρ των PC.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.