Jump to content



Rx 570(8gb)


Recommended Posts

Γεια σας μόλις έφτιαξα ένα καινούργιο pc με Ryzen 5 2600 και κάρτα γραφικών Rx 570(8gb) όταν παίζω βαριά παιχνίδια ας πούμε το PUBG παρατηρώ ότι η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι γύρω στα 55 αλλά της κάρτας γραφικών 75 είναι φυσιολογική τιμή η πρέπει να ανησυχώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν μας λες βασικά πράγματα. 

Ποια υλοποίηση της RX 570 έχεις; Σε τι ανάλυση παίζεις (υποθέτω 1920Χ1080);

 

Νομίζω πως ανεξάρτητα από τα παραπάνω, η θερμοκρασία είναι ελαφρώς τσιμπημένη, αλλά τίποτα υπερβολικό, καθώς μιλάμε για ένα παιχνίδι που είναι ένα χάλι και μισό από θέμα optimization, οπότε θαρρώ πως, δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης για τις θερμοκρασίες ενός υποσυστήματος. 

 

Αν θέλεις να έχεις λίγο καλύτερες θερμοκρασίες, κατέβασε το MSI Afterburner (βρίσκεις το download link κάτω κάτω στη σελίδα). Αυτό θα σου βάλει ένα επιπλέον πρόγραμμα το RTSS (Riva tuner statistics server). Μέσω αυτού μπορείς να έχεις και OSD (on screen display) για τις θερμοκρασίες live. Υποθέτω πως ίσως το γνωρίζεις ήδη, αλλά το αναφέρω για την περίπτωση που δεν το έχεις υπόψιν :)

 Μέσω του MSI Afterburner, μπαίνεις στις ρυθμίσεις και στην καρτέλα "fan" μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές των ανεμιστήρων της κάρτας σου ανάλογα την θερμοκρασία την οποία έχει αυτή φτάσει. Η εικόνα παρακάτω μπορεί να σε βοηθήσει

Spoiler

image.png

 

Κατά τα άλλα , αν θέλεις δοκίμασε και σε κάτι διαφορετικό για να μας πεις τις θερμοκρασίες, γιατί όπως είπα, το PUBG, δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να βγάλουμε συμπέρασμα :)  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου σε 1920Χ1080 παιζω.....προσπαθω τοσες ωρες να ρυθμισω της στροφες και δεν μπορω να βρω πως....Ετσι την γραφουν την καρτα MSI Radeon RX 570 8GB (ARMOR 8G OC) Σε αλλα παιχνιδι οπως lol counter δεν ανεβενει τοσο η θερμοκρασια

Έγινε επεξεργασία από AlexS3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βαριά παιχνίδια LOL και CS. Το PUBG αντιθέτως, είναι αδικαιολόγητα βαρύ και κακογραμμένο. Δες λίγο την εικόνα που ανέβασα, θα σε βοηθήσει πιστεύω για να δεις πως θα φτιάξεις ένα fan profile.

Γενικά η ARMOR έκδοση της MSI είναι η πιο πρόχειρα φτιαγμένη και έχει τις χειρότερες θερμοκρασίες, αλλά δεν είναι απαγορευτικές. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

75 τωρα , 85 το καλοκαιρι 

Κανεις δουλιτσα αμα δεν το σκεφτεσαι . 

Αποτοξίνωση από το PUBG το καλοκαίρι και μηνιαίο , έστω, καθάρισμα της κάρτας :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πως να ανεβάσω το fan έβγαλα το auto και το ρύθμισα εγώ άρχισαν να πέφτουν στους 65 ευχαριστώ....αν και με είπαν άλλοι που γνωρίζουν ότι μέχρι 80 είναι καλά επίπεδα και δεν υπάρχει κίνδυνος 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω την μανισια ψύκτρα του Ryzen 5 2600 αν βάλω μια καλύτερη θα δω διαφορά και στην γραφικών ;;;.....Είμαι αρχάριος ότι αφορά σε pc build 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος AlexS3 έγραψε:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω την μανισια ψύκτρα του Ryzen 5 2600 αν βάλω μια καλύτερη θα δω διαφορά και στην γραφικών ;;;

Αυτό εξαρτάται και από το κουτί που έχεις. Την ροή αέρα που σου παρέχει, ανάλογα με το setup των ανεμιστήρων. Ωστόσο, πάνω από 2-3 βαθμούς διαφορά (εκτός και αν έχεις κάνα κλουβί), στην κάρτα γραφικών, δεν θα δεις. :) Περισσότερο στον επεξεργαστή θα δεις ;) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AlexS3 έγραψε:

Na rotiso kai kati allo an gnorizei kaneis...Gia na do an eimai se fastpath koitao sto router auto ? 

Data Path (Up/Down)

Ναι. 

 

Παρακαλώ, από την επόμενη γράφουμε με ελληνικά μόνο, απαγορεύονται τα greeklish :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.