Jump to content


Πως μπορώ να καθαρίζω τα μαξιλάρια από headset


Recommended Posts

Έχω τα Kingston - HyperX Cloud Stinger Headset.

 

Μπορώ να προστατεύσω με κάποιο τρόπο τα μαξιλάρια που έχω τώρα; Πως μπορώ να τα καθαρίζω;

Τα υγρά μαντιλάκια είναι ασφαλής τρόπος;

 

Ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκερίνη από φαρμακιο, 

Βάζεις μικρή ποσότητα σε ένα μαντηλάκι μαλακό ( καθαρισμοί γυαλιών  πχ) και την απλώνεις, τα αφήνεις να την απορροφήσουν 

Σε κάτι Stanton dj pro 2000 τα μαξιλαράκια μου κράτησαν 12 χρονιά έτσι.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μωρομάντιλα που διαβάζω σε άλλα σαιτ βοηθάνε ή κάνουν ζημιά;

 

Μωρομάντιλα και μετά τα αφήνω πάνω σε ένα χαρτομάντιλο να απορροφήσει την περίσσια υγρασία...

Έγινε επεξεργασία από RagSoul
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν αλκοόλη θα τα καθαρίζουν μεν αλλά και θα αλλοιώσουν σχετικά γρήγορα το υλικό.  Δοκίμασε χωρίς αλκοόλη. Η γλυκερίνη θα βοηθήσει στον να συντηρηθεί το υλικό από τα μαξιλαράκια χωρίς φθαρεί και να μαδησει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για μαξιλαράκια ακουστικών ούτε τι εννοεί ο Harrisxr650 με μαλακό μαντηλάκι. Αυτό που γράφει ως παράδειγμα, μαντηλάκι για γυαλιά, είναι από υλικά που είναι lint free,  συνήθως μικροΐνες, δεν αφήνουν ίχνη δλδ αντίθετα με μαντηλάκια/πανάκια/πετσέτες χαρτιού, βαμβακερά κλπ. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις πανάκι μικροϊνών (κατά προτίμηση lint free) για σιγουριά. Χαρτόμαντιλο  μην χρησιμοποιήσεις ούτε για τον αρχικό καθαρισμό ούτε για να απορροφήσει υγρασία επειδή μπορεί να αφήσει υπολείμματα για την απομάκρυνση των οποίων θα χρειαστεί πρόσθετος κόπος.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2019 at 2:32 ΜΜ, το μέλος salde έγραψε:

δεν ξέρω για μαξιλαράκια ακουστικών ούτε τι εννοεί ο Harrisxr650 με μαλακό μαντηλάκι. Αυτό που γράφει ως παράδειγμα, μαντηλάκι για γυαλιά, είναι από υλικά που είναι lint free,  συνήθως μικροΐνες, δεν αφήνουν ίχνη δλδ αντίθετα με μαντηλάκια/πανάκια/πετσέτες χαρτιού, βαμβακερά κλπ. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις πανάκι μικροϊνών (κατά προτίμηση lint free) για σιγουριά. Χαρτόμαντιλο  μην χρησιμοποιήσεις ούτε για τον αρχικό καθαρισμό ούτε για να απορροφήσει υγρασία επειδή μπορεί να αφήσει υπολείμματα για την απομάκρυνση των οποίων θα χρειαστεί πρόσθετος κόπος.

lint free εννοουσα :)  δεν ηξερα οτι τα λενε ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.