Jump to content



Overclocking i5 8600K σε Asrock Z370 Killer SLI


myst

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω i5-8600K με ψύκτρα Thermalright Ultra 120 Extreme σε Asrock Z370 Killer SLI
Μνήμες 16GB(2x8GB) 3000MHz G.Skill Aegis CL16 (F4-3000C16D-16GISB) και τροφοδοτικό XFX XTR 650W P1-650B-BEFX.
Λέω μετά από καιρό να ξαναγυρίσω στο άθλημα του OC
 

Το PC είναι ανοιχτό αρκετές ώρες τη μέρα αλλά συνήθως είναι για browsing/movies. Δεν παίζω games σε καθημερινή βάση. Με τα λίγα που διάβασα ίσως για αυτούς τους λόγους να μην είναι καλό να τον έχω μόνιμα στα 5GHz και ότι μπορεί πχ να είναι πιο safe και ξεκούραστος στα 4.8GHz. Δεν με πειράζει αυτό, δεν κοιταω τα νούμερα όπως παλια και δεν παίζω συνεχεια games στο PC.
Μπορείτε να μου προτείνετε έναν οδηγό;
 

Επίσης σε παλιότερους επεξεργαστές χρησιμοποιούσα για έλεγχο τα
CoreTemp, HWmonitor τα οποία όμως τώρα τρέχουν παράλληλα και μου δείχνουν διαφορετικές θερμοκρασίες!
Επίσης για test χρησιμοποιούσα Prime95, Orthos

Υπάρχει τώρα κάτι πιο φρέσκο για τους παραπάνω ελέγχους;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κάνε ένα check εδώ και στον σύνδεσμο που δίνουν στο λινκ που σου παραθέτω. 

Αν θες youtube it κιόλας για να δεις, αν και έχει OC Guides με άλλες μητρικές, η λογική είναι ίδια στις Asrock (στις περισσότερες τουλάχιστον). 

 

Αν θα ήθελες την γνώμη μου όμως, καλό θα ήταν να καθίσεις όπως είσαι, ειδικά αν δεν κάνεις gaming και το θες για πολύ περιστασιακή χρήση και κάνα bnehmark το OC. 

Ωστόσο νομίζω πως ένας πειραματισμός, στα όρια του επιτρεπτού, δεν θα κάνει κακό :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε παλιότερους επεξεργαστές χρησιμοποιούσα για έλεγχο τα
CoreTemp, HWmonitor και για test χρησιμοποιούσα Prime95, Orthos

Υπάρχει τώρα κάτι πιο φρέσκο για τους παραπάνω ελέγχους; OCCTPT; Intel burn test;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.