Jump to content



Corsair Hydro H55 - Pump Noise


MaZzzZ

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Εδω και λιγες μερες εχει αρχησει η υδροψυξη μου να κανει κατι περιεργους θορυβους, εψαξα να δω τι ειναι η πως λεγεται και ανακαλυψα πως λεγεται Pump Noise, ετσι το βρηκα εγω στο ιντερνετ δηλαδη, ειναι κατι σαν Coil Whine.

Βαζω εδω κατι βιντεο που βρηκα απο το ιντερνετ με την ιδια ψυκτρα με την δικη μου αλλα και με διαφορετικη.

Εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο?

Γνωριζει κανεις τι κανω για λυσω αυτο το προβλημα?

 

Να πω πως δεν εχω παρατηρησει ουτε να ανεβαζει υπερβολικα μεγαλες θερμοκρασιες, ουτε τιποτα παραξενο, παρα μονο ο ηχος, και γινεται καπου καπου, μερικες φορες οταν δεν κανω τιποτα μερικες φορες οταν παιζω παιχνιδια, δηλαδη δεν ειναι στανταρ ο ηχος απο κατι, οποτε του ερθει το κανει.

Απλα αρχισα να φοβαμαι, μην κανω καμια ζημια στον επεξεργαστη, μην σκασει η υδροψυξη και γεμισω νερα και κανει αλλου προβλημα μετα, και φοβαμαι πιο πολυ μην το κανει οταν λειπω απο το σπιτι γιατι γενικα δεν κλεινω ποτε τον υπολογιστη.

 

Απο αυτα που κοιταξα στο ιντερνετ δεν καταλαβα και πολλα, εψαξα και εδω μεσα και δεν καταφερα να βρω κατι παρομοιο.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερες βρηκα την απαντηση στο θεμα μου, ητανε θεμα καλωδιωσης, αλλαχτηκε και το θεμα μου φτιαχτηκε.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 8:16 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τι εννοείς θέμα καλωδίωσης; Ποιο καλώδιο άλλαξες και λύθηκε το πρόβλημα;

 

Ελα φιλε μου, καλωδιωση οκ δεν το λες και ετσι...

Στο πρωτο video απο αυτα που ανεβασα εγραφε μεσα το παιδι αυτο εδω.

" figured out that I had my pump plugged into the fan port on my mobo, switched it to the pump port and no problems... I guess the fan one cuts power to change fan speed and it was messing with pump"

Οποτε το εβγαλα απο το CPU_FAN και το εβαλα στο CHA_FAN1, το δοκιμασα και εκει και ειδα το ιδιο προβλημα, μετα το εβγαλα και απο εκει και το εβαλα σε ενα πανελακι που εχω μπροστα που ειναι και για θερμοκρασιες, εκει περα δεν εκανε ποτε θορυβο.

Δεν εχω καταλαβει τι το ενοχλει και εκανε αυτον τον θορυβο, αλλα για την ωρα ειμαι ενταξει ετσι οπως το εκανα.

Ειναι η Μητρικη κατι? Δεν ξερω πραγματικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.