Jump to content



Περι Ασφάλειας στο Διαδίκτυο


kreach

Recommended Posts

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

Όλοι μας θα έχουμε έστω και μια φορά προσβληθεί από διάφορα malicius programms (trojans, virus, adware, spyware ...)

Οπότε πρέπει να κάνουμε κάτι

Κατα τη γνώμη μου όλοι πρέπει να έχουμε anti virus, firewall κτλ το ΜΕΓΑ ερώτημά μου είναι ποιό, η μάλλον ποιά διότι (για όσους είναι adsl users με μεγάλη ram) καλό είναι να έχεις πχ Δύο firewall

Ποιός είναι όμως ο καλύτερος συνδιασμός ? .... ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ :nerd:

* Δεν ξέρω αλλά αφού άλλο πράγμα τα anti virus, άλλο τα anti spy/adware/spyware, άλλο τα firewall , να κάνω ξεχωριστό thread για το καθένα ?

Link to comment
Share on other sites

Από anti spy ... το καλύτερο είναι το spy sweeper της webroot ... το θέμα είναι ότι δεν κατάφερα ποτέ να βρω serial , crack !!!! Έλεος με λίγα λόγια !

Μια εταιρεία άγνωση έβαλε τα γυαλιά που λέμε στην Microsoft, Symantec κτλ !

Link to comment
Share on other sites

2 firewall η/και 2 antivirus ειναι υπερβολη απλως σε περιπτωση dsl εχει καποιος software firewall στο pc και hardware firewall στο μοδεμ/ρουτερ

πολυ καλη επιλογη ειναι το avast για firewall (freeware και πολυ ελαφρυ σε resources)

και απο firewall sygate και zonealarm (ολα αυτα απο προσωπικη εμπειρια)

παντως στην παρακατω σελιδα υπαρχουν αρκετες πληροφοριες

www.firewallleaktester.com για οποιον την ψαχνει με τους πυροτειχους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K

Αν έχεις ΧP με service pack2 δεν χρειάζεσαι firewall. Μόνο ένα antivirus και κάποιο antisry. Προσωπικά χρησιμοποιώ norton και ad-aware.:)

Αν έχεις dial up, ναι, εντάξει ψιλοκαλύπτεσαι......

Πάντως ένα καλό firewall δεν έβλαψε ποτέ κανέναν......

Ένας καλός allaround συνδυασμός είναι :

1) firewall των ΧΡ

2) ένα firewall της προκοπής, π.χ. Sygate

3) ένα antivirus της προκοπής (πολλές επιλογές)

4) ένα (ίσως και παραπάνω, ούτως ή άλλως τζάμπα είναι :) ) antispyware, π.χ. Spybot, Adaware, microsoft (ναι και όμως):hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για firewall σου προτείνω το Sygate ή το Outpost personal pro (το πρώτο είναι απλούστατο στη χρήση)

Για Antivirus νομίζω πως το Kaspersky είναι το καλύτερο...και στη τελευταία εκδοσή του είναι επίσης απλό, κάτι που δεν ίσχυε για την έκδοση 4...

Προσωπικά τρέχω Κaspersky-Sygate και το Agnitum Tauscan για Trojan και έχω το SPybot με ενεργοποιημένο τον resident για έξτρα προστασία...

Τη παράλληλη χρήση 2 διαφορετικών προγραμμάτων Antivirus-firewall δεν θα στη συνιστούσα καθώς συνήθως το ένα μπλοκάρει το άλλο...άσε που θα έχεις και χίλιαδυο προβλήματα με τα παραθύρια

Link to comment
Share on other sites

Ρε SSJ5 μιάς και πιστεύεις ότι "Δεν αρκεί μόνο ένα antivirus ή ένα firewall ώστε να πεις ότι είσαι ασφαλής... ".... δεκτό αλλά ... ο λόγος που έφτιαξα το thread ήταν να μας ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ κάποιο μέτρο ασφάλειας !

Link to comment
Share on other sites

Το τριολέτο που δεν με απογοήτευσε ποτέ (ούτε ένα hit):

Sygate PFP να τρέχει και manual προσοχή.

Avast personal, ήσυχο και ωραίο(όχι στην όψη!).

Ad-aware Se συνεχώς ενημερωμένο.

Edit: Κουαρτέτο: παρέα και το SpywareBlaster!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Το τριολέτο που δεν με απογοήτευσε ποτέ (ούτε ένα hit):

Κοιμήσου......:zzz: ήσυχος...

Ούτε ένα hit εκτός από αυτά που δεν πιάνουν τα σχετικά προγράμματα...πάντα...

Όπως μας έλεγε ένας καθηγητής στα νιάτα μου.....

"Τα σκονάκια επιτρέπονται ...μέχρι να σας πιάσω":clap:

Σοβαρά , δεν πιστέυω να είμαστε προστατευμένοι από πολλά...γι 'αυτό και δεν χρησιμοποιώ τίποτα....εκτός από το hardware firewall του speedtouch.

Αποτέλεσμα; Τϊποτα...δεν έχει χαλάσει κανένα πρόγραμμα, κανένα αρχείο, δεν έχω δει άσχετα services στο background, κάνω format μόνο σε βλάβη hardware ή αγορά καινούργιας μητρικής...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ειστε απροστευτοι ρε τι ψαχνετε , εδω μεχρι και το βαβυλη πιασανε :D

[off topic ] τωρα αυτο πως μπορει να εγινε ? γνωριζει καποιος κατι παραπανω απο οτι ειπαν στην trash-tv δεν νομιζω ο σουπερ πρακτορας να εμπαινε με user name βαβυλης [off topic]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Κοιμήσου......:zzz: ήσυχος...

Ούτε ένα hit εκτός από αυτά που δεν πιάνουν τα σχετικά προγράμματα...πάντα...

Όπως μας έλεγε ένας καθηγητής στα νιάτα μου.....

"Τα σκονάκια επιτρέπονται ...μέχρι να σας πιάσω":clap:

Σοβαρά , δεν πιστέυω να είμαστε προστατευμένοι από πολλά...γι 'αυτό και δεν χρησιμοποιώ τίποτα....εκτός από το hardware firewall του speedtouch.

Αποτέλεσμα; Τϊποτα...δεν έχει χαλάσει κανένα πρόγραμμα, κανένα αρχείο, δεν έχω δει άσχετα services στο background, κάνω format μόνο σε βλάβη hardware ή αγορά καινούργιας μητρικής...:cool:

Τι λες ρε παιδάκι μου???? Καλά ρε κολλητέ, ευτυχώς που μπήκες εσύ στο δρόμο μου και μου άνοιξες τα μάτια!! This is a beginning of a new era... :baby:

Κοίτα.. εγώ χρησιμοποιώ κάποια προγράμματα και όπως κι εσύ, δεν έχω κανένα πρόβλημα και δεν κάνω format χωρίς κάποια αλλαγή hardware. ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Να τονισω με τη σειρα μου οτι παιζει και καποιο ρολο (αδιευκρινιστο) ο internet provider οσον αφορα γενικα την ασφαλεια. Ενας γνωστος μου που πραγματικα δεν εχει firewall,μονο ενα παμπαλαιο antivirus avg , δεχεται ελαχιστες "επιθεσεις" σε σχεση με το δικο μου και σε οσα σκανς του εκανα δεν βρεθηκε τιποτε απο ιους και σχεδον τιποτε απο malware.Να τονισω οτι κατεβαζει τρελα (1.5ΜΒ). Εγω με παρομοια συνθεση-προγραμματα με αυτον και 3 προστατευτικα προγραμματα ...γινεται της "ποπης" στο πισι μου :p ...εχω αλλον provider .... αυτο πιστευα οτι ειναι κολπο marketing ωσπου σκαναρισα το συστημα του για να το διαπιστωσω :) (εξωτερικο μιλαμε παντα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.