Jump to content



ideal Boommax .


Athens2004

Recommended Posts

Λοιπόν πάιδες σήμερα έκανα χρυσή αγορά

Δεν πήρα , pipelines , ούτε mhz , ούτε terabytes . :p

Αγόρασα ένα ποδήλατο με πρόφαση να το κάνω δώρο στον πατέρα μου [μου είχε πεί τις προάλες ''τι καλό θα ήταν ένα ποδήλατο για γυμναστική έχουμε κολλήσει με τα αυτοκίνητα''] :innocent: , αλλά μάλλον θα το λιώσω στις σουζίτσες :shifty: και στις ταρζανιές , :whistling θα θυμηθώ την παιδική μου ηλικία δηλαδή :hehe: :hehe:

Λοιπόν μία συνοπτική . [φωτό 1 ]

post15oc.jpg

Λεπτομέρεις . Αγοράζοντάς το , του άλλαξα κατευθύαν λάστιχα . απο τρακτερωτα έβαλα supermotard lola ... [φωτό 2-4]

post27jm.jpg

’λλαξα τιμόνι απο ευθύμπαρο έβαλα σπαστο . [πού να πήγαινε ο πατέρας με το ευθύμπαρο θα τον πονούσε η μέση :rolleyes: [φωτό3]

post48og.jpg

Έβαλα φτεράκια πλαστικά για αποφυγή βρεξιματων [όλες φωτό]

Και άλλα '' grip '' απο λαστιχένια σε ''σφουγγερένια'' για πιό άνεση [φωτό 3]

post58rg.jpg

Και μερικές ακόμη φωτό .

post79cf.jpg

post64bm.jpg

post33ho.jpg

Πρώτη επαφή Εντυπώσεις . :whistling

Το ποδήλατο είναι όλο αλουμίνιο - ζάντες-σκελετός -τιμόνι-πετάλια :T:

Σουζ.. ε έχει πολύ καλή ποιότητα κύλισης , μιλάμε το ποδηλατάκι είναι απόλυτα ζυγισμένο , εργονομικό , .

Τα end... ε τα φρένα του [shimano] είναι πολύ καλά , το μπροστά αρκετά δυνατό , & σε συνδιασμό με το πολύ καλό και προοδευτικό τηλεσκοπικό πηρούνι σταματάνε end... ακαριαία .

Το πίσω φρένο και αύτο δεν υπολέιπεται σε κάτι . αν και παρόλα ταύτα είναι πιο μαλακό - όχι απότομο . [όπως πρέπει δηλαδή]

Πετάλια - σύστημα ταχυτήτων . shimano και αυτά με τις αλλαγές να γίνονται στον αέρ... εχμ πολύ μαλακα χωρίς απρόσμενα καβαλήματα λάθος γραναζιού κατα κάποια αλλαγή.

Τα πετάλια επίσης έχουν και αυτά πολύ σωστή αίσθηση .

Γενικά μάλλον η κυριότητα του εν λόγω αντικειμένου θα πάει στο 50-50 :clap:

Να κάνουμε και λίγο γυμναστική , αμάξι - μοτο - καρέκλα δεν πάει .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, η ποδηλασία είναι μαγεία... Κι εγώ αγόρασα πριν από 3-4 χρονάκια ένα IDEAL BOOMMAX με μπρος πίσω αναρτήσεις και μπροστά δισκόφρενο. Όχι βέβαια αλουμινένιο.

Εσένα πόσο πήγε το μαλλί;

Link to comment
Share on other sites

Απο 300ευρώ το είχε προσφορά 250 το πήρα 220~ μετά απο παζάρια :p

Tα λάστιχα - τιμόνι - φτεράκια-νεα grip δεν τα πλήρωρα άφησα τα δικά του στο μαγαζί και έκανα ''ανταλλαγή επι τόπου'' καμια 20 αρια ευρώ βγαίνανε και αυτά , αλλά τον ''φέσωσα'' :hehe: και εκεί [πλάκα κάνω απλά ήτανε γνωστός]

Καλά είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Μεγείες. Να προσέχεις με τα σλικ ελαστικά, είχα βάλει και εγώ στο δικό μου. Έχεις πολύ καλό πάτημα και φρένα που ξεγελά όμως γιατί αυτά τα ποδήλατα δεν είναι για τρελά πλαγιάσματα και για πότε βρίσκεσαι με τη μούρη στην άσφαλτο δε περιγράφεται. :upside:

Καλές βόλτες και προσοχή, στους οδηγούς και στους δρόμους. Στην ελλάδα ο ποδηλάτης είναι β' διαλογής πολίτης.

Link to comment
Share on other sites

@chroma έτσι είναι δυστυχώς στο Ελλάδα . Θέλει προσοχή . Όσο για τα λάστιχα έ ένταξει εγώ δεν θα ξύνω πετάλια στην άσφαλτο σαν εσένα valedino rossi :p [και τα τρακτερωτά τσουλήθρα κάνουν , μην σου πώ πιο γρήγορα driftaroyn , απλά στα slic 'sic' δίνουν πιο απότομη σφαλιάρα όταν φτάσουν στα όρια .

planetman@ Σκόπιμα πήρα χωρίς πίσω ανάρτηση μου φαίνονται κάπως . Χώρια που είναι πιο extreme - όχι τόσο για ''πορεία''.

Όντως ποδηλασία= good.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έκανες, μπορούσες να έχεις πάρει κατευθείαν ένα μοντέλο city και όχι το Boomax... Προσωπικά έχω το boomax του 2002 (κοκκινόμαυρο), αλουμηνένιο, μπρος αναρτήσεις, μπρος μηχανικό δισκόφρενο, ταχύτητες Shimano Altus και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Μόνο που στο χωριό το έχει φάει η αλμήρα (ευτυχώς ο σκελετός είναι αλουμηνένιος) και θέλουν άλαγμα κασσέτα, ντεραγιέ και χίλια δυο άλλα... :(

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμε οσοι εχουν τα @@ να καβαλησουν ποληλατο ειναι ΗΡΩΕΣ!!!

Στην οδικη αλυσιδα τα πραματα πανε καπως ετσι,,,

ΦΟΡΤΗΓΑ/ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ >>> ΤΑΡΙΦΕΣ >>> ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΔΗΓΟΙ >>> ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΕ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΤΟΥΤΟΥ >>> ΛΟΙΠΑ Ι.Χ. >>> ΜΗΧΑΝΕΣ >>> ...ΠΑΠΑΚΙΑ/SCOOTER >>> ΠΕΖΟΙ >>> ΖΩΑΚΙΑ >>> ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ...

οπως βλεπετε ...καλυτερα να εισαι ζωακι... παρα ποδηλατης ...

ΗΡΩΕΣ ΡΕ ... ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε γμτ έλεγα στους γονείς μου να φέρω το ποδήλατο από το χωριό στο Ηράκλειο για να πηγαινοέρχομαι τώρα που είμαι μακριά από το κέντρο αλλά δεν μ'αφήνουν γμτ!!! :( Και να ήταν καμιά πόλη με φοβερή κίνηση το Ηράκλειο να πω εντάξει! Κι έπειτα εγώ να πηγαίνω ΜΕΧΡΙ το κέντρο θέλω με το ποδήλατο και μετά να παίρνω τα ποδαράκια μου... Όχι να κυκλοφορώ ΣΤΟ κέντρο... Κι έπειτα δε συμφέρει να είσαι με το ποδήλατο εκεί άμα έχει κίνηση γιατί πιο γρήγορα πας με τα πόδια και επίσης εγώ δεν έχω όρεξη άμα είμαι στο ποδήλατο να πηγαίνω με 5Km/H. :TD: Καλά δε λέω οτι τρέχω και πολύ. Μέσα στο χωριό πάω συνήθως με 20-25Km/H...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Όσο για τα λάστιχα έ ένταξει εγώ δεν θα ξύνω πετάλια στην άσφαλτο σαν εσένα valedino rossi :p [και τα τρακτερωτά τσουλήθρα κάνουν , μην σου πώ πιο γρήγορα driftaroyn , απλά στα slic 'sic' δίνουν πιο απότομη σφαλιάρα όταν φτάσουν στα όρια .

Δε είπα οτι γλυστράνε το αντίθετο, δίνουν καλό grip και αίσθηση οτι πατάς καλά, το κακό είναι οτι ποδήλατο είναι το ρημάδι και το παρακάνεις. Πίστεψε με έχω νιώσει πολλές φορές την ηδονή της ζεστής ασφάλτου στο μάγουλο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εγώ ρε γμτ έλεγα στους γονείς μου να φέρω το ποδήλατο από το χωριό στο Ηράκλειο για να πηγαινοέρχομαι τώρα που είμαι μακριά από το κέντρο αλλά δεν μ'αφήνουν γμτ!!! :( Και να ήταν καμιά πόλη με φοβερή κίνηση το Ηράκλειο να πω εντάξει! Κι έπειτα εγώ να πηγαίνω ΜΕΧΡΙ το κέντρο θέλω με το ποδήλατο και μετά να παίρνω τα ποδαράκια μου... Όχι να κυκλοφορώ ΣΤΟ κέντρο... Κι έπειτα δε συμφέρει να είσαι με το ποδήλατο εκεί άμα έχει κίνηση γιατί πιο γρήγορα πας με τα πόδια και επίσης εγώ δεν έχω όρεξη άμα είμαι στο ποδήλατο να πηγαίνω με 5Km/H. :TD: Καλά δε λέω οτι τρέχω και πολύ. Μέσα στο χωριό πάω συνήθως με 20-25Km/H...

:clap: :clap: :hehe: :hehe: καλοοοοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από λάστιχα είτε σε χώμα είμαι είτε σε δρόμο "φοράω" πάντα κάτι τρακτερωτά της Kenda... Τα "sports cruising" αν θυμάμαι καλά... Δεν είναι ιδιαίτερα τρακτερωτά, δεν είναι silk και ετσι είναι σαν "transexual"... :hehe: Δε νομίζω να μου άρεσαν τα silk λάστυχα αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμισες ρε αδερφε με τις φωτο.........

εχω εδω και 12χρονια ενα IDEL Pro-Rider με σκελετο απο κραμα αλουμινιου χαλκου και χρωμιωμενες ζαντες.......shimano μηχανικα μερη.......απο τα λιγα που ειχαν κυκλοφορησει τοτε......πραγματικα τρομερο μοντελο.ολοι μου λεγαν παρε carrera τοτε αλλα εκεινα τα αλουμινια ηταν πολυ μαπα τελικα.......φιλοι με carrera ειχαν πολλα προβληματα με αυτα σε μηχανικα (ταχυτητες δισκους) και υπερβολικα ευθραυστες μπιλιες ρουλεμαν........12χρονια παιδια και δεν εχει ξεβαψει δεν εχει κανει κιχ........να πω οτι το προσεχα και πολυ.......ολο μεσα σε λασπες χαλικια χωματα........το καλοκαιρακι που θα γυρισω στους δικους μου θα παρω μια φωτογραφια γιατι ξεκουραζεται ροδο το καλο μου.

συγκινηθηκα:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

τι μου θυμισες ρε αδερφε με τις φωτο.........

εχω εδω και 12χρονια ενα IDEL Pro-Rider με σκελετο απο κραμα αλουμινιου χαλκου και χρωμιωμενες ζαντες.......shimano μηχανικα μερη.......απο τα λιγα που ειχαν κυκλοφορησει τοτε......πραγματικα τρομερο μοντελο.ολοι μου λεγαν παρε carrera τοτε αλλα εκεινα τα αλουμινια ηταν πολυ μαπα τελικα.......φιλοι με carrera ειχαν πολλα προβληματα με αυτα σε μηχανικα (ταχυτητες δισκους) και υπερβολικα ευθραυστες μπιλιες ρουλεμαν........12χρονια παιδια και δεν εχει ξεβαψει δεν εχει κανει κιχ........να πω οτι το προσεχα και πολυ.......ολο μεσα σε λασπες χαλικια χωματα........το καλοκαιρακι που θα γυρισω στους δικους μου θα παρω μια φωτογραφια γιατι ξεκουραζεται ροδο το καλο μου.

συγκινηθηκα:cry:

ειπες χαλκο;κατι μου θυμιζει αν το λιωσεις:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 18:10]

τι μου θυμισες ρε αδερφε με τις φωτο.........

εχω εδω και 12χρονια ενα IDEL Pro-Rider με σκελετο απο κραμα αλουμινιου χαλκου και χρωμιωμενες ζαντες.......shimano μηχανικα μερη.......απο τα λιγα που ειχαν κυκλοφορησει τοτε......πραγματικα τρομερο μοντελο.ολοι μου λεγαν παρε carrera τοτε αλλα εκεινα τα αλουμινια ηταν πολυ μαπα τελικα.......φιλοι με carrera ειχαν πολλα προβληματα με αυτα σε μηχανικα (ταχυτητες δισκους) και υπερβολικα ευθραυστες μπιλιες ρουλεμαν........12χρονια παιδια και δεν εχει ξεβαψει δεν εχει κανει κιχ........να πω οτι το προσεχα και πολυ.......ολο μεσα σε λασπες χαλικια χωματα........το καλοκαιρακι που θα γυρισω στους δικους μου θα παρω μια φωτογραφια γιατι ξεκουραζεται ροδο το καλο μου.

συγκινηθηκα:cry:

Χμμμμ. αν σου πώ πώς πρίν απο τόσα χρόνια ήμουν 4ρτη δημοτικου~ [πανω κάτω] και πήρα το ποδήλατο που λές σε πορτοκκαλί- γκρι .... [και σε πράσσινο και αργότερα κίτρινο έβγαινε...πάντα με συνδιασμό γκρί]

και λεγότανε για την ακρίβεια ideal leopard .... και είχε σπαστό τιμονάκι [τα αμμέσως επόμενα next year είχανε ευθείο] και τα λάστιχα ήταν δίχρωμα μήπως αλλα 60ties ,, και οι μανέτες ήταν χοντρό αλουμίνιο ,

Το πήρανε τα ξαδερφάκια μου και το βανδαλίσανε σε χρόνο dt πρίν κανα 5ετία ..... το είχα και γώ σαν καινούριο [όσο γινότανε δηλαδή] ψάχνω φωτό και ανεβάζω να μας λυθέι η απορία :p:P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εγώ ρε γμτ έλεγα στους γονείς μου να φέρω το ποδήλατο από το χωριό στο Ηράκλειο για να πηγαινοέρχομαι τώρα που είμαι μακριά από το κέντρο αλλά δεν μ'αφήνουν γμτ!!! :( Και να ήταν καμιά πόλη με φοβερή κίνηση το Ηράκλειο να πω εντάξει! Κι έπειτα εγώ να πηγαίνω ΜΕΧΡΙ το κέντρο θέλω με το ποδήλατο και μετά να παίρνω τα ποδαράκια μου... Όχι να κυκλοφορώ ΣΤΟ κέντρο... Κι έπειτα δε συμφέρει να είσαι με το ποδήλατο εκεί άμα έχει κίνηση γιατί πιο γρήγορα πας με τα πόδια και επίσης εγώ δεν έχω όρεξη άμα είμαι στο ποδήλατο να πηγαίνω με 5Km/H. :TD: Καλά δε λέω οτι τρέχω και πολύ. Μέσα στο χωριό πάω συνήθως με 20-25Km/H...

ΜΑΑΑΑΑΑΑΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ πιο σιγα με το ποδηλατο αγορι μου :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Χθες, στις 22:47]

Χμμμμ. αν σου πώ πώς πρίν απο τόσα χρόνια ήμουν 4ρτη δημοτικου~ [πανω κάτω] και πήρα το ποδήλατο που λές σε πορτοκκαλί- γκρι .... [και σε πράσσινο και αργότερα κίτρινο έβγαινε...πάντα με συνδιασμό γκρί]

και λεγότανε για την ακρίβεια ideal leopard .... και είχε σπαστό τιμονάκι [τα αμμέσως επόμενα next year είχανε ευθείο] και τα λάστιχα ήταν δίχρωμα μήπως αλλα 60ties ,, και οι μανέτες ήταν χοντρό αλουμίνιο ,

Το πήρανε τα ξαδερφάκια μου και το βανδαλίσανε σε χρόνο dt πρίν κανα 5ετία ..... το είχα και γώ σαν καινούριο [όσο γινότανε δηλαδή] ψάχνω φωτό και ανεβάζω να μας λυθέι η απορία :p:P

μιλαω για το Pro-rider μοντελο με ισιο τιμονι και οχι σπαστο σε πρασινομπλε χρωμα(1 χρωμα ενδιαμεσο) το οποιο το βραδυ φαινοτανε πρασινο και τη μερα μπλεδιαζε(απιστευτο χρωμα...ειχα παθει πλακα)......οσο για το ονομα leopard δεν ειχα δει κατι τετοιο......μαυρα μονοχρωμα λαστιχα με τετραγωνακια οφ ροαντ(τετραγωνακια οχι σταυρους)

επισης αν μπορω να το περιγραψω καπως χοντρικα..........το τιγρε εφφε ηταν σαν βινυλ οπως στο NFSU πανω απο το πρασινομπλε που ανεφερα νωριτερα

ΡΕ ΤΟ ΠΕΘΥΜΗΣΑ:bye:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.