Jump to content



τροφοδοτικό xilence 350 watts


Recommended Posts

χαιρετώ όλους,

 

μήπως γνωρίζει κανένας πιο είναι το efficiency τοu xilence redwing  rev.3 350 watts

 

δεν μπόρεσα πουθενά να βρω το efficiency

 

το έχω για τον celeron g530 αλλα δεν ξέρω ένα μπορεί να τραβήξει καμια quadro κάρτα fx 3700 / 4500

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω σίγουρα τι "τρέχει" με την revision 3 της σειράς Redwing (και δεν αναφέρει τι revision είναι εδώ). Πάντως το ότι αναφέρει PFC Passive σημαίνει οτι έχει χαμηλό efficiency 75~80%). Το ψηλό efficiency επιτυγχάνεται μόνο με active PFC (και την ανάλογη σχεδίαση/κατασκευή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2019 at 6:24 ΜΜ, το μέλος nikonick έγραψε:

χαιρετώ όλους,

 

μήπως γνωρίζει κανένας πιο είναι το efficiency τοu xilence redwing  rev.3 350 watts

 

δεν μπόρεσα πουθενά να βρω το efficiency

 

το έχω για τον celeron g530 αλλα δεν ξέρω ένα μπορεί να τραβήξει καμια quadro κάρτα fx 3700 / 4500

 

 

image.png

Αυτό μπόρεσα να βρω από review & OEM database. No certified λέει, οπότε σίγουρα δεν είναι 80plus αλλά πιο κοντά μεταξύ 70 και 80%. 

 Ο κατασκευαστής είναι αυτός. (δεν άνοιγε το site, δεν ξέρω γιατί).

Το αντίστοιχο που έδωσε ο TopCLR φαίνεται να έχει Efficiency μεταξύ 73.4% και 79.9% (με υπολογισμούς μέσω Calculator). Seems close to the truth εδώ που τα λέμε! 

 

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

 

ευχάριστο για τις απαντήσεις σας,

 

σίγουρα το τροφοδοτικό δεν είναι 80+ efficiency, και εγώ κάπου το τοποθετούσα γύρο στα 75% το πολύ efficiency

 

Μάλλον πολύ οριακό για μια quadro στα 150 watts

 

ίσος μια κάρτα γραφικών στα 45 - 70 watts πιο σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Στο πόσα Watt κάρτα θα "σηκώνει" θα συμφωνήσω μαζί σου και με τον tommybertsen! :p

Επειδή όμως νομίζω πως κάτι μπερδεύεις θα ήθελα να το διευκρινίσω.

Το πόσα Watt μπορεί να αποδώσει ένα τροφοδοτικό υπολογιστή στο σύστημα, το αναφέρει ο κατασκευαστής (και η ονομασία του). Το δικό σου παράδειγμα μπορεί να αποδώσει 350Watt. Το efficiency μας δείχνει (σε γενικές γραμμές) το πόσα Watt θα καταναλώσει το τροφοδοτικό από την πρίζα για να αποδώσει τα ορισμένα Watt που δίνει ο κατασκευαστής.

Παράδειγμα (στο περίπου) ένα τροφοδοτικό που ο κατασκευαστής του δηλώνει ότι μπορεί να αποδώσει 400Watt με 80% efficiency σημαίνει πως για να δώσει 400Watt θα καταναλώσει 500Watt από την πρίζα στον τοίχο. Το σίγουρο είναι πως μπορεί να δώσει 400Watt στο σύστημα άσχετα από το efficiency που έχει.

Η εξαίρεση στον παραπάνω κανόνα είναι:

α) Πολλά φθηνά τροφοδοτικά ("του κιλού" που λέμε) που ο κατασκευαστής δηλώνει π.χ. 500Watt αλλά στην πραγματικότητα δεν μπορούν να αποδώσουν πάνω από 250-300Watt!

β) Τροφοδοτικά που έχουν δουλέψει πολλά χρόνια (όπως το δικό σου παράδειγμα, αν έχει την ηλικία του Celeron G530) που λόγω "φθοράς" των συστημάτων τους δεν μπορούν πλέον να αποδώσουν τα Watt που όρισε ο κατασκευαστής τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2019 at 6:24 ΜΜ, το μέλος nikonick έγραψε:

χαιρετώ όλους,

 

μήπως γνωρίζει κανένας πιο είναι το efficiency τοu xilence redwing  rev.3 350 watts

 

δεν μπόρεσα πουθενά να βρω το efficiency

 

το έχω για τον celeron g530 αλλα δεν ξέρω ένα μπορεί να τραβήξει καμια quadro κάρτα fx 3700 / 4500

 

 

Έχω το ίδιο σε ένα παλιό σύστημα και ότι του είχα βάλει με έως και 300 βατς(από τον τοίχο) δεν "μάσησε" ποτέ.

Όταν έψαχνα να βρω review του είχα βρει ένα στα ισπανικά ή στα κινέζικα(πάει καιρός...) με μετάφραση φυσικά, όπου είχαν βρει 80% απόδοση με 50% φορτίο.

Επίσης στο σάιτ έδινε μέγιστο 82% αλλά δεν μπορώ να βρω στοιχεία του πλέον γιατί το έχουν "κατεβάσει".

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι και το καλύτερο τροφοδοτικό αλλα στα τόσα χρονια που το έχω (6) πάει μια μια χαρά με παρα πολλές ώρες λειτουργίας

 

αυτά που λες τα γνωρίζω οποτε σίγουρα δεν τραβάει κάτι περισσότερο από 50 watts για κάρτα γραφικών

 

οι quadro που ανέφερα έχουνε κατανάλωση γύρο στα 150 watts

οποτε μια μικρή k2000 quadro (45 watts) είναι μια χαρά

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος nikonick έγραψε:

δεν είναι και το καλύτερο τροφοδοτικό αλλα στα τόσα χρονια που το έχω (6) πάει μια μια χαρά με παρα πολλές ώρες λειτουργίας

 

αυτά που λες τα γνωρίζω οποτε σίγουρα δεν τραβάει κάτι περισσότερο από 50 watts για κάρτα γραφικών

 

οι quadro που ανέφερα έχουνε κατανάλωση γύρο στα 150 watts

οποτε μια μικρή k2000 quadro (45 watts) είναι μια χαρά

 

 

Πάνω του είχα την radeon hd 3870 overclocked(με αντάπτορα μόλεξ σε 6πιν) με τον  athlon ii x3 επίσης overclocked, μαζί με δύο σκληρούς και 2 dvd.

Σε combined load test με το fpu test του aida και το furmark να τρέχουν μαζί, ενώ παράλληλα να μεταφέρω δεδομένα ανάμεσα στους δύο δίσκους ήταν απολύτως σταθερό!

5 χρόνια μετά και ακόμα δουλεύει όπως την πρώτη μέρα!

Πρόσφατα μάλιστα που το άνοιξα για καθάρισμα , έλεγξα και τους πυκνωτές και με εντυπωσίασε που ήταν ΟΚ, παρότι είναι επίφοβοι λόγω της χαμηλής τους ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

 

φαίνεται ότι δεν είναι και το χειρότερο τροφοδοτικό το xilence...οποτε ας κλείσει το thread

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.