Jump to content



απομακρυσμενη προσβαση με το τοπικο δικτυο


Karibu

Recommended Posts

Γεια σας
θελω να καταλαβω πως γεινετε η σινδεση με τοπικο δικτυο

Γενικα υποθετω πρεπει να πρωτα να ανειξω μια πορτα στο mοdem/router ..

Aφου γινει αυτο δεν εχω καταλαβει με ποιον τροπο θα κανω τη σύνδεση απο τον απομακρισμενο Υπολογιστη η το smart phone?

Θα μπω στο Browser και θα βαλω καποια στοιχεια για την σύνδεση?

μπορει καποιος να μου πει πως γινεται γενικα?

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις. Το TeamViewer για παράδειγμα χρησιμοποιεί έναν αριθμό που βάζεις στον client για να συνδεθείς στον server. Στο VNC βάζεις IP και πόρτα.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα είναι και αναλόγως με τι θες να επικοινωνήσεις/ τι να κάνεις.

Με έναν τοπικό υπολογιστή για πχ troubleshooting? ( Teamviewer - χωρίς να ανοίξεις κάτι στο ρουτερ )

Με έναν τοπικό web server ? ( Με οποιονδήποτε browser συνδέεσαι και ανοίγεις στο ρουτερ την πόρτα που ακούει ο σερβερ)

Με έναν FTP/SMB/NAS server. Με ένα αντίστοιχο πρόγραμμα και πάλι τις αντίστοιχες πόρτες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Με έναν τοπικό web server ? ( Με οποιονδήποτε browser συνδέεσαι και ανοίγεις στο ρουτερ την πόρτα που ακούει ο σερβερ)

 

 

θελω να εχω προσβαση στο τοπικο δικτυο του σπιτιού απο μακρια.ειδικα στην περιπτωση που βαλω καμερα

Link to comment
Share on other sites

@Karibu

Συγνώμη που επιμένω, αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις ακριβώς τις δυνατότηες που θες να έχεις για να μην μιλάμε γενικά.

Πχ για web camera (όπως και η ρομοτική σκούπα που έχω): Πολλές τις συνδέεις στο access point (Router), αυτές έχουν και dynamic dns από τον κατασκευαστή (πχ συνδέουν την εκάστοτε IP σου με το mitsos1.bestcameras.com) και μετά με εφαρμογή από το κινητό συνδέεσαι μέσω ιντερνετ και βλέπεις ότι θες, χωρίς να χρειάζεται έξτρα ρύθμιση (πχ άνοιγμα ports).

Αν βεβαίως θες να συνδεθείς πρώτα στο τοπικό δίκτυο και να κάνεις ότι επιθυμείς σαν να είσαι εκεί, πρέπει να στήσεις ένα VPN (δικό σου ή από κάποιον VPN πάροχο) . Μετά πηγαίνεις Μπαχάμες και συνδέεσαι από το λάπτοπ / κινητό στο VPN και χρησιμοποιείς τις τοπικές IPs για να δεις ότι θες.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

ναι σ'ευχαριστω

εμπειρια δεν εχω μεγαλη αλλα οτι εχω φτιαξει το εμαθα πρωτα μονος μου. προτιμω για να ξερω τι μου γεινετε.

Στο παρον υπαρχει δικτυο με 2 παλια switches ενα απο τα computer οπου κανω streaming στη τηλεωρασεις και λεω να βαλω καμερες πανω στο δικτυο και να καταγραφονται απο το ιδιο pc

δεν εχω επιλεξει τη ποιοτητα της καμερας ακομα αλλα θελω καλη αναλιση εικονας..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.