Jump to content



Κοστος υδραυλικων εργασιων


Recommended Posts

Ψαχνοντας υδραυλικο ακομα να μου φτιαξει ζνχ ηλιακα λεβητοστασιο και μπανια προσπαθω να παρω προσφορες αλλα δε με καλυπτουν ολοι. Βρηκα εναν που ειχε πολλες γνωσεις και φαινεται πως ηξερε πολλά αλλα η προσφορα ππυ πηρα μου φαινεται καπως ακριβη 

 

Τιμες χωρις φπα μονο εργασια(

Τοποθετηση 11 καλοριφερ 500ευρω

Τοποθετηση απλης ακρυλικης μπανιερας , τοποθετηση σιφωνιου ντουσιερας, πρεσαρισμα σωληνων καλοριφερ, τοποθετηση ταφ σε αποχευτεση νιπτήρα και 1 μετρο σωληνα φ32 επεκταση προς τα πανω, τοποθετηση και προμηθεια ηλεκτροβανας αυτονομιας, εντοιχισμος μπαταριας (εσωτερικο μερος) 1000 ευρ

Συνολο 1700με εξ μετακινησης.

 

Ειναι νορμαλ οι τιμες;

Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2019 at 8:30 AM, Γιώργος 1 said:

Δεν περιγράφεις σωστά τις εργασίες, οπότε δεν θα πάρεις σωστή απάντηση.

Ισως να μη τα περιγράφω σωστά αλλα οκ θα προσπαθήσω μια φορά ακόμη...

Αφορούν καινούργια οικοδομή που εχουν περαστει σωληνώσεις κτλ. Οι τιμες αφορούν εργασία υδραυλικου για κάποια εξτρα μιας και ειχε μεινει στη μεση.

  • Εργασία για τοποθετηση 11 σωμάτων καλοριφέρ με θερμοστατικες κεφαλές.
  • Τοποθέτηση μπανιέρας 180χ80 ακρυλικής μετα απο τα πλακάκια
  • Εντοιχισμός μπαταρίας μπάνιου
  • Αλλαγή σιφωνιού ντουσιέρας απο στρογγυλο σε γραμμικό
  • Τοποθέτηση ειδών υγιεινής 3λεκάνες και 3 νιπτήρες
  • Επέκταση αποχευτεσης απο νιπτήρα 1 μέτρο ψηλότερα για συμπυκνώματα απο κλιματιστικο.

Τιμη 2300€ + ΦΠΑ

 

Μια άλλη προσφορά χωρις τοποθετηση ειδων υγιεινής αλλα καποια εξτρα και με τοποθετηση ηλεκτροβάνας αυτονομιας στα 1700 οπως ειπα.

 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Ο εντοιχισμός μπαταρίας μπάνιου τι είναι; Η τοποθέτηση μιας μπαταρίας σε έτοιμο μπάνιο;

Η αλλαγή σιφονιού ντουζιέρας από στρογγυλό σε γραμμικό σημαίνει ότι θα κόψει τα πλακάκια και μετά θα τα φτιάξει ο ίδιος; 

Η επέκταση αποχέτευσης από νιπτήρα 1 μέτρο ψηλότερα θα είναι χωνεμένη στον τοίχο; Θα σπάσει τα πλακάκια και μετά θα τα φτιάξει ο ίδιος; 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Ο εντοιχισμός μπαταρίας μπάνιου τι είναι; Η τοποθέτηση μιας μπαταρίας σε έτοιμο μπάνιο;

Η αλλαγή σιφονιού ντουζιέρας από στρογγυλό σε γραμμικό σημαίνει ότι θα κόψει τα πλακάκια και μετά θα τα φτιάξει ο ίδιος; 

Η επέκταση αποχέτευσης από νιπτήρα 1 μέτρο ψηλότερα θα είναι χωνεμένη στον τοίχο; Θα σπάσει τα πλακάκια και μετά θα τα φτιάξει ο ίδιος; 

Δεν υπαρχουν πλακακια ακομα. Οι εργασιες ειναι καθαρα υδραυλικες εργασιες. Εντιχοισμενη ειναι αυτες που μπαινουν μεσα στο τοιχο πριν τα πλακακια. Θα βαλει το εσωτερικο μερος δηλαδη και μετα ο πλακας πλακακι απο πανω. Για το ντους θα σκαψει εκει τη τσιμετοκονια. Η αποχευτεση χωνευτα μεσα στο τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Το μπάνιο είναι στα τούβλα ή είναι σοβατισμένο έτοιμο για να κολληθούν τα πλακάκια;

Έχεις πίνακα με κολεκτέρ και από εκεί θα φέρει τις παροχές για την μπαταρία του μπάνιου;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Το μπάνιο είναι στα τούβλα ή είναι σοβατισμένο έτοιμο για να κολληθούν τα πλακάκια;

Έχεις πίνακα με κολεκτέρ και από εκεί θα φέρει τις παροχές για την μπαταρία του μπάνιου;

Ειναι σοβατισμενο με παροχες για ολα. Απλα θελει αυτες τις εργασιες για να βαλω τα πλακακια. Υπαρχει ηδη παροχη για μπαταρια απο το κολεκτερ απλα θελω να βαλω εντιχοισμενη. Γενικα δηλαδη ειναι τοποθετημενα τα υδραυλικα απο παλαια απλα θελω καποιες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έγινες σαφής.

Εγώ πιστεύω ότι θα βρεις για εργασία χωρίς υλικά και κάτω από 1000 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nektar2018 said:

Οι μαστορες θα πληρωθουν  για την εργασια τους καλα/σωστα, συμπεραινω.

 

 

Και να κανω το δικηγορο του διαβολου, γιατι εμειναν οι δουλειες στη μεση?

Οι εργασιες σταματησαν το 2000 οχι απο εμενα ολοι ειχαν πληρωθει κανονικα. 

Απλα τωρα που θελω να το τελειωσω θελω καποιες αλλαγες. Πχ δε θελω πολυγωνη μπανιερα αλλα ορθογωνια και μπαταρια εντιχοισμενη. Επισης π.λχ δε θελω ντους 40 cm αλλα 90cm αφου εχει χωρο οποτε θελει μεταφορα το σιφωνι.

10 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Τώρα έγινες σαφής.

Εγώ πιστεύω ότι θα βρεις για εργασία χωρίς υλικά και κάτω από 1000 ευρώ.

Θα ψαξω παραπανω τοτε.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Όταν σου δίνουν προσφορά θα ζήτα αναλυτικά τις τιμές.

Δηλαδή

Τοποθέτηση σωμάτων καλοριφέρ ... Χ 11 = ...

Τοποθέτηση μπανιέρας ...

Ετσι τις δινουν αλλα χωρις τιμη στο καθε ενα μονο συνολο. Ο ενας εδωσε μονο χωριστα για καλοριφερ 500ευρω που ειναι αρκετα αλλα οχι υπερβολικα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Parhs έγραψε:

Ο ενας εδωσε μονο χωριστα για καλοριφερ 500ευρω που ειναι αρκετα αλλα οχι υπερβολικα νομιζω

 

Εγώ έχω υδραυλικό που τα βάζει με 15 ευρώ το κάθε σώμα, δηλαδή 11Χ15=165 ευρώ. ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Φέρνει ένας γιατρός τον υδραυλικό να του κάνει κάτι εργασίες στο σπίτι του.

Τις κάνει και του λέει ένα κουφό νούμερο.

- Για σιγά βρε, εγώ που είμαι γιατρός δεν βγάζω τόσα λεφτά την ώρα.

- Το ξέρω και εγώ πριν γιατρός ήμουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Γιώργος 1 said:

 

Εγώ έχω υδραυλικό που τα βάζει με 15 ευρώ το κάθε σώμα, δηλαδή 11Χ15=165 ευρώ. ?

 

 

Δε ξερω γιατι βρισκω τοσο ακριβους... Ηξερα εναν πιο φτηνο αλλα δε μου αρεσε η δουλεια του και δεν γξερε να βαλει τη μπανιερα σωστα. Ο ενας φαινεται πολυ καλος αλλα πολλα λεφτα.. Δε μου το συστηνεις;

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.