Jump to content



Εγκατάσταση κάρτας γραφικών σε υφιστάμενο σύστημα


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

 

Στο σύστημα που κατέχω, ξεκίνησα με την on board κάρτα γραφικών. Προϊόντος του χρόνου, αποφάσισα να προχωρήσω σε μερική αναβάθμιση, αγοράζοντας μια Gigabyte GT 1030 με 2 Gb DDR5 RAM. Η κάρτα τοποθετήθηκε, και εγκαταστάθηκαν οι drivers που είχε μαζί με το συνοδευτικό της πρόγραμμα AORUS ENGINE (όχι δεν την υπερχρόνισα ποτέ, καθόλου, το αντίθετο μάλιστα). Στη διάρκεια του χρόνου παρατηρήθηκαν μερικές δυσλειτουργίες μόνο κατά τη διάρκεια παιχνιδιού (Μαύρη οθόνη, ήχος τύπου ''προσθαφαίρεση υλικού'' , κόλλημα του ήχου του παιχνιδιού, και τελικά προέβαινα σε επανεκκίνηση), Αυτό μπορεί να γινόταν 1 φορά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού (κυρίως στα πρώτα 20 λεπτά αλλά όχι πάντα) αλλά κάποιες φορές επαναλαμβανόταν για 3 -4 φόρες (όσες ήταν απαραίτητες για να τα παρατήσω)

Μετρήθηκε θερμοκρασία κάρτας και ήταν σίγουρα εντός προδιαγραφών (μέγιστο 70 βαθμοί μετρημένοι και με πρόγραμμα, και με εξωτερικό αισθητήρα). Στην προσπάθειά μου να διορθώσω το πρόβλημα, προχώρησα σε μείωση της ταχύτητας της GPU κατά 200 MHz, αφαίρεση drivers με το DDU και επανεγκατάσταση των τελευταίων οδηγών. Και για λίγες μόνο μέρες το πρόβλημα φάνηκε να έχει εξαλειφθεί. 

Προσφάτως όμως έπιασε νέα συνήθεια. Λίγα λεπτά μετά την εκκίνηση και ότι και να κάνω (browsing , word ,παρακολούθηση TV) η οθόνη μαυρίζει και επανέρχεται με νέα ανάλυση. Πριν περάσουν 2 -3 δευτερόλεπτα η οθόνη ξαναμαυρίζει, και επανέρχεται με άλλη ανάλυση, και αυτό μπορεί να συμβεί και για 10 - 15 φορές (πριν τα παρατήσω και προχωρήσω σε επανεκκίνηση). 

Αποφάσισα σαν έσχατη λύση να προβώ σε καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού, Και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Μετά την εγκατάσταση, κάνουμε ή όχι εγκατάσταση των drivers της onboard GPU ? (εννοείται ότι επιλέγω την PCIe απο το BIOS..... αν και νομίιιζω ότι κάποιες φορές που έλεγξα η επιλογή μου είχε αλλάξει..... μόνη της (?) ) Εννοείται ότι αν έχετε παρόμοια εμπειρία, και κυρίως, τρόπο επίλυσης χωρίς να προβώ σε εκ νέου εγκατάσταση του λειτουργικού, αυτή είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη !

Το σύστημα αποτελείται από μητρική ASUS B250 PRIME, 8 Gb RAM CORSAIR, Intel G4600 και τροφοδοτικό 650 watt Corsair. Το λειτουργικό που θα (ξανά)εγκατασταθεί είναι Win10 64 bit

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το τεστ της μνήμης...

ένα τυπικό δείγμα λίγο πριν κλείσει το παράθυρο του dos:

 

Quote

Test iteration 40 (GPU 0, 128 MiB): 19888 errors so far
        Moving Inversions (ones and zeros): 0 errors (16 ms)
        Memtest86 Walking 8-bit: 0 errors (140 ms)
        True Walking zeros (8-bit): 0 errors (63 ms)
        True Walking ones (8-bit): 0 errors (62 ms)
        Moving Inversions (random): 0 errors (16 ms)
        Memtest86 Walking zeros (32-bit): 0 errors (312 ms)
        Memtest86 Walking ones (32-bit): 0 errors (282 ms)
        Random blocks: 2459 errors (31 ms)
        Memtest86 Modulo-20: 0 errors (562 ms)
        Logic (one iteration): 0 errors (16 ms)
        Logic (4 iterations): 0 errors (31 ms)
        Logic (shared memory, one iteration): 0 errors (16 ms)
        Logic (shared-memory, 4 iterations): 0 errors (62 ms)

 

 

Το κύριο σύμπτωμα δηλαδή αυτό:

 

Quote

Προσφάτως όμως έπιασε νέα συνήθεια. Λίγα λεπτά μετά την εκκίνηση και ότι και να κάνω (browsing , word ,παρακολούθηση TV) η οθόνη μαυρίζει και επανέρχεται με νέα ανάλυση. Πριν περάσουν 2 -3 δευτερόλεπτα η οθόνη ξαναμαυρίζει, και επανέρχεται με άλλη ανάλυση, και αυτό μπορεί να συμβεί και για 10 - 15 φορές (πριν τα παρατήσω και προχωρήσω σε επανεκκίνηση). 

 

το έκανε πλέον και ενώ ήμουν στο BIOS. 

 

πάω για αλλαγή  ?

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

η καρτα γρφκ εχει κουμπωσει σωστα? κανε μια επανατοποθετηση καλου -κακου..

θερμοκρασια που μετρησες? δοκιμασε με το χερι πισω απο την gpu μηπως ψηνεται

βεβαια τα σημαδια δεν ειναι ενθαρρυντικα για να πω την αληθεια (εγγυηση?)

 

edit> επισης κανε πληρη απεγκατασταση drivers και βαλτην στοκ με οτι δωσουν τα 10

εν αναγκη παρε το inf για να βαλουν τα win την "ιδανικοτερη" και δοκιμασε παλι

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, makio said:

η καρτα γρφκ εχει κουμπωσει σωστα? κανε μια επανατοποθετηση καλου -κακου..

θερμοκρασια που μετρησες? δοκιμασε με το χερι πισω απο την gpu μηπως ψηνεται

βεβαια τα σημαδια δεν ειναι ενθαρρυντικα για να πω την αληθεια (εγγυηση?)

 

Απο τις πρώτες ενέργειες ήταν να ξανακουμπώσω την κάρτα (αφαίρεσα μάλιστα απο κοντά και μια PCI TV card για να αναπνέει καλύτερα - αν και δεν την είδα πολύ ζεστή-) 

Οι θερμοκρασίες μετρήθηκαν με το gpu temp στους 70 βαθμούς, ενώ την ίδια ώρα αισθητήρας θερμομέτρου πολύ κοντά στην gpu έδειχνε 62 (στο παιχνίδι)

Λογικά πρέπει να παίζει εγγύηση (δεν την έχω ούτε χρόνο), αλλά πιο πολύ θέλω να είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα προέρχεται απο την κάρτα, και όχι απο αλλού. 

...αν και το τελευταίο σημάδι (να αλλάζει δλδ αναλύσεις ενώ ήμουν στο BIOS) μάλλον απομακρύνει σοβαρά την περίπτωση να φταίει κάτι άλλο, αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από όσους έχει τύχει να αντιμετωπίσουν παρόμοιο έστω πρόβλημα.

 

Εντιτ: Αυτό με τους drivers θα το ξαναδοκιμάσω. Την πρώτη φορά που έκανα πλήρη καθαρισμό και επανεγκατάσταση, μέχρι να το κάνω είχε ήδη βρει και εγκαταστήσει ένα driver της nvidia toy 2017, ωστόσο δεν τον κράτησα. Θα το δοκιμάσω και αυτό 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, colt3003 said:

 (εννοείται ότι επιλέγω την PCIe απο το BIOS..... αν και νομίιιζω ότι κάποιες φορές που έλεγξα η επιλογή μου είχε αλλάξει..... μόνη της (?)

 

αυτο το σημειο ειναι λιγο υποπτο - το εχεις τσεκαρει σιγουρα?

τα προβληματα 'δειχνουν' vga αλλα ποτε δεν ξερεις με αυτα τα μηχανηματα του διαβολου!

καλο θα ηταν αν ειχες ευκαιρη καρτα για αλλαγη -ιδανικα κοντα στις προδιαγραφες της δικης σου

 

*δες αυτο >https://forums.tomshardware.com/threads/asus-prime-b250-plus-graphics-card-no-output.3227341/

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

Just now, makio said:

 

αυτο το σημειο ειναι λιγο υποπτο - το εχεις τσεκαρει σιγουρα?

τα προβληματα 'δειχνουν' vga αλλα ποτε δεν ξερεις με αυτα τα μηχανηματα του διαβολου!

καλο θα ηταν αν ειχες ευκαιρη καρτα για αλλαγη -ιδανικα κοντα στις προδιαγραφες της δικης σου

 

απόλυτα σίγουρος ! μπήκα στο BIOS λίγα λεπτά πριν, για να τσεκάρω ποια GPU είναι ενεργή (γιατί εντόπισα νωρίτερα ότι οι επιλογές μου αλλάζαν -επέλεγα PCIe και στην επόμενη επανεκκίνηση έβλεπα επιλεγμένη την onboard-) και εκεί το μόνιτορ μαυρισε, και επανήλθε με άλλη ανάλυση (η οποία μάλιστα δεν ήταν και ψηλή και η οθόνη του BIOS ήταν θολή) 

 

Αυτό με τις επιλογές της κάρτας στο BIOS είναι ένα σημείο που με προβληματίζει. Συνέβη και όσο είχα περασμένους τους drivers της intel για την onboard και αφού τους ξήλωσα. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, makio said:

δες το λινκ

 

 

το είδα, το πρόβλημα (ή ένα απο αυτά) είναι το ίδιο και σε εμένα 

 

Quote

Been there, done that - BIOS keeps reverting to onboard graphics. Any other configuration does not get saved

 

ένα άλλο ποστ που βρήκα νωρίτερα (πάλι στον Τομ) είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αλλά.... δεν μας είπε τι έκανε. Τουλάχιστον στο λινκ που έδωσες παρουσιάζει μια λύση. Θα την ξαναδιαβάσω και θα το κάνω αμέσως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δες ποια εκδοση bios εχεις και τσεκαρε την τελευταια  (Version 1205 2018/05/30)

ισως (?) διορθωνουν το προβλημα

 

*και τωρα υπνο! γιατι αυριο ξημερωνει μια ωραια μερα not !

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι την 1205 έχω.

άλλαξα την επιλογή του UEFI σε AUTO απο Enabled (δεν την έκανα απενεργοπίηση γιατί έχει να κάνει ΚΑΙ με τα windows (ο τυπος στον Τομ παίζει με linux), και .... περιμένω να δώ τι θα γίνει. 

Σε ευχαριστώ για τη συνδρομή. 

Καλό σου βράδυ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Εκανα το τεστ της μνήμης...

ένα τυπικό δείγμα λίγο πριν κλείσει το παράθυρο του dos:

 

 

 

Το κύριο σύμπτωμα δηλαδή αυτό:

 

 

το έκανε πλέον και ενώ ήμουν στο BIOS. 

 

πάω για αλλαγή  ?

Συμφωνα με το τεστ βγαζει error η μνημη της καρτας.. μαλλον για αλλαγη το κοβω

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, f117 said:

Πάνε την στην εγγύηση για αλλαγή κ.μην παιδευεσαι

 

Αυτό θα κάνω. Ελπίζω μόνο να περάσει. Από χτες το βράδυ μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις, το πρόβλημα επανήλθε μεν αλλά όχι με τον ρυθμό των προηγούμενων φορών.

Θα με τρελάνει... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.