Jump to content



Dell Inspiron 3583 P75F προβλημα με την φορτιση


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα.
Πριν 4 μηνες αγορασα το Dell Inspiron 3583 P75F καθαρα για δουλεια γραφειου.
Στα δια ταυτα τωρα του προβληματος...
Καθομουν πριν λιγο στο laptop και σερφαρα στο Net.... μου βγαζει το κλασικο μήνυμα οτι η μπαταρια τελειωνει και πρεπει να συνδεσω τον φορτιστη, πιανω λοιπον τον φορτιστη, τον κοτσαρω, αλλα...
ΑΜ ΔΕΕΕΕΕΕΕΕ, σιγα μη φορτισει, εχει περασει μια ωρα και το laptop ακομη δειχνει 7% μπαταρια.......

Ο φορτιστης μια χαρα εχει ρευμα, και το laptop φορτιζε κανονικα μεχρι και το μεσημερι που το ειχα ξαναφορτισει.
Τωρα πλεον δεν φορτιζει και εαν αποσυνδεσω τον φορτιστη η σταθμη της μπαταριας πεφτει.
Τι restart του εκανα, τι BIOS UPDATE μπας καιιιιιιι, αλλαγη στα πλανα διαχειρισης ενεργειας κτλ κτλ, αυτο εκει βαλαντωμενο.....
Τι μηνυμα ειναι αυτο ρε παιδια ?
Παρακατω και μια φωτο απο το μηνυμα που μου εμφανιζει, καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει ?

 

 

73239241_2474469376210608_4824401467832008704_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια στο laptop για να βγει πρεπει να λυσω το πισω καπακι, απο την στιγμη που ειναι εντος εγγυησης δεν του εβαλα χερι.
Καλεσα λοιπον σημερα της Dell Ελλας και τους ανεφερα το προβλημα που μου παρουσιασε το laptop.
Την Τριτη το πρωι θα ερθει τεχνικος δικος τους στο χωρο μου για αμεση αλλαγη...
1) Μπαταριας
2) Τροφοδοτικου
3) Βυσματος φορτισης
Στην περιπτωση που αλλαχτουν ολα τα ανωτερο και το laptop συνεχιζει να παρουσιαζει το ιδιο προβλημα, την επομενη μερα θα μου φερουν νεο ολοκαινουργιο σφραγισμένο laptop.
Η πολiτικη που ακολουθουμε μου ειπαν οτι ειναι αλλαγη οτι εχει σχεση με το κυκλωμα φορτισης, ανεξαρτητως εαν εχει προβλημα ή οχι, εαν δεν λυθει το προβλημα σας αλλαζουμε το laptop με καινουργιο.
Μπραβο στην Dell, με αφησε απλα αφωνο !

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει κανονικά να είναι η εγγύηση σε όλα τα προϊόντα. Η Dell δίνει το παράδειγμα και μπράβο της.

 

Ενημερωτικά η εγγύηση σου δεν επηρεάζεται αν ανοίξεις το καπάκι. Έχεις το δικαίωμα να κάνεις αναβάθμιση στις μνήμες ή να βάλεις μεγαλύτερο drive χωρίς να χάσεις την εγγύηση σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.