Jump to content



Αφαίρεση μια επανατοποθέτηση μπαταρίας σε laptop


Recommended Posts

Hello all, 

 

Έχω ένα Asus N551JM τον οποίο έχω για χρήση βασικού υπολογιστή και για να μην φθείρω την μπαταρία του επειδή τον έχω μόνιμα στην μπριζα, την έχω αφαιρέσει. Και ερωτώ, στην περίπτωση που χρειάζεται να μεταφερθεί γίνεται να τοποθετήσω την μπαταρία ή ακόμα και το αντίστροφο δηλαδή όταν λειτουργεί να την τοποθετώ, για να μην χρειάζεται να τον κλείνω ή θα τα κάψω όλα?? Γελάστε ελεύθερα.... [emoji23][emoji23][emoji23]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προορίζεται να είναι hot-plug η μπαταρία, αλλά δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα να τα κάψεις :)

Εάν η επαφή είναι αξιόπιστη και δεν υπάρχει περίπτωση να την μισο-κουμπώσεις, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.

Έχεις ρίξει καμιά ματιά στο BIOS/UEFI να δεις εάν έχει ρύθμιση για μερική φόρτιση της μπαταρίας, μήπως γλιτώσεις τον κόπο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν προορίζεται να είναι hot-plug η μπαταρία, αλλά δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα να τα κάψεις [emoji4]
Εάν η επαφή είναι αξιόπιστη και δεν υπάρχει περίπτωση να την μισο-κουμπώσεις, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.
Έχεις ρίξει καμιά ματιά στο BIOS/UEFI να δεις εάν έχει ρύθμιση για μερική φόρτιση της μπαταρίας, μήπως γλιτώσεις τον κόπο;
Και αν βρω την ρύθμιση στα ΒΙΟS, πως γίνεται να μισοφορτιζει η μπαταρία όταν το λάπτοπ είναι απενεργοποιημένο?? Συνεχίζει και σκέφτεται όταν είναι σβηστό?
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος skepasti21 έγραψε:
πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:
Δεν προορίζεται να είναι hot-plug η μπαταρία, αλλά δεν κινδυνεύεις ιδιαίτερα να τα κάψεις emoji4.png
Εάν η επαφή είναι αξιόπιστη και δεν υπάρχει περίπτωση να την μισο-κουμπώσεις, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.
Έχεις ρίξει καμιά ματιά στο BIOS/UEFI να δεις εάν έχει ρύθμιση για μερική φόρτιση της μπαταρίας, μήπως γλιτώσεις τον κόπο;

Και αν βρω την ρύθμιση στα ΒΙΟS, πως γίνεται να μισοφορτιζει η μπαταρία όταν το λάπτοπ είναι απενεργοποιημένο?? Συνεχίζει και σκέφτεται όταν είναι σβηστό?

Υπάρχει ελεγκτής φόρτισης που τα κανονίζει αυτά. Απλά τέτοια ρύθμιση δεν έχουν όλοι οι υπολογιστές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/11/2019 at 5:44 ΜΜ, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Έχω ένα Asus N551JM τον οποίο έχω για χρήση βασικού υπολογιστή και για να μην φθείρω την μπαταρία του επειδή τον έχω μόνιμα στην μπριζα, την έχω αφαιρέσει.

Πως θα τη φθειρεις αν ειναι στη θεση της?

Το διαβασες στο manual αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Πως θα τη φθειρεις αν ειναι στη θεση της?

Το διαβασες στο manual αυτο?

 

Εάν η μπαταρία είναι συνέχεια φορτισμένη στο 100%, σε βάθος χρόνου ελαττώνεται η ωφέλιμη χωρητικότητά της. Γι' αυτό κάποιοι φορητοί έχουν σχήματα φόρτισης που αποφεύγουν να κρατούν τη μπαταρία συνέχεια γεμάτη, ακόμη κι όταν είναι μόνιμα στην πρίζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γιατί να κάτσω και να ψάξω αν όντως φθείρεται από τη στιγμή που δούλεψε κατά αυτόν τον τρόπο. Από την άλλη έχω ένα HP laptop που δεν ήξερα και το είχα μόνιμα στην μπριζα και η μπαταρία του αχρηστευτηκε

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια αχρηστευεται ετσι και αλλιως και ας μην τη χρησιμοποιεις ποτέ.

Αν εισαι τυχερος θα κρατησει 5 χρονια, μετα χαλαει

Και συνδεμενη χαλαει, και ασυνδετη χαλαει

 

Μπορεις να την αφαιρεσεις, και να παρεις ενα UPS για το laptop, για τις διακοπες

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.