Jump to content



χρωμα για industrial κατασκευες


Recommended Posts

καλησπερα, φτιαχνω ντουλαπια για την κουζινα μου και το σαλονι και θελω να ρωτησω τι αποχρωσεις μπορω να βαλω σε ξυλο για industrial(συνδυασμος ξυλο και σιδερο) κατασκευη. επισεις εχω δει οτι χρησιμοποιουν ενα διαλυμα που περνανε με αυτο το σιδερο το σκουπιζουν μετα και μενει ενα βαθυ πολυκαιρισμενο μαυρο χρωμα. ξερει κανεις πως λεγετε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα εξαρταται από το τι σου αρεσει. Συνήθως με μαυρο μέταλλικο χρώμα άλλοι επιλέγουν ανοιχτοχρωμα και άλλοι σκούρα. Αλλοι πάλι θέλουν ελαφρά τριμμένο το ξύλο... Αυτά ειναι γούστα.

Τι ξύλο θα βάλεις; 

 

Για το μαυρο χρώμα ψάχνεις αυτό; 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

συνδιασμο ανοιχτοχρωμο και πιο σκουρο... σε μια αλλη κατασκευη που ειχα κανει ειχα βαλει κασσια που ηταν πολυ καλη σαν αποχρωση απλα ηταν λιγο κοκκινοπη. για το μαυρο ακριβως αυτο ψαχνω. απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι λαδομπογια ματ

Link to comment
Share on other sites

οχι πρέπει να ειναι μαύρη οξείδωση σιδήρου και την έχει ο καλογερόπουλος. Εχει το ίδιο υπογαλάζιο χρώμα και είναι ρευστό σαν νερό.

https://www.kalochem.gr/product/1510/οξείδωση-μαύρη-½-kg,-1lt

 

Μου την είχε πάρει πριν καιρό ο @Stelios13 αλλά με την ιστορία του πακεταρίσματος και της μετακόμισης κάπου αγνοείται και θέλω πολύ να τη δοκιμάσω.

Νομίζω βέβαια ότι είχε πάρει και αυτός αλλά δεν ξέρω αν εχει κάνει δοκιμή

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο ψαχνω... μαλλον θα το παραγγειλω γιατι δεν νομιζω να το βρω εδω στην ναυπακτο. θα κανω παντως μια δικιμη αλλα το βλεπω χλωμο

https://www.pacoartcenter.gr/el/oxidosi-mairi-black-c-100gr-345643.html 

εχει και μερικες χρησιμες πληροφοριες ως προς την χρηση

το ξυλο μετα την βαφη θελει κερι η λουστρο?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μία λεπτομέρια. Σε αυτό στο λινκ είναι για χαλκό όχι για σίδερο.

Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι άλλο είναι για χαλκό, άλλο για ορείχαλκο κλπ. Κανέ τηλεφωνάκι πριν για να σιγουρευτείς.

Κάθε μέταλλο αντιδρά διαφορετικά

 

Για το ξύλο προσωπικά αφού μιλάμε για κουζίνα, άρα εκτ3εθιμένο σε νερά κλπ θα έβαζα το καλύτερο λούστρο που θα έβρισκα :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εννοείται αν δεν βρεις στη περιοχή σου θα ψάξω να βρω το δικό μου να σου στείλω να δοκιμάσεις και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα θα δουμε την ποσότητα που χρειάζεσαι και πως να σου την στείλω

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.