Jump to content



Tagan 480 επισκευή;


Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω ένα τροφοδοτικό Tagan 480.Είναι κοντά 15 ετών.Είχε μπει στο κυρίως pc μου αρχικά και μετά πήγαινε σε δευτερα pc (χαμηλών απαιτήσεων),κατα ανάγκη.Πριν λίγες εβδομάδες το pc που το είχε δεν άνοιγε,άναβαν μόνο τα led.Οπότε το αντικατέστησα με νέο.

Συνδεοντας ανεμιστήρα τον γυρνάει πάρα πολύ αργά.Γεφυρώνοντας απλά το πράσινο με ένα μαύρο δεν παίρνει μπρος.Απο περιέργει το άνοιξα να δω τι φταίει.Δεν βρήκα σχεδόν τίποτα.Εκτός από μια καμένη αντίσταση μάλλον.

 

IMAG3265.jpg

 

Λέτε μπορώ να το επισκευάσω.Αλλά τι αντίσταση να είναι;Δεν μου χρειάζεται,θα το κρατήσω για εφεδρικό αν τα καταφέρω.Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Spyrious
Λάθος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/1/2019 at 5:48 PM, Spyrious said:

Καλησπέρα.Έχω ένα τροφοδοτικό Tagan 480.Είναι κοντά 15 ετών.Είχε μπει στο κυρίως pc μου αρχικά και μετά πήγαινε σε δευτερα pc (χαμηλών απαιτήσεων),κατα ανάγκη.Πριν λίγες εβδομάδες το pc που το είχε δεν άνοιγε,άναβαν μόνο τα led.Οπότε το αντικατέστησα με νέο.

Συνδεοντας ανεμιστήρα τον γυρνάει πάρα πολύ αργά.Γεφυρώνοντας απλά το πράσινο με ένα μαύρο δεν παίρνει μπρος.Απο περιέργει το άνοιξα να δω τι φταίει.Δεν βρήκα σχεδόν τίποτα.Εκτός από μια καμένη αντίσταση μάλλον.

 

IMAG3265.jpg

 

Λέτε μπορώ να το επισκευάσω.Αλλά τι αντίσταση να είναι;Δεν μου χρειάζεται,θα το κρατήσω για εφεδρικό αν τα καταφέρω.Ευχαριστώ.

 

 

Είσαι τυχερός (αλλά δεν ξέρω πόσο).

Έχω ακριβώς το ίδιο τροφοδοτικό ξεντεριασμένο στον παγκο μου και περιμένει να πάρει την άγουσα για την ανακύκλωση. Η αντίσταση που δείχνεις είναι 680 Ω στο 1/2 watt 

δεν ξέρω όμως πόσο τυχερός μπορεί να είσαι και να είναι μόνο εκεί η ζημιά. 

 

Σου εύχομαι καλή τύχη. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο τροφοδοτικό. Το αγόρασα το 2003 ή το 2004 στην Τεχνόραση στη Θεσσαλονίκη, όπου εργάζονταν 2 ευγενικοί κύριοι. Το έβαλα στο pc του πατέρα μου και πριν κάνα χρόνο παρέδωσε πνεύμα. Ωραίο τροφοδοτικό και ακόμα θυμάμαι πόσο εντύπωση μου έκανε το ποσό αθόρυβο ήταν. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2019 at 5:48 ΜΜ, το μέλος Spyrious έγραψε:

 

Λέτε μπορώ να το επισκευάσω.Αλλά τι αντίσταση να είναι;Δεν μου χρειάζεται,θα το κρατήσω για εφεδρικό αν τα καταφέρω.Ευχαριστώ.

 

Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου για το project της επισκευής, αλλά θα σου πρότεινα να το πας για ανακύκλωση και να βρεις κανα 500ράκι πιο σύγχρονο από τις αγγελίες για εφεδρικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.