Jump to content


Συμβατότητα RAM DDR3 με ΜΟΒΟ


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους!

 

Εχω αυτην την MOBO και θελω να αλλαξω την RAM που εχω (1 dimm 4GB 1333mhz) με ενα σετ 2 χ 8GB 1600mhz 

λογο οτι η νεα μου ασχολια θελει περισσοτερη μνημη. (Escape from Tarkov)

 

Tα υπολοιπα χαρακτηριστηκα απο το συστημα ειναι i5 4570 - 1050ti - SSD 120gb

 

Η ερωτηση ειναι η εξης, ψαχνω απο QVL της μητρικης αλλα λογο οτι ειναι παλιο το συστημα δεν βρησκω RAM απο αυτες που εχει εκει.

 

Αν παρω αυτές πχ. θα εχω προβλημα? Εχετε καμια προταση, σε ετοιμοπαραδοτες παντα γιατί η εμπειρία μου έχει δείξει ότι σε τοσο "παλιά" προϊόντα δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει το "4-7 μέρες παράδοση κατόπιν παραγγελίας"...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

99% θα παίξουν. Αν όχι στα 1600 τότε σίγουρα στα 1333. Το ρυθμίζεις μέσα από το BIOS.

Όσο για το κάποια άλλη πρόταση. Κατ' εμέ κοίτα για μεταχειρισμένες εδώ στις αγγελίες και μετά και στις αγγελίες του insomnia. 
Κρίμα να τις πληρώσεις καινούργιες DDR3 μνήμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρίξει μια ματιά, αλλά πουλάνε ακριβά για μεταχειρισμένες, αν βάλεις και μεταφορικά φτάνεις τις τιμές των καινούργιων.

Κέρκυρα που είμαι έχει κατάστημα eshop που μου τις φέρνει και γλιτώνω και τα μεταφορικά.

Να προχωρήσω σε αγορά λες, μέχρι κανένα 80αρι το δίνω αν είναι να πάρω κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Vtsuk said:

Φοβαμαι μηπως εχω προβλημα συμβατοτητας...

Υπαρχει περιπτωση να παρω κατι και να μην παιξουν καθολου;

Αν παιξουν στα 1333 δεν με πειραζει.

 

βλέποντας το qvl
θα έλεγα 99% δεν θα έχει θέμα
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/H81M2/H81_2DIMM_total_report_160427.pdf

απλά προσοχή μπορεί να χρειαστεί να κάνεις 2-3 ρυθμίσεις από το bios (memory voltage/timmings κυρίως)
πάντως αν το e-shop είναι ανάγκη
πάνε εδώ
https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-997069s-16gb-2x8gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-dual-kit-stealth-series-p-PER.557038

 

γλιτώνεις λίγα ευρώ και κερδίζεις και ένα click στα timmings (όχι ότι θα το καταλάβεις ιδιαίτερα, αλλά κακό δεν κάνει)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.