Jump to content



Μερικές ΒΑΣΙΚΕΣ πληροφορίες για το βάψιμο


drlo

Recommended Posts

Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής :

Βλέποντας όλα αυτά τα ωραία κουτάκια εδώ αλλά και σε άλλα sites μου άνοιξε και μένα η όρεξη για να modάρω κανένα case μου. Είχα ένα παλιό ATX Case και είπα να πειραματιστώ αρχικά πάνω του. Αρχικά είπα να βάψω μαύρο τον εσωτερικό σκελετό του. Πήρα λοιπόν ένα τυχαίο spay και άρχισα τις δοκιμές. Το χρώμα, η υφή του και γενικά το αποτέλεσμα μου άρεσαν πολύ και ήταν υπόθεση λίγων λεπτών. Δυστυχώς όμως γρήγορα διαπίστωσα (όπως έχει αναφερθεί εδώ μεσα) ότι το χρώμα έυκολα "ξεφλουδίζει" ακόμα κι αν το ξύσεις λίγο έντονα με το ωύχι σου.

Διάβασα στη συνέχεια σε διάφορα how-to's αρκετές συμβουλές, περί αφαίρεσης του προηγούμενου χρώματος, για primers, για διάφορα βερνίκια και άλλα. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τι είδους σπρέι χρησιμοποιούμε για να βάψουμε μέταλλα χωρίς να ξεφλουδίζει, πως πρέπει να τρίψουμε πρώτα το μέταλλο, και τι πρέπει να χρησιμοποιήσω ως υπόστρωμα αν γίνεται με "όρους χρωματοπωλείου" γιατί αν πάω στον κυρ. Παντελή και τοπυ ζυτήσω "primer" θα με στείλιει από εκέι που ήρθα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου καλε αρχιζουμε!

Πρωτα πρωτα πρεπει να τριψεις το κουτι σου με νερακι και με ενα 600-αρι γυαλοχαρτο(αναλογως και με το τι χρωμα θα ριξεις ακρυλικο 'η απλο σπρει.)

Αν προκειται να το βαψεις με ακρυλικο χρωμα τοτε πρεπει να το τριψεις και 1 δευτερο χερι με αρκετα λεπτοτερο γυαλοχαρτο. Τα πλαστικα μερη επισης.

Αν εχει ατελειες το case σου οπως γρατζουνιες που δεν φευγουν με το τρψιμο θα πρεπει να καταφυγεις στην λυση του παλιου καλου σιδηροστοκου, τον οποιο θα τριψεισ παλι μεχρι να λειανθει καλα χωρις να εχει προεξοχες.

Στο πλαστικο μερος θα σου προτεινα να βαλεις ειδικο στοκο για πλαστικα γιατι ο σιδηροστοκος δεν αποκλειεται να πεταξει προεξοχες η να ξεκολλησει- φουσκωσει.

Επειτα απ'ολα αυτα πρεπει να περασεις τα πλαστικα μερη το κουτιου με πλαστικοποιητη και ολα τα κομματια με σουρφασερ το οποιο θα βρεις σε μορφη σπρει σε χρωματοπωλεια Praktiker κτλ.

Αφου ριξεις το σουρφασερ (η αλλιως στοκος πιστολιου) θα περιμενεις καμποσο περιπου 2 ωριτσες να στεγνωσει και μετα τριβεις και παλι με νερακι και παλι με πολυ λεπτο γυαλοχαρτο(1200 και μετα 2000) για να μην σου μεινουν γραμμες.

Αφου στεγνωσεις παρα πολυ καλα ολα τα μερη που εχεις τριψει με νερο ηρθε η ωρα για τη βαφη.

Θα σου συνιστουσα να ριξεις 3-4 η 5 χερια χρωμα με αρκετη υπομονη. Προσοχη στο βαψιμο γιατι αν βιαζεσαι αναμεσα στα χερια μπορει να σου τρεξει.

δεν πρεπει να υπερβαλεις στην ποσοτητα χρωματοσ που θα ριξεις.

Ελπιζω να βοηθησα...

Αντε καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

1. Στα πλαστικά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω Vinyl ? (πως είναι η "ορολογία χρωματοπωλείου" ?). Έχω διαβάσει σε modsites ότι στα πλαστικά χρησιμοποιόντας τέτοιο σπρει δε χρειάζεται προετοιμασία. Ισχύει ?

2. Για το σουφρασερ :

α. Υπάρχει σε σπρει ?

β. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα ή γράφει κάτι πάνω το σπρει για το αναγνωρίσω?

Αρχική απάντηση από nikolito

Πρωτα πρωτα πρεπει να τριψεις το κουτι σου με νερακι και με ενα 600-αρι γυαλοχαρτο(αναλογως και με το τι χρωμα θα ριξεις ακρυλικο 'η απλο σπρει.)

3. Να προτιμήσω απλό ή ακρυλικό. Το "τυχαίο" spray που είπα ήταν ακρυλικό. Για την ακρίβεια γράφει πάνω "Ακρυλικό σμάλτο" (χα χα τώρα που το προσέχω γράφει "Made in republic of S. Marino" ... ήμαρτον)

4. Πρέπει να τρίψω τα μεταλλικά μέρη μέχρι να φύγει ΟΛΗ η μπογιά του? Μου φαινεται υπερβολικό .

Θενκ γιου..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω παιδευτει πολυ με το βαψιμο των εσωτερικων

και μετα λυπης διαπιστωσα οτι το συνολικο κοστος

για καλα χρωματα (σπρευ αυτοκινητου, βερνικια, σουρφασερ, στοκοι, ντουκοχαρτα)

χτυπαει την 50αρα... (με 11ευρω περιπου το σπρευ)

αρα ή αγοραζεις χυμα χρωμα και βερνικι αυτοκινητου προς 10/ 250γρ και βαφεις με κομπρεσερ και πιστολι (εφοσον εχεις τον εξοπλισμο και θες να πειραματιστεις)

ή το πας σε φαναρτζιδικο αφου εχεις απο πριν εσυ αγορασει το χρωμα που θες και σου χτυπανε μια βαφη διπλης με περιιπου τα ιδια λεφτα

ή για την καλυτερη ποιοτητα και μεγαλυτερη αντοχη το πας για ηλεκτροστατικη βαφη

ειδικα το εσωτερικο που δεχεται πολλα τμηματα συρταρωτα, drives, hdds', Μητρικη τροφοδοτικα....

και γενικα εχει πολλες ακμες και γωνιες που τραβανε ζορια δυσκολα θα μεινει αθικτο με τις κλασσικες μεθοδους βαφης

ελπιζω να βοηθησα και να μην σε μπερδεψα

καλη επιτυχια!;)

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη ...

Έχω διαβάσει κάποια mod σου. Πιστόλι και κομπρεσέρ δεν έχω αλλά κατα καιρούς έχω σκεφτεί ότι θα μου φαινόταν χρήσιμο σε άλλες δουλειές όχι μόνο για PC-mod. Τη λύση του συνεργείου τη ξέρω απλά έλεγα να δοκιμάσω σπιτικό mod μόνο και μόνο για να λέω ότι το έκανα εγώ ο ίδιος. Τα χρώματα αυτοκινήτου απο που τα προμηθεύομαι ? Ηλεκτροστατική βαφή κανουν στα φαναρτζίδικα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από drlo [Σήμερα, στις 16:53]

Κοπρίτη ...

Έχω διαβάσει κάποια mod σου. Πιστόλι και κομπρεσέρ δεν έχω αλλά κατα καιρούς έχω σκεφτεί ότι θα μου φαινόταν χρήσιμο σε άλλες δουλειές όχι μόνο για PC-mod. Τη λύση του συνεργείου τη ξέρω απλά έλεγα να δοκιμάσω σπιτικό mod μόνο και μόνο για να λέω ότι το έκανα εγώ ο ίδιος. Τα χρώματα αυτοκινήτου απο που τα προμηθεύομαι ? Ηλεκτροστατική βαφή κανουν στα φαναρτζίδικα ?

με 100 το πολυ αγοραζεις πιστολι και κομπρεσερ κομπλε απο Μακρο- Alex Pak- Praktiker...

και πειραματιζεσαι εαν εχεις ορεξη...

ηλεκτροστατικη βαφη δεν κανουν στα φαναρτζιδικα (πλην κανα δυο που κανουν ανοδιωση)

Ριξε μια ματια στον χρυσο οδηγο να βρεις καποιο εργαστηρι κοντα σου εαν ενδιαφερεσαι...

Εκει επισης μπορεις να βρεις και καταστηματα με χρωματα αυτοκινητων - σκαφων

τα καταστηματα που ξερω εγω ειναι νοτια προαστια... οποτε εαν σε βολευει πες μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από drlo [26-04-2005 12:53]

1. Στα πλαστικά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω Vinyl ? (πως είναι η "ορολογία χρωματοπωλείου" ?). Έχω διαβάσει σε modsites ότι στα πλαστικά χρησιμοποιόντας τέτοιο σπρει δε χρειάζεται προετοιμασία. Ισχύει ?

2. Για το σουφρασερ :

α. Υπάρχει σε σπρει ?

β. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα ή γράφει κάτι πάνω το σπρει για το αναγνωρίσω?

3. Να προτιμήσω απλό ή ακρυλικό. Το "τυχαίο" spray που είπα ήταν ακρυλικό. Για την ακρίβεια γράφει πάνω "Ακρυλικό σμάλτο" (χα χα τώρα που το προσέχω γράφει "Made in republic of S. Marino" ... ήμαρτον)

4. Πρέπει να τρίψω τα μεταλλικά μέρη μέχρι να φύγει ΟΛΗ η μπογιά του? Μου φαινεται υπερβολικό .

Θενκ γιου..

Lets see!!!

1. Στα πλαστικα πραγματι δεν χρειαζεται προετοιμασια παρα καθαρισμα(καλο με βενζινη θα σου συνιστουσα) αλλα αν θες να εχουν απαλη υφη θα τα τριψεις και αυτα.

2. α.Εγω αγορασα σε σπρει πριν απο 1 εβδομαδα απο το χρωματοπωλειο αυτοκινητων της γειτονιας μου και εδωσα 4.5 ευρω

β.Δεν υπαρχει συγκεκριμενη μαρκα. Υπαρχουν χρωματοπωλεια που γεμιζουν μονα τους το σπρει, αλλα αν πας σε αυτη την περιπτωση (του ακρυλικου) θα χρειαστεις και βερνικι εκτος αν παρεις μονης επιστρωσης χρωμα.

3.το ακρυλικο καλυτερη ποιοτητα και αντοχη αλλα "δειχνει" ολες τις ατελειες και ειναι ακριβοτερο

4.Οχι αυτο το εχω δει και σε κατι περιοδικα και αλλου αλλα ειναι μεγαλη Λαλακια αυτο που λενε.

Αυτο που χρειαζεται ειναι καλο τριψιμο και σουρφασερ.:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [26-04-2005 17:59]

με 100 το πολυ αγοραζεις πιστολι και κομπρεσερ κομπλε απο Μακρο- Alex Pak- Praktiker...

και πειραματιζεσαι εαν εχεις ορεξη...

και με 39 ευρω ισως και λιγοτερο υπηρχε και στο lidl ηλεκτρικο πιστολι που κανει αρκετα καλη δουλεια και δεν πιανε χωρο...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από drlo [26-04-2005 12:53]

4. Πρέπει να τρίψω τα μεταλλικά μέρη μέχρι να φύγει ΟΛΗ η μπογιά του? Μου φαινεται υπερβολικό .

Αρχική απάντηση από nikolito [30-04-2005 20:29]

Lets see!!!

4.Οχι αυτο το εχω δει και σε κατι περιοδικα και αλλου αλλα ειναι μεγαλη Λαλακια αυτο που λενε.

Αυτο που χρειαζεται ειναι καλο τριψιμο και σουρφασερ.:banging:

Αυτο χρειαζεται ΜΟΝΟ εαν τα τμηματα προς βαψιμο, εχουν ξαναβαφτει εκτος του εργοστασιου...

με σπρευ πχ, ή εαν τα ειχατε πλακωσει στα αυτοκολλητα ή κατι αντιστοιχο...

διαφορετικα, ενα απλο περασμα με ντουκοχαρτο μετριο, αρκει για να δωσει προσφυση στο χρωμα

οταν βεβαια ειχα περασει το Chieftechακι απο δεξαμενη οξεως και εμεινε σκετο καθαρο μεταλλο....:inlove:

μου ερχοταν να του περασω ενα βερνικι και να το αφησω οπως ηταν...

λεμε τωρα.....:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikolito [30-04-2005 20:35]

και με 39 ευρω ισως και λιγοτερο υπηρχε και στο lidl ηλεκτρικο πιστολι που κανει αρκετα καλη δουλεια και δεν πιανε χωρο...:whistling

κανα link ρε nikolito?

δεν το εχω υποψιν το εργαλειο που λες....

φανταζομαι κατι σε πιστολι με ενσωματωμενο κομπρεσσερακι δλδ?

το χεις δουλεψει καθολου?

παντως εκ πρωτης οψεως μοιαζει ενδιαφερον....

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δουλεψει παλιοτερα και το ειχα δει πριν απο 1.5 μηνα στο φυλλαδιο του LIDL.

Ειναι πιστολι με ενσωματωμενο συστημα εμφυσησης.

Ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα τα αποτελεσματα παντως θα σου συνιστουσα σπρει, 1 καλουτσικο σπρει κοστιζει γυρω στα 5 ευρω(τουλαχιστον τοσο το πηρα εγω)

και αλλα 5+5 σουρφασερ και πλαστικοποιητης. Κανενα link δεν εχω βρει αν βρω θα σου το στειλω. Πλακα πλακα εχω παρει τα παντα και δεν εχω καθισει να φτιαξω το δικο μου κοιτα εδω:http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2737&perpage=20&pagenumber=54

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συγγνώμη για την εκταφή αλλά θέλω κάποιες πληροφορίες για την ηλεκτροστατική βαφή.

1. Διαβάζω συνεχώς για ηλεκτροστατική βαφή αλουμινίου. Σίγουρα παίζει και σε άλλα μέταλα; Αν ναι σε ποιά; Έχει διαφορά στην διαδικασία ή στο υπόστρωμα;

2. Διαβάζω για τελικό πάχος κάπου 60μ παραπάνω. Μου φαίνεται μικρό. Στην πράξη θα υπάρξει όμως πρόβλημα στο κουτί;

3. Αν πάω το κουτί σε κάποιον που βάφει αλουμίνια υπάρχει περίπτωση να μου το βάψει ή πρέπει να απευθυνθώ σε φανοποιείο; Όλα τα φανοποιεία κάνουν ηλεκτροστατική βαφή; Ρωτάω γιατί ετυμολογικά το φανοποιείο δε σημαίνει βαφείο...

4. Υπάρχει κάτι με εξίσου καλά αποτελέσματα για πλαστικό;

5. Πριν πάω το κουτί για βάψιμο θα πρέπει να το τρίψω κιόλας γενικότερα ή αρκεί το μπάνιο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 14:53]

Συγγνώμη για την εκταφή αλλά θέλω κάποιες πληροφορίες για την ηλεκτροστατική βαφή.

1. Διαβάζω συνεχώς για ηλεκτροστατική βαφή αλουμινίου. Σίγουρα παίζει και σε άλλα μέταλα; Αν ναι σε ποιά; Έχει διαφορά στην διαδικασία ή στο υπόστρωμα;

2. Διαβάζω για τελικό πάχος κάπου 60μ παραπάνω. Μου φαίνεται μικρό. Στην πράξη θα υπάρξει όμως πρόβλημα στο κουτί;

3. Αν πάω το κουτί σε κάποιον που βάφει αλουμίνια υπάρχει περίπτωση να μου το βάψει ή πρέπει να απευθυνθώ σε φανοποιείο; Όλα τα φανοποιεία κάνουν ηλεκτροστατική βαφή; Ρωτάω γιατί ετυμολογικά το φανοποιείο δε σημαίνει βαφείο...

4. Υπάρχει κάτι με εξίσου καλά αποτελέσματα για πλαστικό;

5. Πριν πάω το κουτί για βάψιμο θα πρέπει να το τρίψω κιόλας γενικότερα ή αρκεί το μπάνιο;

1.ηλεκτροστατικη βαφη γινεται σε ολα τα μεταλλα

η ανοδιωση γινεται στα αλουμινια αποκλειστικα απ'οσο ξερω

2 το τελικο παχος ειναι ελαφρως παχυτερο της κλασσικης υγρης βαφης

το μονο που θελει ειναι λιγο πιο πολυ δυναμη στο βιδωμα κατα την πρωτη φορα ωστε να καθαρισουν τα σπειρωματα

εναλλακτικα οπου φοβασαι για τις τρυπες, βαλε απο μια βιδα σαν μασκα

την οποια και θα αφαιρεσεις μετα τη βαφη ωστε να παραμεινει το σπειρωμα σου καθαρο

εαν καποιο σπειρωμα εχει μπουκωσει υπερβολικα μια δυο σταγωνες ασετον και μετα βιδωμα της αντιστοιχης βιδας θα το κανουν σαν καινουριο

3. Οι αλουμιναδες στην πλειοψηφια τους συνεργαζονται με εργαστηρια ηλεκτροστατικης βαφης

Τα φανοποιεια ΔΕΝ κανουν ηλεκτροστατικη βαφη αλλα κλασσικη υγρη βαφη φουρνου

εκει μπορεις να βαψεις πλαστικα και μεταλλικα μερη στο ιδιο χρωμα

(και σε σαφως μεγαλυτερη ποικιλια χρωματων)

αλλα κοστιζει ακριβοτερα και δεν εχει την ιδια αντοχη με την ηλεκτροστατικη

και βασικα το τελικο αποτελεσμα εξαρταται κατα πολυ απο το μερακι του βαφεα

4. τα περισσοτερα χρωματα ηλεκτροστατικης εχουν διεθνη κωδικο τυπου RAL πχ

οποτε ευκολα μπορεις να αγορασεις μια μικρη ποσοτητα απο το ιδιο χρωμα σε υγρη μορφη για να βαψεις τα πλαστικα ξεχωριστα

(μιας και η ηλεκτροστατικη προυποθετει αγωγιμα υλικα και θερμοκρασιες >200C)

5. To κουτι που θα παει για ηλεκτροστατικη βαφη πρεπει να μην εχει χρωματα πλην του εργοστασιακου

κολλες και αυτοκολλητα

επιμονους λεκεδες και γρατζουνιες - βαθουλωματα

ενα καλομεταχειρισμενο κουτι Η/Υ εφοσον απαλλαγει απο τα πλαστικα μερη βαφεται ως εχει

εφοσον το καθαρισουμε απλα με βενζινη

αν τυχον υπαρχουν υπολειματα απο προηγουμενες αποπειρες βαφης

ή/και αυτοκολλητα κτλ...

καθαριζουμε> τριβουμε>ξανακαθαριζουμε και μετα το δινουμε για βαψιμο

εναλλακτικα εαν και εφοσον εχεις καποιο εργαστηριο επιμεταλλωσεων κοντα

μπορεις να το πας για μπανιο σε οξυ

και την ιδια μερα (για να μην προλαβει να σκουριασει το γυμνο μεταλλο)

για ηλεκτροστατικη

6.Φροντισε να αφαιρεσεις οτι αφαιρειται

δλδ λαμακια EMI, αλλα ελασματα, αποστατες μητρικης

τσιμουχες και ροδελες

λυσε το κουτι σε οσο περισσοτερα τμηματα γινεται

ωστε να διευκολυνεις το εργο του βαφεα και να βαψει παντου και με σωστο στρωμα

αλλιως προκειμενου να βαψει μια κλειστη γωνια πχ στο tray της μητρικης

θα σου "πλημμυρησει" τις γυρω περιοχες

καλη επιτυχια και αναμενουμε αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο, ήσουν κατατοπιστικότατος. :)

Εσύ το Chieftec σε φαναρτζή δεν το χες βάψει όμως; Γύρισα χθες και λέω να πιάσω δουλειά να το τελειώσω επιτέλους. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.