Jump to content



λογαριασμός Δ.Ε.Η. αλλαγή ονόματος


serpico75

Recommended Posts

Παρακαλώ, ήθελα μία βοήθεια σχετικά με το παρακάτω θέμα.

 

Πρόκειται για ενοικίαση σε διαμέρισμα που έχει ρεύμα Δ.Ε.Η., και είναι εξοφλημένος με απόδειξη ο τελευταίος λογαριασμός.
Ο νέος ενοικιαστής που θα μπει στο διαμέρισμα και θα κρατήσει φυσικά ρεύμα Δ.Ε.Η., μπορεί ο λογαριασμός να γυρίσει στο όνομά του ηλεκτρονικά; Να κάνουμε ηλεκτρονικά όλες τις διαδικασίες, και να μην πάμε σε κάποιο κατάστημα Δ.Ε.Η.;

 

Ανεβάζω το ερώτημα διότι, από τη μία, σε κάποια σελίδα (όχι σελίδα της Δ.Ε.Η.) είδα πως δεν γίνεται ηλεκτρονικά διότι πρέπει να προσκομιστούν κάποια έγγραφα στη Δ.Ε.Η., αλλά, από την άλλη, μία κυρία είπε στη μητέρα μου (ιδιοκτήτρια, και στο όνομά της ο λογαριασμός αυτή τη στιγμή) ότι μπορεί να γίνει καί ηλεκτρονικά.

 

Στη σελίδα της Δ.Ε.Η. έψαξα, και δεν βρήκα κάπου να λέει εάν μπορεί να γίνει καί ηλεκτρονικά. Τελικά, τί ισχύει; Μπορεί να γίνει μέσω διαδικτύου;

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,επειδη νοικιασα προσφατα,ο νεος ιδιοκτητης  και εσυ πρεπει να πας στην ΔΕΗ η εσυ η ο νεος ιδιοκτητης οι και οι 2 μαζι ωστε να αποδειχτη μεσω εγγραφων.

Στην δικια μου την περιπτωση πηγε ο ενοικιαστης και μετα απο λιγες μερες ηρθε επιτροπη και εκανε ελεγχο στο ρολοι.

Ελπιζω οτι στο συμφωνητικο σας να γραφεις οτι ο ενοικιαστης θα πληρωνει το ρευμα ονομαστικα.

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος serpico75 έγραψε:

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Πολύτιμες πληροφορίες.

Κάτι ακόμη να ρωτήσω. Τί εννοείς όταν λες ότι ο ενοικιαστής θα πληρώνει το ρεύμα ονομαστικά;

Οτι στο συμφωνητικο που κανατε γραφει οτι θα πληρωνει αυτος το ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Ok. Είναι κάτι που θα αναφέρουμε στο συμφωνητικό.

Εσύ που ενοικίασες πρόσφατα το διαμέρισμά σου, είχες κάνει διακοπή τού ρεύματος, και ξεκίνησε και πάλι το ρεύμα στο διαμέρισμα ή υπήρχε ρεύμα και έγινε αλλαγή τού ονόματος στον λογαριασμό; Διότι, εμείς είμαστε στη δεύτερη περίπτωση. Αυτή τη στιγμή, ρεύμα υπάρχει στο διαμέρισμα τώρα, με τον λογαριασμό στο όνομα της μητέρας μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος serpico75 έγραψε:

Ok. Είναι κάτι που θα αναφέρουμε στο συμφωνητικό.

Εσύ που ενοικίασες πρόσφατα το διαμέρισμά σου, είχες κάνει διακοπή τού ρεύματος, και ξεκίνησε και πάλι το ρεύμα στο διαμέρισμα ή υπήρχε ρεύμα και έγινε αλλαγή τού ονόματος στον λογαριασμό; Διότι, εμείς είμαστε στη δεύτερη περίπτωση. Αυτή τη στιγμή, ρεύμα υπάρχει στο διαμέρισμα τώρα, με τον λογαριασμό στο όνομα της μητέρας μου.

Ναι υπηρχε

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα να ζητήσουν πιστοποιήθηκε από ηλεκτρολόγο για την εγκατάσταση 

δεν θυμαμε αν το ζητάνε στην αλλαγή ονόματος η όταν περάσουν 10 χρόνια και έχει λήξη 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δεις εάν η ΥΔΕ του σπιτιού είναι σε ισχύ:

 

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

 

Κατά τα άλλα, νομίζω πως μπορεί να πάει και μόνος του ο νέος ενοικιαστής με την ταυτότητα και την εκτύπωση από το Taxisnet της καταχώρησης του μισθωτηρίου (στο οποίο αναγράφεται ο αριθμός παροχής).

 

Θα εκδοθεί ένας εκκαθαριστικός-τελικός λογαριασμός στο όνομα της μητέρας σου και μετά στο νέο όνομα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.