Jump to content



Μετατροπή Nicd σε Li-Lon μπαταρίας Επαναφορτιζόμενου.


Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Με αφορμή τα θέματα που έχει ανοίξει η @karmen1983

 

Παράθεση

 

 

και

 

Παράθεση

 

 

 

 

και μετά από ψάξιμο είδα ειδικά στο youtube ότι κάνουν μετασκευή τις μπαταρίες των επαναφορτιζόμενων εργαλείων τους 

από  Nicd σε  Li-lon με μπαταρίες 18650 Li-lon και με πλακέτα BMS Protection Board 

 

zKtZiXrUiMpGX4hpC729ib8EjMbL7sTZIsaD3UJG

σκέφτομαι λοιπόν να το προσπαθήσω αλλά....

 

  

Ο πωλητής της πλακέτας αναφέρει ότι οι μπαταρίες 18650 που θα πρέπει να βάλω θα πρέπει να 

είναι  15C-20C  The successful start of the drill requires three 15C-20C power battery ) 

αυτό το 15c ή 20c πως μπορεί να διαπιστωθεί επάνω σε μια μπαταριά ?

επίσης εάν βάλω 26650 αντί για 18650 λόγο περισσότερων Ah θα έχω πρόβλημα ?

 

Λογικά το μαμά τροφοδοτικό δεν θα κάνει, υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο κάλο ?

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι επώνυμες μπαταρίες προσφέρουν datasheets.

ΠΧ η samsung 25R εχει αυτο

https://www.powerstream.com/p/INR18650-25R-datasheet.pdf

το 1C ειναι μια φορά η χωρητικότητα της μπαταρίας. Δηλαδή στην 25r που είναι 2500mAH το 1c αντιστοιχεί σε 2,5Α ( δυνατότητα εκφορτισης) .

Η Samsung 25R διαφημίζει 20Α Max continious current. Δηλαδή 20Α / 1C (2.5A σε αυτη την περίπτωση) = 8C. Άρα αυτή η μπαταριά σηκώνει 8C. Αν φτιάξεις διάταξη με από 2 ,μπαταρίες παράλληλα εκτός από την 2πλασια χωρητικότητα έχεις και τα 2πλασια Αmps σε discharge. Τα C μενουν ιδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος komos έγραψε:

Οι επώνυμες μπαταρίες προσφέρουν datasheets.

ΠΧ η samsung 25R εχει αυτο

https://www.powerstream.com/p/INR18650-25R-datasheet.pdf

το 1C ειναι μια φορά η χωρητικότητα της μπαταρίας. Δηλαδή στην 25r που είναι 2500mAH το 1c αντιστοιχεί σε 2,5Α ( δυνατότητα εκφορτισης) .

Η Samsung 25R διαφημίζει 20Α Max continious current. Δηλαδή 20Α / 1C (2.5A σε αυτη την περίπτωση) = 8C. Άρα αυτή η μπαταριά σηκώνει 8C. Αν φτιάξεις διάταξη με από 2 ,μπαταρίες παράλληλα εκτός από την 2πλασια χωρητικότητα έχεις και τα 2πλασια Αmps σε discharge. Τα C μενουν ιδια

 

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες 

 

Οπότε αν καταλαβαίνω καλά το 15-20c είναι αδύνατο να το πετύχω με τις υπάρχουσες μπαταρίες στην αγορά . 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι και εγω σε διαδικασία να κάνω μετατροπή το nicd τρυπάνι μου σε Lion.

Τώρα έχει 15 cells Nicd σε serial διάταξη για να βγάζει 18v nomimal

Αν δεν κάνω λάθος τα nicd cells έχουν εύρος λειτουργίας απο 1V εως 1,4V. Δηλαδή όλο το πακ παίζει από 15V ( άδειο) εως 21V (γεμάτο)

Θέλω δηλαδή να βάλω μια συστοιχία 5 cells Li-on για να εχω εύρος λειτουργίας απο 15V (3v*5) εως 20,5v (4.1v*5)

Τα samsung 25r cells λενε (και πιστεύω) βγαζουν απο 20Α constand discharge εως 100Α pulse discharge

Η πιο σοβαρή μου ερώτηση είναι αν ξέρει κάνεις πόσα amps μπορούν να δώσουν τα Nicd cells , πόσα watt μπορεί να τραβάει το τρυπάνι και κατ επέκταση αν χρειάζομαι 5s1P η 5s2P με πιθανότητα το 5s2p να μην χωράει στην θηκη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5s2p που αναφέρεις θα πρέπει να πάρεις 10 μπαταρίες 18650 ή να βρείς έτοιμη μπαταρία για τηλεκατευθυνόμενα. Στην ουσία ή κάνεις την δουλειά σου με 5 μπαταρίες 18650 3000ma ή βάζεις 10 μικρότερης χωρητικότητας από τις οποίες θα πρέπει να κάνεις συνδεσμολογία σε σειρά και παράλληλη ώστε να πετύχεις την τάση. Με αυτό τον συνδυασμό δουλεύουν πιο ομοιόμορφα οι μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

5 κελια μου ειναι σίγουρα πιο φτηνό απο 10 , δεν ειμαι σίγουρος ομως αν φτάνουν τα amps για το τρυπάνι και μιας και αυτο δεν αναφέρει. Ψαχνω τι amps μπορουν να βγάζουν οι nicd για να κανω αντιστοιχο matching με lion
Ισως αξιζει να στραφω σε 21700 cells πχ

θεωρώ αδύνατο τα nicd cells να έχουν τέτοιο discharge rate αλλά ψάχνω μήπως και έχει κάποιος στοιχεία.
Τα 10 cells δυστυχώς δεν χωράνε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.