Jump to content



Πρόβλημα με ανάλυση οθόνης μετά από σύνδεση επέκτασης καλωδιου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έβαλα μια επέκταση rgb καλώδιο στο PC και χάλασε η ανάλυση. Μεγάλωσαν και τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας και άλλαξαν θέση ακόμα και το logo του turbo-x κατά το boot έχει μεγάλα γράμματα. Δοκίμασα να αλλάξω σε μεγάλη ανάλυση από το λογισμικό Radeon (έχω ryzen 5 3400g) και τότε έγινε χαμός η οθόνη έγραφε ότι δεν υποστηρίζεται αυτή η ανάλυση και δεν μπορουσα να έχω εικόνα με τίποτα ούτε πατώντας ESC κ.α, ούτε με επανεκκίνηση, ώστε να αλλάξω ξανά την ανάλυση. Αναγκαστικά να κάνω επαναφορά συστήματος από boot DVD με windows 10 και δουλεύει αλλά η ανάλυση είναι χαλια πάλι. Έχετε καμία ιδέα μην καν πάλι καμία πατάτα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προέκταση vga για οθόνη. Με τους μπλε κοννεκτορες. Φυσικά τη έχω βγάλει αλλά πάλι έχω θεμα.

Το λογότυπο turbo-x που έχει τώρα μεγαλύτερες γραμματοσειρες, βγαίνει όταν κάνει ποστ το PC και δείχνει τις επιλογές uefi και boot. Σας να έχει αλλάξει η ανάλυση μέσα από το uefi. Υπάρχει περυ να άλλαξε κάτι στο uefi? Υπάρχει επιλογή εκεί για την ανάλυση και αν ναι τι τιμή βάζω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

έχεις να δοκιμάσεις σε άλλη οθόνη?
για να καταλάβουμε αν το πρόβλημα είναι στην οθόνη ή στον υπολογιστή
 

δεν ξέρω αν έχει επιλογή στο uefi (και τι επιλογές έχει)
ίσως βοηθήσει cmos clear αλλά μετά θα πρέπει να ξανασετάρεις το bios

 

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα απο το ρεύμα την οθόνη μέχρι να στραγγίξει, την ξανασυνέδεσα και όλα οκ. πιθανόν είχε χάσει και τους drivers των γραφικών γιατι τώρα που δουλεψε είχα συνδέσει και το ιντερνετ. το μόνο θέμα είναιοτι μετά την επαναφορά συστήματος δεν δούλευε ο chrome και ο opera. δλδ πατούσα το εικονίδιο και δεν άνοιγε τίποτα. μυστήρια πράγματα..... τα ξαναπέρασα και οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.