Jump to content



Αγορα 3D εκτυπωτη για n00b


Recommended Posts

Αν εχεις απλετο χρονο να κατσεις να τον βελτιωσεις ναι... καλυτερα ειναι να τον αποφυγεις. Και δεν βαζω στην εξισωση το κοστος αναβαθμισης...

 

Αλλιως παιρνεις εναν ender 3 ή ακομα καλυτερα εναν mega i3.

 

Εχω mega i3 εδω και 2-2,5 χρονια...εχω δωσει ηδη κανενα 150αρι σε βελτιωσεις (κυριως ασφαλειας) για εναν εκτυπωτη που απο το πρωτο πριντ παιζει τελεια.

Link to comment
Share on other sites

εγω είχα πάρει έναν anet a8 80 e used πριν καιρό και τελικά από αυτόν έχουν μείνει μόνο τα μοτέρ του

και τώρα πια τον έχω κάνει σαν αυτόν https://www.thingiverse.com/thing:2567757
 

καλύτερα φτιάξε έναν μόνος σου τα extrusion για το πλαίσιο έχουν κανα 80άρι όλα μαζί

βρες κάποιον πλήρωσέ του να σου βγάλει όλα τα εκτυπωμένα κομμάτια δεν χρειάζεται πάνω από ένα κιλό petg

και τα rails μέχρι 100 ακόμα ανάλογα που θα τα βρεις

τα ηλεκτρονικά ένα arduino και  ενα ramps από έξω δεν έχουν πάνω από 10ε

με κανα 200-250 έχει καινούριο μηχάνιμα πολύ ανώτερο από τον anet

τώρα αν μπορείς να τον πάρεις κανα 100άρι πάρτον μόνο και μόνο για τα πράγματά του και να κάνεις την αρχή αλλά 150 νομίζω είναι οριακά πολλά

επίσης αν τον πάρεις βάλτου marlin με τη μία και κόψε τη φύσα από το bed γιατί αρπάζαν φωτιές αυτοί. με το μαμά firware ( δεν έχει καμία προστασία )

Έγινε επεξεργασία από Vatos_locos
Link to comment
Share on other sites

Λίγο αρκετά είναι τα 150, τόσο τον είχα πάρει καινούργια νομίζω. Αν έχει τπτ έξτρα μοσφετ και άλλα ίσως αξίζει. Έχω δώσει σίγουρα άλλα 80-100 για έξτρα και δεν έχω αλλάξει καν τον σκελετό του. Μου είχε καεί μια έξοδος της πλακέτας, την επισκεύασα και μου έστειλαν και μια καινούργια για αντικατάσταση. Γενικά θέλει αρκετές βελτιώσεις που θέλουν υπομονή, χρόνο και διάβασμα. Ίσως αν υπάρχει ένας πιο ποιοτικός που να μην βγάζει προβλήματα και να θέλει όλη την ώρα σκάλισμα γύρω στα 250-300 να αξίζει καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2020 at 12:02 PM, YDinopoulos said:

Σκεφτομαι να παρω εναν Anet A8   2ο χερι. Κοστος 150 ευρω περιπου.

 

Αξιζει για τα πρωτα βηματα?  

 

Ναι. Απλά για να τον φέρεις να τυπώνει, θέλεις μερικές αναβαθμίσεις. Που σημαίνει θέλει χρόνο.

160 τον είχαμε πάρει καινούριο τότε, αλλά δεν λέει τίποτα, οι αναβαθμίσεις είναι σίγουρα άλλα 50-100 + το περίμενε να έρθουν από Κίνα.

Θες τα εξωτερικά mosfet σίγουρα, θες κάποια σταθεροποίηση στο πλαίσιο για να αυξήσεις την ποιότητα εκτύπωσης, θες κάποιο τρόπο να ρυθμίζεις ευκολότερα το z-axis χωρίς να λύνεις το διακόπτη (ήμαρτον), θες άλλους ιμάντες με υαλονήματα και γενικά είναι πολλές οι αναβαθμίσεις. 

 

Στις -άπειρες- αναβαθμίσεις που χρειάζονται, δες εδώ: 

e28dd15325455f02b76d3a826d6d28bd_preview
WWW.THINGIVERSE.COM

It's an understatement to say that Anet A8's acrylic frame is weak... Here is a carbon "exoskeleton" to add an incredible stiffness to your printer and thus...
bbfac7e23e852c0eef17f393237ee4de_preview
WWW.THINGIVERSE.COM

You need: 1 M8 threaded rod (~34 cm) 4 M8 nuts 2 printed parts optional: M8x1.5 tap (but could be tapped with the threaded rod). Anet A8 A simple...

 

Μετά χρειάζονται κι άλλα πράγματα, πρέπει να αντικαταστήσεις π.χ. τον turbo fan με κάτι πιο ήσυχο. Εγώ αρχικά σχεδίασα αυτό: 

22a62b8af94c291b04e8a5146146588d_preview
WWW.THINGIVERSE.COM

I had to switch the blower fan which my Anet A8 came with using the 40mm fan for the stepper. I couldn't make something complicated but I built the...

 

Αλλά τελικά ένα άλλο design με 80ρι ανεμιστήρα κάθετο ήταν το καλύτερο, γιατί έβαλα έναν arctic που δεν ακούγεται καθόλου. (δεν θυμάμαι καν).

 

Αυτό που θα σου πρότεινα όμως θα ήταν να δεις πόσο στοιχίζει ένας φτηνός με dual extruder. Αν έχεις 2 υλικά, αρχίζει το πάρτυ! Και ο Ανετ δεν μετατρέπεται σε 2 υλικών γιατί δεν φτάνουν οι έλεγχοι στην πλακέτα. Υπάρχει όμως anet a8 με dual extruder απλά θα πάει ~250 καινούριος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/4/2020 at 1:02 ΜΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Σκεφτομαι να παρω εναν Anet A8   2ο χερι. Κοστος 150 ευρω περιπου.

 

Αξιζει για τα πρωτα βηματα?  

 

Έχω εναν a8 stock από τους τελευταιους με τη βελτιωμένη πλακέτα κλπ τον είχα πάρει 125 ευρώ, με λίγες απαραίτητες εκτυπώσεις/βελτιώσεις έχει φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο για αυτά που θέλω εγώ να εκτυπώνω. Βέβαια έχω ρίξει αρκετό διάβασμα/ψάξιμο στο διαδίκτυο και πολλές δοκιμές...πιστεύω αξίζει για τη σπαζοκεφαλια του θέματος και είναι μεγάλο σχολείο η ενασχόληση με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή... Αυτο που θα σε βοηθήσει πολύ είναι να βρεις κάποιον να σου εξηγήσει από κοντά επί του εκτυπωτη κατά τη χρήση καποια πράγματα σχετικά με την τρισδιάστατη εκτυπωση. Στα χρήματα που λες, και λιγότερα ισως, βρίσκεις εκτυπωτή Α8 μεταχειρισμένο με όλες  τις αρχικες  "απαραιτητες" βελτιωσεις... Εγώ είμαι ευχαριστημένος απο την αγορά απο και για αυτά που μου προσέφερε..Βέβαια σήμερα παίρνεις σε αυτά τα χρήματα και λίγο παραπάνω πολύ καλύτερο μηχάνημα από έναν απλό Α8..Αν αυτός που θα πάρεις έχει πολλές βελτιώσεις φορτωμένες προχώρα... Αν είναι σχεδόν μαμά είναι πολλά τα χρήματα...

Το καλό είναι ότι υπάρχει παγκοσμίως τεράστια φιλικότατη κοινότητα που ασχολείται με αυτόν τον εκτυπωτή και βρίσκεις απάντηση και βοηθεια σε ότι ρωτήσεις αμέσως....

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα για να μην ανοιγω καινούριο θέμα είπα να στειλω εδω πέρα. Σκέφτομαι να αγορασω ενα 3d printer delta οποίος να εκτυπώνει και ABS. Εχετε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα. Τα χρήματα που διαθέτω ειναι 200 με 300 ευρώ max. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.