Jump to content



Βαρεθηκα τον θορυβο!!!!!!!


Myralis

Recommended Posts

2 ερωτησεις, :help:

1, πάνω στην ΧΡ 120 ποια ανεμιστηρακια πατανε; (που να συνδεοντε εκει που συνδεεται η μαμα ψυχτρα ενος pentium 4), αν δεν υπαρχουν τετοια, τι υπαρχει??? (οσο πιο αθορυβο υπαρχει)

2, Η thermaltake silent tower έίναι ικανη να ψυξει τελοιως αθορυβα εναν pentium 4 prescott 3Ghz, overclocked 3,2 GHz χωρις να περάσει τουσ 52-56 βαθμους σε fulload???

Ειμαι φοιτητης και ο υπολογιστησ, (που μενει παντα ανοιχτος) ειναι 1 μετρο απο το κρεβατι, και βεβαια πρεπει και να διαβαζω, αρα θελω ησυχια, :innocent:

υδροψυξη (custom) θα μπει σε 6-12 μηνες, οπου θα υπαρχει ρευστο.:p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν στο multirama κατι π@π@ριες(ε, συγγνωμη, ανεμιστηρες) της CoolerMaster, φωτιζομενοι. 1000στροφες δουλευουν και δεν ακους τιποτα. 9 ο ενας. Χτυπα εναν τετοιο και καλο "καυτο" καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Η ΧΡ120 είναι η ακριβότερη, αλλά και καλύτερη λύση στον αέρα...

Με το overclock που έχεις τώρα, ακόμα και με περισσότερο θα σε καλύψει όσο καμμία άλλη. Κάποιοι που την έχουν, δεν κάνουν καν τον κόπο να βάλουν νερό μετα!

Η ΧΡ120 παίρνει επάνω της ανεμηστήρια 12cm. Κατ'επέκτασιν θα έχεις μπόλικο αέρα σε χαμηλές στροφές -> ησυχία!

Πρώτα δες αν ταιριάζει στη Μ/Β σου όμως: Socket 478 ή Socket 775

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Κάποιοι που την έχουν, δεν κάνουν καν τον κόπο να βάλουν νερό μετα!

Νομιζω οτι τα παραλες ΛΙΓΑΚΙ. Για να αποδοσει η Xp-120 κατ'αρχας χρειαζεται ΔΥΝΑΤΟ ανεμιστηρα(και οχι ξεψυχισμενο) και παλι ΔΕΝ φτανει με την καμια μια πολυ καλα στημενη υδροψυξη. Απο προσωπικη εμπειρια στο λεω. Μην κοιτας τα συγκριτικα με τα ετοιμα watercooling συστηματα που κυκλοφορουν. Αυτα ειναι απλα για ησυχια και οχι επιδοσεις. Ενα καλο συστημα υδροψυξης εχει πανω απο 10 βαθμους διαφορα σε Full Load απο την καλυτερη αεροψυξη ακομα και αν στην αεροψυξη(βλεπε Xp-120 π.χ.) χρησιμοποιεις Delta στις 6.000 στροφες. Στην μια ομως περιπτωση εχεις ησυχια(νερο) και στην αλλη θελεις καθε 15νθημερο ΩΡΛα, για να σου κανει τσεκ απ, στα αυτια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα νομίζω τα παραλές εσύ!! Για την ΧΡ120 δεν χρειάζεται και κάνας αεροστρόβιλος. Ένα καλό fan στους 1.600-2.000 νομίζω πως είναι η χρησή τομή μεταξύ απόδοσης/θορύβου.

’λλωστε είπα "κάποιοι", φυσικά και έιναι πάντα στις απαιτήσεις και στην κρίση του καθ'ενός. Για κάποιους δεν έχουν σημασία 10 βαθμοί διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Τώρα νομίζω τα παραλές εσύ!! Για την ΧΡ120 δεν χρειάζεται και κάνας αεροστρόβιλος. Ένα καλό fan στους 1.600-2.000 νομίζω πως είναι η χρησή τομή μεταξύ απόδοσης/θορύβου.

’λλωστε είπα "κάποιοι", φυσικά και έιναι πάντα στις απαιτήσεις και στην κρίση του καθ'ενός. Για κάποιους δεν έχουν σημασία 10 βαθμοί διαφορά.

Η συγκριση που κανω ειναι καθαρα με υδροψυξη. Εχω την συγκεκριμενη ψυκτρα και βλεπω οτι με ανεμιστηρα των 1300 στροφων ΒΡΑΖΕΙ το συμπαν. Δεν με ενδιαφερει αυτο. Θελω ησυχια και ειναι επιλογη μου οπως λες. Η ενσταση μου ειναι στην προταση σου που λες οτι οσοι την εχουν δεν βαζουν νερο μετα. Με αυτο εγω καταλαβαινω οτι την συγκρινεις με υδροψυξη ή καταλαβαινω λαθος? Και σου λεω οτι συγκριση με υδροψυξη απλα ΔΕΝ υπαρχει. Ειναι η μερα με την νυχτα, ειτε βαλεις jet-κινητηρα αεροπλανου να την φυσαει(βλεπε Delta στις 6000 στροφες), ειτε εχεις επανω εναν ανεμιστηρα με 1000 στροφες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ.

Η σύγκριση air και water μπορεί να υπάρξει ΜΟΝΟΝ όσον αφορά τον θόρυβο....

Είχα SLK948U με enermax 90 controled στο low. Σε σύγκριση με το bigwater που πήρα μετά έκανε λιγότερο θόρυβο εξαιτίας του 120 Tt fan του 'water.

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ στο θέμα του θορύβου....

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΠΙΑ....;;;;!!!!:fist:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Χθες, στις 23:51]

Η συγκριση που κανω ειναι καθαρα με υδροψυξη. Εχω την συγκεκριμενη ψυκτρα και βλεπω οτι με ανεμιστηρα των 1300 στροφων ΒΡΑΖΕΙ το συμπαν. Δεν με ενδιαφερει αυτο. Θελω ησυχια και ειναι επιλογη μου οπως λες. Η ενσταση μου ειναι στην προταση σου που λες οτι οσοι την εχουν δεν βαζουν νερο μετα. Με αυτο εγω καταλαβαινω οτι την συγκρινεις με υδροψυξη ή καταλαβαινω λαθος? Και σου λεω οτι συγκριση με υδροψυξη απλα ΔΕΝ υπαρχει. Ειναι η μερα με την νυχτα, ειτε βαλεις jet-κινητηρα αεροπλανου να την φυσαει(βλεπε Delta στις 6000 στροφες), ειτε εχεις επανω εναν ανεμιστηρα με 1000 στροφες.

Ξέρεις πως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο μέχρι να καταλήξεις σε κάποιο προϊόν ψύξης. Εγώ είπα ότι "ΚΑΠΟΙΟΙ" δεν θα έκαναν τον κόπο, νομίζω πως και εδώ έχει αναφερθεί.

Και ναι, θα συγκρίνω την ΧΡ120 με μία υδρόψυξη, ίσως όχι με αυτή που έχεις εσύ στο μυαλό σου. Υπάρχουν έτοιμες υδροψύξεις που τις πατάει κάτω η ΧΡ120. Επίσης εκτός από τον Delta, μην ξεχνάς ότι αυτό το θηρίο εκμεταλεύεται και όλο το airflow μέσα σε ένα καλοστημένο κουτι.

Επίσης, από ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ προσωπικής εμπειρίας είχα βάλει custom υδρόψυξη, αλλά στην δικιά μου περίπτωση ΔΕΝ έκανε καμμία διαφορά από την SLK900A + Ennermax.

Αυτά και αρκεί, γιατί το παληκάρι άλλο ρώτησε...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που ρωταω αλλα τι custom υδροψυξη ειχες? Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι. Ο συνδυασμος που αναφερω εγω ειναι ο κλασικος, με L20, 11's block, ψυγειο transit και 2 12αρηδες, και τελος. Με τον συγκεκριμενο συνδυασμο, η XP-120 με ανεμιστηρα οπως ειπα και των 1300 αλλα και των 1800-1900 στροφων (αθορυβη οπως λες) ηταν 11 βαθμους επανω, απο την υδροψυξη, με τους ανεμιστηρες(της υδροψυξης) στα 5 volt, ωστε να μην ακουγεται τιποτα.

Τεσπα, οπως ειπες αρκει...

Διαφορες ξερουν και βλεπουν ειτε αυτοι που εχουν ειτε αυτοι που βαλανε υδροψυξη.

Link to comment
Share on other sites

:hi:

Συγνωμη που επεμβαινω στο ποστ που ανοιξα αλλα σιγουρα μια καλη υδροψυξη ειναι καλυτερη για αυτο ειναι και 2-3 φορεσ πιο ακριβη!

Σε αυτο που ρωτησα μπορει καποιοσ να απαντησει?

οι coolemaster απο multirama κανουν? συνδεοντε στο 4pino τετραγωνο τησ μητρικης?

το silent tower (που ειναι φθηνοτερο) δεν κανει για τιποτα?

ΑΑ!!! δεν εχω κανει υπερχρονισμο ακομα, θα κανω ομως :D

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω αλλιως το θέμα, σε κανενα χρονο θα βάλω custom w/c που σημαινει 150-200 ευρω, αλλα επειδη ο υπολογιστησ ειναι συνεχεια ανοιχτοσ (και θορυβώδης) θέλω να μην ακουγεται το βράδυ και να μην ανεβαινει πέρα απο τουσ 45 βαθμους (οπου δεν θα κανει κατι βαρυ, μονο upload/download), ακόμα θέλω σε fulload να μην ανεβαίνει η θερμοκρασια περισσοτερο απο οτι με την μαμα ψυχτρα!!!! Εννοειτε ότι σε fulload δεν με ενδιαφερει ο θόρυβος, το θέμα ειναι οτι το silent tower κανει 35 ευρω ενω η XP-120 +enermax κανει 70-80 ευρω, αξιζει με αυτεσ τισ απαιτήσεις να δωσω τα διπλασια χρηματα???:help::jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Myralis [Χθες, στις 22:35]

2, Η thermaltake silent tower έίναι ικανη να ψυξει τελοιως αθορυβα εναν pentium 4 prescott 3Ghz, overclocked 3,2 GHz χωρις να περάσει τουσ 52-56 βαθμους σε fulload???

Στις θερμοκρασίες πιστεύω πως ναι. Στο τελείως αθόρυβα... καμία περίπτωση... Τώρα ψάχνομαι να της κάνω καμιά πατέντα να ηρεμήσει λιγάκι... (είναι με ένα 9άρη "silent" cat)...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Έχω την ΧΡ=120 με ένα fan της Coolermaster στις 1200 στροφές.

Σε ένα AMD 64 3500+ έχω 30-31 βαθμούς :zzz: και 39-41 :nuke: !!!

Το fan είναι τελείως αθόρυβο και βγάζει τόσο αέρα που και όταν στο δωμάτιο μου βάλω το a/c στους 35 βαθμούς το pc είναι μια χαρά! :p

Για μένα είναι η καλύτερη λύση και για AMD αλλα και για Intel . :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [27-04-2005 22:50]

Νομιζω οτι τα παραλες ΛΙΓΑΚΙ. Για να αποδοσει η Xp-120 κατ'αρχας χρειαζεται ΔΥΝΑΤΟ ανεμιστηρα(και οχι ξεψυχισμενο) και παλι ΔΕΝ φτανει με την καμια μια πολυ καλα στημενη υδροψυξη. Απο προσωπικη εμπειρια στο λεω. Μην κοιτας τα συγκριτικα με τα ετοιμα watercooling συστηματα που κυκλοφορουν. Αυτα ειναι απλα για ησυχια και οχι επιδοσεις. Ενα καλο συστημα υδροψυξης εχει πανω απο 10 βαθμους διαφορα σε Full Load απο την καλυτερη αεροψυξη ακομα και αν στην αεροψυξη(βλεπε Xp-120 π.χ.) χρησιμοποιεις Delta στις 6.000 στροφες. Στην μια ομως περιπτωση εχεις ησυχια(νερο) και στην αλλη θελεις καθε 15νθημερο ΩΡΛα, για να σου κανει τσεκ απ, στα αυτια.

Επειδή μας ακούνε (ή μάλλον διαβάζουνε) πολλοί, θα ήταν σκόπιμο να είμαστε λίγο πιο υπεύθυνοι στο τι λέμε...

Όπως είπαν και άλλα παιδιά και όπως λένε και πολλά reviews, ένας ήσυχος ανεμηστήρας στις 1500 rpm είναι αρκετός για να ψήξει τη CPU ικανοποιητικότατα με την XP-120!

Εδω εγώ με το σύστημα της υπογραφής και την XP-90 μαζί με έναν 90άρι Enermax στις 1500 rpm είμαι γύρω στους 50-52 σε full load με διπλό Prime και πλέον έχω ξεχάσει το θέμα "ψύξη", "θερμοκρασία" και "θόρυβος" της CPU..!

Νομίζω ότι κάποιος που θέλει απλά μια αθόρυβη και καλή ψύξη δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο, εκτός αν θέλει να φτάσει στα 4 GHz...!

Βέβαια κανείς δεν αμφιβάλει ότι η υδρόψυξη είναι πιό αποτελεσματική αλλά δε νομίζω ότι είναι μια ιδιαίτερα αθόρυβη λύση, κάτι που άλλωστε ζητάει ο "Myralis" (εκτός αν πάρεις το Zalman Reserator).

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με υδρόψυξη, αλλά από ότι έχω δεί στα καταστήματα, όλα τα καλά kit υδρόψυξης έχουν τουλάχιστον έναν 8άρι ή 12άρι ανεμηστήρα που λογικά θα κάνει και αυτός κάποιον θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται : (αν το reserator δεν είναι εφικτό για οποιονδήποτε λόγο)

Όπως ανέφερα και σε άλλο thread, με το BIGWATER+το aquarius VGA block, TAGAN 480, και έναν glacialtech silentblade (τον οποίο το βράδυ δεν χρειάζεται αν θες να τον λειτουργείς αν απλώς κατεβάζεις από NET....) που δεν έχει καμιά σχέση με τον 120άρη που παρέχει η thermaltake με το kit, το μόνο που ακούγεται πια στο σύστημα είναι λίγο ο δίσκος (τύχη καθαρή είναι αυτή) και αυτό..... :D

post-1143-1416071891,3519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ειλικρινής όποιος λέει ότι έχει αθόρυβο σύστημα απλά.........Ψεύδεται.......ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΘΟΡΥΒΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ακόμη και με μισό ανεμιστήρα. Αθόρυβο σημαίνει ΑΑΑ.......(Χωρίς δηλαδή) Θόρυβο. Με απλά λογάκια σημαίνει ΜΗΔΕΝ, το επαναλαμβάνω......ΜΗΔΕΝ DB (Μονάδα μέτρησης Θορύβου). Συνεπώς για να μιλάμε Ελληνικά......θα λέμε με λίγο ή ελάχιστο θόρυβο. Ευελπιστώ ότι σε λίγο καιρό θα σας παρουσιάσω ένα ΑΘΟΡΥΒΟ σύστημα και για να είμαι ειλικρινής ένα σύστημα με απειροελάχιστο θόρυβο γιατί ακόμη και η κίνηση του νερού με την μικρότερη αντλία παράγει έστω έναν αναιπέστητο θόρυβο. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Με τις σημερινές απαιτήσεις μας δεν υπάρχει περίπτωση ένα σύστημα να είναι τελείως αθόρυβο. Παλαιότερα ο PI είχε μια ψύκτρα που σήμερα μπαίνει μόνο σε chipset και αν , και έναν ανεμηστήρα 4άρη . Σήμερα για να ψίξουμε σύστημα βάζουμε επάνω χίλιες δυο κουμούτσες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

. Αυτα ειναι απλα για ησυχια και οχι επιδοσεις. Ενα καλο συστημα υδροψυξης εχει πανω απο 10 βαθμους διαφορα σε Full Load απο την καλυτερη αεροψυξη ακομα και αν στην αεροψυξη(βλεπε Xp-120 π.χ.) χρησιμοποιεις Delta στις 6.000 στροφες. Στην μια ομως περιπτωση εχεις ησυχια(νερο) και στην αλλη θελεις καθε 15νθημερο ΩΡΛα, για να σου κανει τσεκ απ, στα αυτια.

αυτο ξανα πεστο μπορει να ειναι κορυφη στην αποδοση αλλα στα αυτια ειναι αλλο πραμα θα βουιζουν συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.