Jump to content



Τεστ για light bleeding σε φωτεινό δωμάτιο + φως μπροστά από την οθόνη; (κατά την Dell Hellas)


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Αγόρασα μια οθόνη Dell P2720DC και βλέπω light bleeding.
Σε επικοινωνία μου με την Dell Hellas μου είπαν να τους στείλω φωτογραφία από την οθόνη με καλό φωτισμό στο δωμάτιο και με αναμμένο φως μπροστά από την οθόνη γιατί όπως λένε η οθόνη είναι επαγγελματική και μόνο αν φαίνεται πολύ το bleed σε τέτοιες συνθήκες το αντικαθιστούν ?

Τώρα μπορεί να κάνω λάθος αλλά νόμιζα ότι το τεστ για bleed γίνεται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Και στο φινάλε εγώ χρειάζεται να δουλεύω και σε χώρο με χαμηλό φωτισμό για να μην κουράζω τα μάτια μου.

Τέλος πάντων αποφάσισα να τους στείλω φωτό από δωμάτιο που δεν ήταν σκοτεινό μόνο που το φως ήταν πίσω από την οθόνη γιατί αλλιώς φαινόταν η σκιά μου έπεφτε πάνω στην οθόνη και έδινε τελείως διαφορετική εντύπωση (ότι είχε bleed σε όλα τα σημεία που δεν τα σκίαζα εγώ). Η υπάλληλος επέμενε ότι η φωτό ήταν σε σκοτεινό δωμάτιο και δεν έβγαλα άκρη.


Τελικά το τεστ για bleed γίνεται σε συνθήκες καλού φωτισμού και με φως που να φωτίζει την οθόνη από μπροστά ή σε σκοτεινό χώρο; Είμαι εγώ αυτός που έχει άδικο ή να το κυνηγήσω;

 

ΥΓ: η οθόνη μου παραδόθηκε με ταινία της Dell αλλά όταν την άνοιξα βρήκα δαχτυλιές και μία γρατσουνιά πράγμα που με κάνει να υποψιάζομαι ότι ίσως είναι από επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stavk έγραψε:

Γεια χαρά σε όλους.

Αγόρασα μια οθόνη Dell P2720DC και βλέπω light bleeding.
Σε επικοινωνία μου με την Dell Hellas μου είπαν να τους στείλω φωτογραφία από την οθόνη με καλό φωτισμό στο δωμάτιο και με αναμμένο φως μπροστά από την οθόνη γιατί όπως λένε η οθόνη είναι επαγγελματική και μόνο αν φαίνεται πολύ το bleed σε τέτοιες συνθήκες το αντικαθιστούν ?

Τώρα μπορεί να κάνω λάθος αλλά νόμιζα ότι το τεστ για bleed γίνεται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Και στο φινάλε εγώ χρειάζεται να δουλεύω και σε χώρο με χαμηλό φωτισμό για να μην κουράζω τα μάτια μου.

Τέλος πάντων αποφάσισα να τους στείλω φωτό από δωμάτιο που δεν ήταν σκοτεινό μόνο που το φως ήταν πίσω από την οθόνη γιατί αλλιώς φαινόταν η σκιά μου έπεφτε πάνω στην οθόνη και έδινε τελείως διαφορετική εντύπωση (ότι είχε bleed σε όλα τα σημεία που δεν τα σκίαζα εγώ). Η υπάλληλος επέμενε ότι η φωτό ήταν σε σκοτεινό δωμάτιο και δεν έβγαλα άκρη.


Τελικά το τεστ για bleed γίνεται σε συνθήκες καλού φωτισμού και με φως που να φωτίζει την οθόνη από μπροστά ή σε σκοτεινό χώρο; Είμαι εγώ αυτός που έχει άδικο ή να το κυνηγήσω;

 

ΥΓ: η οθόνη μου παραδόθηκε με ταινία της Dell αλλά όταν την άνοιξα βρήκα δαχτυλιές και μία γρατσουνιά πράγμα που με κάνει να υποψιάζομαι ότι ίσως είναι από επιστροφή.

 

Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση. Σε αντίθεση με τα κολλημένα pixels, το bleeding είναι και υποκειμενικό.

Θα πρέπει να μην είναι ενοχλητικό στις συνθήκες που πρόκειται να χρησιμοποιηθεί η οθόνη. Όμως για να φωτογραφηθεί, συνήθως επιλέγεται χαμηλός περιβάλλων φωτισμός και σχετικά μεγάλος χρόνος έκθεσης. Διαφορετικά, στην φωτογραφία φαίνεται πολύ λιγότερο απ' ότι γίνεται αντιληπτό με το μάτι.

 

Την οθόνη την έχεις πάρει ο ίδιος ή την ηλεκτρονικά / με αποστολή;;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, minast said:

 

Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση. Σε αντίθεση με τα κολλημένα pixels, το bleeding είναι και υποκειμενικό.

Θα πρέπει να μην είναι ενοχλητικό στις συνθήκες που πρόκειται να χρησιμοποιηθεί η οθόνη. Όμως για να φωτογραφηθεί, συνήθως επιλέγεται χαμηλός περιβάλλων φωτισμός και σχετικά μεγάλος χρόνος έκθεσης. Διαφορετικά, στην φωτογραφία φαίνεται πολύ λιγότερο απ' ότι γίνεται αντιληπτό με το μάτι.

 

Την οθόνη την έχεις πάρει ο ίδιος ή την ηλεκτρονικά / με αποστολή;;

 

 


Την αγόρασα με πιστωτική και μου ήρθε στο σπίτι. 

Το μαγαζί από όπου την πήρα υποτίθεται είναι σοβαρό κι είχα ξαναπάρει στο παρελθόν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος stavk έγραψε:

Την αγόρασα με πιστωτική και μου ήρθε στο σπίτι. 

Το μαγαζί από όπου την πήρα υποτίθεται είναι σοβαρό κι είχα ξαναπάρει στο παρελθόν 

 

Εφόσον την αγόρασες με πιστωτική και σου ήρθε στο σπίτι, σου θυμίζω ότι έχεις δικαίωμα να την επιστρέψεις εντός 14 ημερών, no questions asked.

Ενδεικτικά:

voithitiko-keimeno.jpg?itok=SfXZMGL5
WWW.LAWSPOT.GR

Τι προβλέπεται για τις συμβάσεις εξ αποστάσεως, εκτός και εντός εμπορικού καταστήματος

 

Δεν είναι αδόκιμο να ζητήσεις από το μαγαζί να βγάλει το φίδι από την τρύπα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, minast said:

 

Εφόσον την αγόρασες με πιστωτική και σου ήρθε στο σπίτι, σου θυμίζω ότι έχεις δικαίωμα να την επιστρέψεις εντός 14 ημερών, no questions asked.

Ενδεικτικά:

voithitiko-keimeno.jpg?itok=SfXZMGL5
WWW.LAWSPOT.GR

Τι προβλέπεται για τις συμβάσεις εξ αποστάσεως, εκτός και εντός εμπορικού καταστήματος

 

Δεν είναι αδόκιμο να ζητήσεις από το μαγαζί να βγάλει το φίδι από την τρύπα...


Διαβασα αυτό που ανάρτησες αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωση μου που το έχω ξεπακεταρει και βάλει σε λειτουργία 

 

EDIT: στους όρους χρήσης του καταστήματος λέει ότι δεν πρέπει να υπάρχουν δείγματα παραβίασης της ταινίας ασφαλείας ή χρήσης του προϊόντος. 

Έγινε επεξεργασία από stavk
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος stavk έγραψε:

Τώρα μπορεί να κάνω λάθος αλλά νόμιζα ότι το τεστ για bleed γίνεται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Και στο φινάλε εγώ χρειάζεται να δουλεύω και σε χώρο με χαμηλό φωτισμό για να μην κουράζω τα μάτια μου.

Για να μη κουραζεις τα ματια θελεις φως στο δωματιο, χαμηλοτερο φωτισμο (brightness) στην οθονη και θερμα χρωματα

 

Το test για το bleeding θα το κανεις σε πραγματικες συνθηκες που δουλευεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, slalom said:

Για να μη κουραζεις τα ματια θελεις φως στο δωματιο, χαμηλοτερο φωτισμο (brightness) στην οθονη και θερμα χρωματα

 

Το test για το bleeding θα το κανεις σε πραγματικες συνθηκες που δουλευεις

 

Ναι, αυτό ισχύει τη μέρα. Όσο πλησιάζω την ώρα του ύπνου χαμηλώνω τα φώτα στο δωμάτιο για να μην είναι το μάτι γαρίδα. Και ένας από τους λόγους που πήρα αυτή την οθόνη είναι για το Comfort View που μειώνει το μπλε φως (μέχρι τώρα στηριζόμουν στο λειτουργικό για αυτό).

 

Όπως δοκίμαζα πάλι σε μαύρη οθόνη παρατήρησα ένα γαλάζιο/πράσινο pixel. Ελπίζω να αρκεί για αντικατάσταση γιατί στο site αναφέρει "3 Έτη, Οn-Site από κατασκευαστή, 1 Bright or 6 Dark Sub-Pixels Warranty Replacement, DOA 30 ημερών"

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2020 at 4:17 ΜΜ, το μέλος stavk έγραψε:

Αγόρασα μια οθόνη Dell P2720DC και βλέπω light bleeding.

 

Μήπως μπορείτε να γράψετε δυό λόγια, πώς το πήρατε είδηση, και τί εικόνα προβάλλατε για να δείτε την έκταση του προβλήματος; (Ερωτώ ως υποψήφιος αγοραστής). 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Oric said:

 

Μήπως μπορείτε να γράψετε δυό λόγια, πώς το πήρατε είδηση, και τί εικόνα προβάλλατε για να δείτε την έκταση του προβλήματος; (Ερωτώ ως υποψήφιος αγοραστής). 


Το παρατήρησα όταν δοκίμαζα για bleed. Υπάρχουν και βίντεο στο youtube για να τεσταρετε σε διάφορα χρώματα 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.