Jump to content



Βουβο ακουστικο κατα την κληση


Recommended Posts

Δε ξεκινησαμε καλα σημερα, Redmi Note 9s ενος μηνος και ξαφνικα σημερα σε κληση,

δεν ακοω τιποτα απο το ακουστικο παρα μονο απο  το ηχειο σε ανοιχτη ακροαση. Κοιταξα εντασεις ολα οκ

Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Eάν η φωνή είναι ανοιχτή από το software άλλα δεν ακούγεται τότε μάλλον είναι πρόβλημα με το hardware.
Κάνε του και κάνα restart και αν δεν στρώσει rma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για "κρεμασμένο" λογισμικό μου κάνει. Πριν από RMA θα κάνεις factory reset. Μετά θα τσεκάρεις αν κάποια εφαρμογή έκανε τη ζημιά (βάζοντας όσες είχε μία-μία και αποκλείοντας τες).

Αν δεν γίνεται τίποτα, απλά το δίνεις πίσω. Μιας και μιλάμε για Xiaomi, παίζει ρόλο και από που το πήρες αναφορικά με την εγγύηση. Ωστόσο, όλοι δίνουν 1 χρόνο και 2 χρόνια σίγουρα η Infoquest. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο Ελληνικο μαγαζι το πηρα. 3-4 εξτρα εφαρμογες εχω βαλει οπως βαιμπερ whatsup revolut και myphone explorer ολα τα αλλα μαμα ειναι, 

θα κανω factory reset μεσα στο σκ και θα δουμε αν και ηθελα να το αποφυγω...

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μιας και δεν το έχεις και πολύ γεμάτο, δεν θα χάσεις και πολλά ή δεν έχεις ανάγκη να αποθηκεύσεις πολλά. 

Αλλιώς τους το δίνεις. Δεν ξέρω το μαγαζί αλλά το mi9 που έχω το πλήρωσα (όταν το πήρα ήταν σχετικά καινούριο) 120€ περισσότερα αντί να το πάρω από σκρουτζομάγαζο. Ο λόγος, η εγγύηση. Όχι ότι είναι υπόδειγμα η Infoquest (τραγική είναι), αλλά για την περίπτωση που χρειαστώ, θα το υποστώ.

Ελπίζω να στρώσει με επαναφορά. Το κινητό να το σετάρεις σαν καινούριο, μην τρέξεις τίποτα που έχεις backed up. Αυτή είναι η πρότασή μου. 

Κάτι άλλο που έχω στο νου, και έχει συμβεί σε παλιότερο κινητό (ένα redmi note 4) είναι ότι, παίζει να "κόλλησε" η θύρα των ακουστικών. Έβλεπε πως είναι στα ακουστικά μόνιμα και δούλευε μόνο όταν ήταν σε ανοιχτή ακρόαση. Το κινητό τώρα, δουλεύει κανονικά (στο κουτί του είναι αλλά το άνοιξα και δουλεύει). 

 

 Δεν βλέπεις κάνα "ακουστικάκι" πάνω στα εικονίδια να φανταστώ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν χάλασε ή όχι το ηχείο θα πας στα settings->my device-> all specs και θα πατήσεις πολλές φορές το kernel version ώστε να σε βγάλει στο CIT menu.
Από εκεί υπάρχει σαν επιλογή το speaker για να κάνεις τεστ αλλά και όλα τα υπόλοιπα hardware parts του κινητού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν βλέπεις κάνα "ακουστικάκι" πάνω στα εικονίδια να φανταστώ

Οχι ουτως η αλλως η συγκεκριμενη θυρα ειναι αχρησιμοποιητη.

πριν 15 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

CIT menu

δεν μου τεσταρει το earpiece στο speakertest :(

Link to comment
Share on other sites

Μαγκας ειναι η επιλογη Receive νουμερο 10 στο note9s. Μονο στην απολυτη ησυχια θα ακουσω ενα μικρο ηχο σαν φτερο κουνουπιου για καποια δευτερολεπτα

δεν μπορω να καταλαβω αριθμους που λεει να πατησω αρα το σιγουρεψαμε το ακουστικο; Εχει νοημα factory reset;

Link to comment
Share on other sites

@Seek & FindΚρίμα. Σαν τελευταία επιλογή , κοίτα μήπως απλά είναι πολύ βουλωμένο γιατί το είχα πάθει παλαιότερα σε κινητό. Το καθάρισα το ακουστικό με οδοντόβουρτσα με μανία και μετά έπαιζε σαν καινούργιο. Είχε πιάσει η σιτούλα πολύ σκόνη και εγώ δεν ξέρω τι άλλο από ιδρώτα κλπ.
Λάβε υπόψιν σου ότι με το μάτι φαινόταν πεντακάθαρο και πριν το καθαρίσω οπότε μη το δεις και υποθέσεις ότι ειναι κομπλέ.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, όταν ηχογραφείς την ώρα που καθαρίζεις με οδοντογλυφίδα, ακούς μετά τα χράτσα χρούτσα; Το ρωτάω γιατί το htc u11 που έχω έχει 3 μικρόφωνα, και το ένα είναι δίπλα στην σέλφυκάμερα. Ένα προστατευτικό οθόνης που έβαλα λοιπόν δεν είχε τρύπα και μετά από πολλές δοκιμές το κατάλαβα...Κουλό, αλλά είπα να το αναφέρω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακουω αλλα απτο το ηχειο οχι το ακουστικο. ουτως η αλλως τη μαμα προστασια εχει δεν εχω βαλει τιποτα αλλο. Χθες εκλεισε μηνα το κινητο

τον οποιο εβγαλε μεσα στο σπιτι λογω καραντινας.. δε δικαιολογειται με τιποτα. σ'ευχαριστω παντως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ πως έβαλες- έβγαλες ακουστικά κλπ γιατί μπορεί κάτι να έχει πάρει χωρίς να το καταλάβεις και να σου κάνει τέτοια "νερά". 

Τώρα που θυμήθηκα αυτή τη συμπεριφορά είχε το POCO της κοπέλας μου όταν κατά λάθος έσπασε μέσα στο 3.5jack το ακουστικό και το βγάλαμε με...τσιμπιδάκι. 

Έκτοτε η θύρα 3.5 είναι με πρόβλημα.

 

Τι ήθελα και το θυμήθηκα. ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ ΣΩΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ :hehe: 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Να φανταστώ πως έβαλες- έβγαλες ακουστικά κλπ γιατί μπορεί κάτι να έχει πάρει χωρίς να το καταλάβεις και να σου κάνει τέτοια "νερά". 

Τώρα που θυμήθηκα αυτή τη συμπεριφορά είχε το POCO της κοπέλας μου όταν κατά λάθος έσπασε μέσα στο 3.5jack το ακουστικό και το βγάλαμε με...τσιμπιδάκι. 

Έκτοτε η θύρα 3.5 είναι με πρόβλημα.

 

Τι ήθελα και το θυμήθηκα. ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ ΣΩΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ :hehe: 

Bluetooth ακουστικά μόνο. ?   Πάντως στο αλλάζουν το jack σχετικά εύκολα στα servicoμάγαζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Bluetooth ακουστικά μόνο. ?   Πάντως στο αλλάζουν το jack σχετικά εύκολα στα servicoμάγαζα

Έχει τα buds της xiaomi. Την βόλεψαν. Ακόμη δεν τα χάλασε :hehe: 

Δεν το δώσαμε γιατί μας είπαν ότι θα καθυστερήσει πολύ. Είναι με τα BT.

 

Ελπίζω να βρει την άκρη ο seek. Έτσι κι αλλιώς, ψάχνει και βρίσκει :bleh: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.