Jump to content



Τροφοδοτικό για Freenas build, 24/7 usage


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

βρίσκομαι σε αναζήτηση τροφοδοτικού για ένα Freenas build το οποίο θα είναι ανοιχτό 24/7.

Στο PSU calculator έβαλα το worst case scenario και μου υπολόγισε load 221W.

OUTERVISION.COM

AMD Athlon 5350 - Power Supply Calculator Build byWkYL

Τα κριτήρια μου είναι :

  • Να είναι top tier αφ'ενός μεν γιατί θα δουλεύει ασταμάτητα αφ'ετέρου δε γιατί θα τροφοδοτεί την αποθήκη των data μου.
  • Να έχει τουλάχιστον Gold+ efficiency, απο εκεί και πάνω απ'ότι είδα οι διαφορές είναι μικρές.
  • Να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα SATA connectors για να αποφύγω λύσεις MOLEX to SATA.

Το κόστος έρχεται μετά τα παραπάνω, με μια γρήγορη έρευνα που έκανα το υπολογίζω στα ±100€.

 

Αναμένω τις προτάσεις σας καθώς και υποδείξεις για ότι δεν έχω σκεφτεί ή υπολογίσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και Adapters Sata to Dual Sata Που δεν πρέπει να είναι τόσο χάλια. (ακόμα δεν παρέλαβα το δικό μου για να σου πω αλλά έτσι οπως το κόβω.... : 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

1 x SATA Splitter Power Cable. SATA 15 Pin Male to 2 SATA 15 Pin Female Power Cable. Type: 15 Pin SATA 1 Male to 2 Female. Extend the length for your SATA power cable. Length: Prox 19 cm. 100% High Quality.

 

Έγινε επεξεργασία από masteripper
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, masteripper said:

Υπάρχουν και Adapters Sata to Dual Sata Που δεν πρέπει να είναι τόσο χάλια. (ακόμα δεν παρέλαβα το δικό μου για να σου πω αλλά έτσι οπως το κόβω.... : 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

1 x SATA Splitter Power Cable. SATA 15 Pin Male to 2 SATA 15 Pin Female Power Cable. Type: 15 Pin SATA 1 Male to 2 Female. Extend the length for your SATA power cable. Length: Prox 19 cm. 100% High Quality.

 

Έχω χρησιμοποιήσει τέτοιους για να βγάλω extra τροφοδοσία sata σε επώνυμα sff που δεν έχουν molex.

Θέλω απλά να περιορίσω κατά το δυνατόν τη χρήση τους.

Ίσως να είναι αβάσιμες οι ανησυχίες μου αλλά για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες τροφοδοσίες κατευθείαν από το βύσμα του psu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε οποιοδηποτε (ναι το εγραψα) απο τις γνωστές κυριες κατασκευαστριες

Seasonic, super flower, evga, corsair κλπ και παρε αυτο που δινει την πιο μεγαλη εγγύηση. Πλεον παιζουν και 10 χρονια εγγυησεις.

Ετσι και αλλιως κανα 500αρι θα παρεις οποτε στο 1/2 της ισχυς του θα ειναι εκει και θα σε υπηρετησει χρονια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.