Jump to content



Καθαρή εγκατάσταση WIN 10 σε HP Laptop κρατώντας το KEY των Windows


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα Laptop HP με Windows 10 (γνήσια από την αγορά του λαπτοπ).

Πήρα έναν SSD (γιατί ο μηχανικός που έχει είναι μηχανικός χρέπι aka 5400rpm) και σκέφτομαι να μήν κάνω απλά κλώνο τον παλιό σκληρό, αλλά να κάνω καθαρή εγκατάσταση.

Ο κύριος λόγος είναι οτι θέλω να απαλλαγώ από τη σαβούρα που έχει γεμίσει η HP το Laptop.

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να αγοράσω καινούρια Windows αλλά να κρατήσω το υπάρχων κλειδί (ο παλιός θα γίνει format και θα μπει με caddy για storage σαν 2ος).

Γίνεται κάτι τέτοιο σχετικά απλά ή θα μου βγάλει την πίστη???

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει να γίνεται χωρίς πρόβλημα.

Σχετικά με τη σαβούρα: πρόσεξε μήπως ανάμεσα σε όλο το σκουπίδι υπάρχει driver proprietary για το μοντέλο που μπορεί να χρειαστεί πριν την εγκατάσταση για την σωστή λειτουργία του φορητού. Αν υπάρχει θα τον κρατήσεις για να περαστεί στον SSD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι είναι τούτο? (το Driver proprietary)

Απλά εγκατάσταση το λειτουργικό και μετά πέρασμα τους drivers από εδώ, δεν παίζει???

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι από κάτω δεν έχω αυτοκόλλητο των Windows με το Licence που θυμάμαι σαν εικόνα από παλαιότερα Laptop.

Οπότε σε καθαρή εγκατάσταση δεν ξέρω τι κλειδί να βάλω...

 

Με κόβω για κλώνο που έτσι και αλλιώς θα μου φανεί η μέρα με τη νύχτα σε επιδόσεις σε σχέση με τώρα...

Link to comment
Share on other sites

proprietary driver= μη τυχόν έχει χώσει η HP κάναν driver για κάποιο hardware του φορητού, δικής της κατασκευής (τροποποιημένο) ο οποίος χρειάζεται για να λειτουργήσει το μηχανημα. Αν χρειάζεται κάτι να φορτωθεί πριν φορτωθεί το λειτουργικό πρέπει να τον έχεις πρόχειρο προκαταβολικά για να συνεχίσεις την εγκατάσταση.

Το αυτοκόλητο: Λογικά υπάρχει σε κάποιο σημείο, μπορεί να είναι στο εσωτερικό μέρος του κουτιού. Δες για το συγκεκριμένο μοντέλο με τον κωδικό του μοντέλου σε ποιο σημείο υπάρχει το αυτοκόλητο.

Το κλειδί δεν το βλέπεις ήδη μέσα από την υπάρχουσα εγκατάσταση των windows ή στο BIOS κάπου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω για το κλειδακι

Επίσης αν ειναι digital license και βαλεις παλι την ιδια εκδοση των windows θα ενεργοποιηθει αυτοματα μολις συνδεθεις στο ιντερνετ

Αν ειναι ΟΕΜ key μεσα στο bios και βαλεις παλι την ιδια εκδοση των windows θα ενεργοποιηθει αυτοματα

Αν δεν εχω καταλαβει καλα το προβλημα πειτε μου 

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος koshal έγραψε:

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να αγοράσω καινούρια Windows αλλά να κρατήσω το υπάρχων κλειδί (ο παλιός θα γίνει format και θα μπει με caddy για storage σαν 2ος).

Γίνεται κάτι τέτοιο σχετικά απλά ή θα μου βγάλει την πίστη???

Πανεύκολα, απλά κάνεις εγκατάσταση (με ένα στικάκι usb) και θα ενεργοποιηθεί αυτόματα η microsoft ήδη έχει συνδέσει τον υπολογιστή σου με ένα κλειδί.

Αν σε κάποιο σημείο κατά την εγκατάσταση, σου ζητήσει κλειδί επέλεξε το "δεν έχω κλειδί" και όταν συνδεθεί στο ίντερνετ θα ενεργοποιηθεί μόνο του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις .

 

Θα δοκιμάσω εντός εβδομάδας clean install κρατώντας backup τον παλιό σκληρό και βλέπουμε.

Περισσότερο 'ανησύχησα' με την απουσία sticker αλλά από ότι φαίνεται είναι κανόνας πλέον.

 

Αν έχω κάποιο θέμα θα επανέλθω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.