Jump to content



Φορητός 700-1100 :help:


DarkSaga

Recommended Posts

θα ήθελα να ακούσω γνωμες :help: για φορητό μεταξύ 700-750 εως 1100ευρώ και πολλά λέω ίσως.... :help:

εντόπισα αυτα

ACER ASPIRE 1511LMi

ACER ASPIRE 1522WLMi

το σύστημα θα είναι DeskTop Replacement και για παιχνίδια δεν καίγομαι αλλά όχι και να μην παίζει τίποτα :help:

ακούω εναλλακτικες προτάσεις και συμβουλες

Ευχαριστώ! :help:

:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που δίνεις δεν έχεις πολλές επιλογές οπότε οι συμβιβασμοί που θα κάνεις στους τομείς της οθόνης, βάρους, θορύβου και αυτονομίας είναι ανεκτοί.

Το μόνο που ίσως μπορείς να κοιτάξεις είναι αν μπορείς να έχεις έναν καλύτερο και πιο γρήγορο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

θεωρείς οτι θα κουβαλάω μια καυτή πατάτα με βάρος πέτρας αλλα πρέπει να με νοιάξει ο σκληρός?

είναι τόσο μεγάλη η ψαλίδα του low end και toy middle?

για σένα πιο μηχάνημα αξίζει τα λεφτά του?

η αυτονομία βελτιώνεται με άλλη μπαταρία?

το βάρος καλό αλλα δεν είναι το πρώτο κριτήριο μου

δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να προτιμήσω μοντέλο με παλιότερο cpu αλλα ενισχυμένη κάρτα η το αντίθετο

αναμένονται σύντομα αλλαγές στη αγορα φορητών?

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρός είναι αυτό που μπορείς να αλλάξεις ευκολότερα και βελτιώνει αρκετά τις επιδόσεις. Εξάλλου για Desktop Replacement προορίζεται οπότε δεν σε νοιάζει αυτονομία, βάρος και θόρυβος.

Καλή λύση είναι δεύτερη μπαταρία αν έχει δυό θέσεις για μπαταρία, γιατί αν είναι να πρέπει να σβήσεις το μηχάνημα και να αντικαθιστάς μπαταρίες που θα τις κουβαλάς, άσε καλύτερα.

Θα κοιτούσα πρώτα για καλή οθόνη (τουλάχιστον 1280Χ1024 άντε 1280Χ800) και για ενισχυμένη κάρτα. Την CPU άστην για το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Καλή λύση είναι δεύτερη μπαταρία αν έχει δυό θέσεις για μπαταρία, γιατί αν είναι να πρέπει να σβήσεις το μηχάνημα και να αντικαθιστάς μπαταρίες που θα τις κουβαλάς, άσε καλύτερα.

hibernation...

Link to comment
Share on other sites

πάντως το 1692 από παιχνίδια παίζει αρκετά καλά, δεν του χω βάλει και doom3 βέβαια, αλλά για μένα είναι οκ. βέβαια πάει στα 1250-1300 ευρώ οπότε ξεφεύγει. προσωπικά είμαι υπέρ των mobile επεξεργαστών και όχι των desktop στα laptop.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 23:25]

hibernation...

Δηλαδή όταν ο υπολογιστής είναι σε νάρκη συνεχίζεις την εργασία σου?

Νόμιζα ότι απλά κάνει μια εγγραφή στον δίσκο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 1511 και είμαι πολύ ευχαριστημένος...έχει την κάρτα γραφικών nvidia 5700 που σε σχέση με κάρτες ATI 9700 σε φορητούς έχει καλύτερες επιδόσεις...

Το 1522 βασίζεται σε πλατφόρμα VIA ενώ το 1511 σε Nvidia και το πρώτο έχει και 15'4 οθόνη ενώ το δεύτερο συμβατική ανάλυσης 1024χ768

...αν είναι να διαλέξεις μεταξύ των δύο, θα πρότεινα το 1511 λόγω χαμηλότερης τιμής...ο μόνος λόγος για τον οποίο θα μπορούσες να δώσεις λίγα περισσότερα χρήματα για το 1522 είναι η οθόνη...θα έχεις μάλλον όμως λιγότερη αυτονομία και μεγαλύτερο μέγεθος...

Για το 1511 είχαμε ανοίξει μια καλή συζήτηση στο pctechnology...νομιζω εκεί θα βρείς ό,τι χρειάζεται να μάθεις για τον συγκεκριμένο φορητό...

Με τα παιχνίδια τα βγάζει πέρα πολύ καλά, το πολύ να αναβαθμίσεις τη μνήμη σου σε 1γίγα...(λένε ότι αν η μνήμη είναι περισσότερη, έχεις καλύτερη αυτονομία, επειδή δεν χρησιμοποιείται τόσο το paging file)

Η crucial/micron έχει τις πιο φτηνές μνήμες για φορητούς απ' ό,τι ξέρω (και καλή ποιότητα) αλλά δεν έχουν δοκιμαστεί για το συγκεκριμένο μοντέλο...

Μια φορά τους έστειλα μήνυμα να ρωτήσω περι συμβατότητας και δεν έλαβα απάντηση, πήρα κι αλλη μια φορά τηλ, και το σήκωσε μια κυρία η οποία με διαβεβαίωσε απλώς ότι αν δεν είναι συμβατή μπορώ να την αλλάξω (χαίρω πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια, μάλιστα ο δικός μου έχει αυτό το ραγισματάκι στο πλαστικό, ωστόσο δεν συμβαίνει με όλους...

Το "καλό" είναι ότι το ραγισμα παρουσιάζεται αρκετά νωρίς και μπορείς να προχωρήσεις άμεσα σε αντικατάσταση..

Εγώ δεν αξιώθηκα ,γιατί χρειαζόμουν το φορητό για την εργασία μου, αλλά τώρα αγόρασα την επεκταση εγγύησης σε τρία χρόνια, λίγο πριν κλείσει χρόνος απ'την αγορά του...

Σημείωση: δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα όλοι οι καταστηματάρχες επιμένουν ότι η επέκταση εγγύησης πρέπει να αγοραστεί μέσα σε 30-90 μέρες από την αγορά του φορητού...έχω στείλει μαιλ και στην Acer Hellas και στο παράρτημα αγγλίας και έχω πάρει την ίδια απάντηση...

...Η επέκταση εγγύσης που περιλαμβάνει κάλυψη τυχαίων βλαβών πρέπει να αογραστεί μέσα σε 90 ημέρες...χωρίς την κάλυψη αυτή (πιο φτηνό πακέτο) η επέκταση εγγύησης μπορεί να αγοραστεί μέχρι και 360 ημέρες μετά...

Link to comment
Share on other sites

όντως, το φθηνό πακέτο μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμή μέσα στον ένα χρόνο από την ημερομηνία αγοράς. Αξίζει η εγγύηση, 3 χρόνια εγγύηση σε φορητό πιστεύω πρέπει να τα έχεις γιατί οι βλάβες δεν διορθώνονται όπως τα desktops. Αμα χαλάσει η μητρική πχ στον 1,5 χρόνο και δεν έχεις εγγύηση... πέτα το καλύτερα...

Πάντως, DarK Saga όπως τα λες, ένα Α64 είναι μονόδορομος αφού λες οτι το θες για DTR συνεπώς τα 64-bit θα σου επιτρέψουν να κρατήσεις το laptop για περισσότερο καιρό.

Είμαι κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος Acer 1511LMi και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το καλοκαιράκι να του βάλω ένα πιο γρήγορο σκληρό ή άλλα 512RAM.

όπως γράφτηκε και νωρίτερα ένα γρήγορος σκληρός θα δώσει μια αρκετά σεβαστή ώθηση στις επιδόσεις αφού ουσιαστικά τα Notebooks εκεί χάνουν σε επιδόσεις σε σχέση με τα desktops.

Ο 1522 αξίζει αν θες wide οθόνη αλλά προσωπικά δεν είναι κάτι που επηρεάζει την επιλογή που θα έκανα στην αγορά του laptop. Και τα 1024χ768 μου αρκούν για τις εργασίες που κάνω.

Δεδομένου όμως οτι η Acer βγάζει όπου νά'ναι φορητό με Turion ίσως αξίζει να περιμένεις αν δεν βιάζεσαι πολύ. Θα έχεις καλύτερη αυτονομία, πιο γρήγορο DVD-RW και μικρότερο βάρος χωρίς να χάνεις σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζει η Acer όπου νά' ναι φορητό με νέο επεξεργαστή και DVDRW, τότε αξίζει να περιμένεις...υποτίθεται ότι δεν αλλάζει το dvdrw στον 1511, ή όχι;

Εγώ σκεφτόμουν να πάρω ένα dual layer Nec...δίσκο έχω αναβαθμίσει εδώ και μήνες. Έχω πάρει τον 7K60 Hitachi 7200 στροφές...και μόλις χθές παρήγγειλα μνήμες 2χ512μβ από εδώ..

http://memory.neon-drive.com/s4m.php?model_num=83&oemid=ACE&thisman=ACER

αρχική σελίδα http://www.shop4memory.com/default.asp

Αυτή τη στιγμή είναι ό,τι φθηνότερο βρήκα για μνήμες...τα 512mb Transcend στα 77ευρώ...ίσως προτιμούσα Kingston, αλλά κάνουν αρκετά ακριβότερα...τώρα οι Transcend είναι φθηνότερες κι απ' τις Crucial...

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες χωρίς λειτουργικό παίζει να το πάρει κάποιος?

πως ξέρω οτι με linux Θα παίζεουν τα πάντα κλπ?

με ενδιαφέρει Linux προεγκατεστημένο η XP PRO τα HOME και δη τα Ελληνικά τι να τα κάνω?

αυτά μπορώ να τα αλλάξω ?

στο λειτουργικό αναφέρομαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να το πάρεις οπου το βρείς πιο φτηνά κι όχι όπου σου δίνουν συνοδετικά mouse τσάντες κτλ...γιατί όπως και νά'χει μια καλή τσάντα για να κουβαλάς το φορητό και τα συνοδευτικα χωρίς να σε κόβει στον ώμο, θα τη χρειαστείς...οπότε κοίτα απ'την αρχή να περιορίσεις τα έξοδα και να πάρεις αυτό ακριβώς που θέλεις...

Πάντως καλό θα ήταν να διάλεγες ένα αξιόπιστο μαγαζί που δεν προκειτα να σου δημιουργήσει προβλημα σε περίπτωση αντικατάστασης...

η επέκταση εγγύησης κοστίζει το ίδιο όποτε κι αν τη πάρεις...

εγώ την αγόρασα από εδώ.. www.dabs.com 54.80 λίρες = 80.94

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το λειτουργικό έρχονται με εγκατεστημένα τα Xp home αγγλικά...δεν μπορείς να επιλέξεις, αλλά μπορείς μετά να το αλλάξεις...με ένα μικρό κοστος...χάνεις το δικαίωμα τηλ υποστήριξης σε περίπτωση προβλημάτων με το λειτουργικόπου προσφέρει η acer για κάποιο διάστημα μετά την αγορά του μερικούς μήνες νομίζω, δεν είμαι σίγουρος...κι αυτό επειδή δεσμεύονται να σε βοηθήσουν με τη προυπόθεση ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το recovery cd που συνοδεύει τον φορητό...αν βάλεις xp pro δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, συνεπώς δεν μπορούν να σε βοηθήσουν

Η εγγύηση κατά τα άλλα παραμένει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.