Jump to content


Οργάνωση εταιρικών υπολογιστών / cloud server


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα καθοδήγηση για το πως μπορώ να οργανώσω μια μικρή επιχείρηση (10 computer) τα οποία θα βρίσκονται στο internet αλλά πιθανώς σε διαφορετικά δίκτυα.


Όλα τα pc θα τρέχουν windows10 και αυτό που ψάχνω σε γενικές γραμμές είναι:

 

  1. Ο κάθε χρήστης έχει microsoft 365 basic account
  2. Να γίνεται εύκολη προετοιμασία pc σε κάθε νέο εργαζόμενο (ίσως να τρέχω ένα αρχείο setup και να γίνονται όλες οι εγκαταστάσεις / λογαριασμοί)
  3. Να μην έχει admin rights
  4. Remote login και management
  5. Κλείδωμα extension browser
  6. Ιδέες για να δουλεύουν οι χρήστες μέσω cloud (ίσως να υπάρχουν φάκελοι απο onedrive / sharepoint στην επιφάνεια εργασίας ?)
  7. NAS server backup του sharepoint / onedrive για offline λειτουργία και access  μέσω του τοπικού δικτύου για μεγάλα αρχεία αν το upload είναι χαμηλό
  8. Ίσως να υπάρχει account login σε οποιοδήποτε pc που να μεταφέρει μόνο τα εικονίδια της επιφάνειάς εργασίας για παράδειγμα μέχρι κάποιο όγκο
  9. Επίσης για θέμα hardware κοιτάω τα huawei d15 με usb c / οθόνες usb c.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

άρα δεν χρειαζόσαστε domain και αντίστοιχα server.

1) Έτσι τους καλύπτεις για email,  οπότε φαντάζομαι ο καθένας θα έχει και ενα email του στυλ papadopoulos@yourcompany.com

2) Εφόσον είναι τα laptop/pc είναι ίδια σε configuration, φτιάχνεις το 1ο με όλα τα προγράμματα (χωρίς να κάνεις όμως login τα accounts π.χ. Office 365),  το κάνεις Image με το Macrium Reflect, και μετά κάνεις restore το image στους υπολοίπους υπολογιστές.

3) Κάνεις ενα δεύτερο Account χωρις admin rights.

4)Εδώ εννοείς να μπορείς εσύ να κάνεις remote Login και management?

5)Δεν το ξερω αυτο

6-7) Η χρησιμοποιείς το Onedrive με το office 365, η χρησιμοποιείς το Nas (αν είναι κάποιο Qnap-Synology έχουν την δυνατότητα ενσωματωμένη.)

8)Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

9)Καλύτερα να δεις κάποιο business oriented μοντέλο με τουλάχιστον 3 χρόνια εγγύηση on site. (Προσωπικά προτείνω Dell.) Α και να έχει Windows Pro.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση @tyxeros

 

  1. Ναι απο email / cloud είμαι καλυμμένος
  2. Ωραία κρατάω το Macrium effect. Υπάρχει κάποιο άλλο software που να μπορώ να κάνω push software σε όλα τα pc?
  3. Για κάποιο λόγο το office 365 account δεν με αφήνει να γίνει login σε windows 10 σαν χρήστη.
  4. Ναι θα έχω κάποιον IT στην εταιρεία που να μπορεί να βοηθάει αν υπάρχει πρόβλημα. Κοιτούσα το teamviewer manager. Αυτό ίσως κάνω το login πριν φτιάξω το image από Macrium Effect.
  5. Κλείδωμα extension browser περισσότερο για ασφάλεια σε χρήστες.
  6. Εδώ ήθελα κάποια ιδέα πως μπορείς είτε να περιορίσεις να χρησιμοποιούν την επιφάνεια εργασίας ώστε να γίνεται μονίμως αρχειοθέτηση στο cloud
  7. Σε αυτό σκεφτόμουν αν έφτιαχνα για παράδειγμα ένα φάκελο για μεγάλα αρχεία που να περνάνε πρώτα σε τοπικό δίκτυο και μετά να γίνονται sync στο one drive.
  8. Να είναι κάτα κάποιο τρόπο όλα τα pc σαν hot desk, και να μπορείς να κάνεις login σε οποιοδήποτε pc. Αυτό χρειάζεται windows server ? Η μήπως υπάρχει απός τρόπος μέσω synology?
  9. Με ενδιαφέρει να είναι τα γραφεία λιτά αλλά και να υπάρχει φορητότητα οπότε σκεφτόμουν οθόνες με usb-c και λαπτοπ. Μπορείς να προτείνεις κάτι σε dell thunderbolt usb c
Link to comment
Share on other sites

2)Κάτι υπάρχει σε δωρεάν , το κοίταζα παλιότερα αλλα προϋποθέτει να έχεις κάποιο server όπου θα κάνεις Push install  στους υπολογιστές που θα βρίσκονται στο τοπικό δίκτυο. (Εγω κατέληξα τελικά σε Paid λύση.) Ίσως κάποιος άλλος εδώ μέσα μπορέσει να σε κατατοπίσει ποιο συγκεκριμένα.

4)Εγώ προτιμώ το Anydesk(Free) αντί για Teamviewer.

6-7)Αν ο λόγος που θες να το κάνεις αυτό (Κλείδωμα αποθηκευση Desktop) , είναι για λόγους Backup, μπορείς να χρησιμοποιήσεις εφαρμογές να σου τραβάν backup φακέλους από τα λαπτοπ στο NAS. Οπότε δεν θα έχει σημασία που θα το σώζουν.

Θα πρέπει πρώτα ομως να σχεδιάσεις πως θα δουλεύουν οι χρήστες, που θα εχουν τα αρχεια τους, ποιο θα είναι το Collaboration space, από που θα έχουν πρόσβαση (εντός η εκτός εταιρείας) και που θα παίρνεις τα Backup.

8)Hot Desk θα στο πρότεινα μόνο αν πας σε άλλη λύση, δηλαδη Domain , Servers + clients.

9)Αυτό που έχω δοκιμάσει και δουλεύω τώρα είναι Dell Latitude 5500 I5-8265U/8G/256/W10P Και docking Dell WD19

 

Βγω στο δικο μου QNAP έχω κάνει ένα φάκελο στον οποίο ρίχνω αρχεία και έχω πρόσβαση μεσο App του Qnap, από το κινητό μου και από διάφορους υπολογιστές. Ουσιαστικά ένα personal Dropbox.

Εσυ θεωρητικα μπορείς να φτιάξεις φάκελο ανά χρήστη , φάκελο ανα group χρηστών για να αποθηκεύουν/ανταλλασουν αρχεία και να έχουν πρόσβαση από παντού. (Μιλαμε για word/excel οχι επεξεργασία βίντεο και τέτοια πράγματα έτσι?). Και μετά μπορείς να παίρνεις Backup το Qnap σε ένα εξωτερικό δίσκο ή να κανει Sync σε άλλο Qnap σε άλλο location.(Μην πάρει καμιά φωτιά και χάσεις τα πάντα) .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tyxeros

 

Σχετικά με το login των χρηστών διαβάζω λίγο ότι μπορώ να κάνω login μέσω του office 365 username και μετά διαμορφώνω τις άδειες μέσω του azure active directory.

 

Κοιτάω video youtube αλλά γνωρίζει κανείς ας με καθοδηγήσει λίγο. 

 

image.thumb.png.dc2e454684c552fd666bfb0d0f291661.png

 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει με 365 accounts οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Κοίτα απο το control panel -> user accounts μήπως μπορείς να πειράξεις τους χρήστες από εκεί.

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή άλλο το Office 365 Business Apps και άλλο το Azure AD.

Είναι διαφορετικά προιόντα.

 

Εγώ θα πρότεινα Azure AD + Office 365 με Onedrive.

Δεν θυμάμαι αν το Synology έχει App να κάνει και το Onedrive backup εκτός από e-mail

Το Veaam 365 το κάνει σίγουρα.

 

Γενικά εφόσον έχεις απομακρυσμένα σημεία και λίγα τερματικά καλύτερα δες λύσεις cloud για authentication και sync files.

 

Για απομακρυσμένο push install γνωρίζω μόνο μια εφαρμογή της Manaengine αλλά θέλει cache server per location το οποίο είναι too much για σένα.

Εγώ θα σου πρότεινα να δείς το chocolatey που είναι install μέσω powershell.

Κάνεις connect με remote control utility, τρέχεις ένα command και κάνει εγκατάσταση των εφαρμογών. 

Αλλά δεν μπορείς να εισάγεις settings κλπ.

 

Hot desk εννοείς VDI υποδομή;

Άρα δίνεις οτιδήποτε χρέπι laptop εφόσον θα είναι dummy client χρήση και συνδέονται οι χρήστες στα τερματικά τους.

Εσύ μπορείς να τα διαχειριστείς ποιο εύκολα αφού είναι όλα σε μια υποδομή-σημείο.

Το κακό με VDA λύσεις όταν έχεις απομακρυσμένους χρήστες είναι ότι θέλουν internet για να δουλέψουν οι χρήστες.

Και δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για την ποιότητα του Internet που έχει ο κάθε χρήστης.

Έχει και η Microsoft πια πρόταση cloud, χωρίς να την έχω δεί όμως.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα το κρατήσω απλό για την αρχή. Δοκίμασα να κάνω login μέσω workplace και δούλεψε.

 

  1. Οπότε φτιάχνω έναν local admin χρήστη σε κάθε pc
  2. Κάνω τις βασικές εγκαταστάσεις προγραμμάτων
  3. Φτιάχνω ένα clone με το macrium reflect
  4. To τρέχω
  5. Βάζω χειροκίνητα το χρήστη που χρειάζομαι μέσω workplace account
  6. Θα αγοράσω ένα απλό licence απο teamviewer ή anydesk

Ακόμα δεν έχω βρει:

  1. Απο το azure πως βγάζω τα admin rights από αυτούς τους χρήστες.
  2. Πως αποθηκεύω default themes στο office που να βγαίνουν σε όλους τους χρήστες.
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, swatoner said:
logo-ms-social.png
DOCS.MICROSOFT.COM

The Office Customization Tool creates the configuration files that are used to deploy Office in large organizations.

 

 

Δε βρήκα πως να κάνω default κάποια custom themes. Όπως για παράδειγμα στο excel, ένα custom design πίνακα να είναι σε όλους τους χρήστες το default

 

image.thumb.png.1e29a3a5fabcba7f00560d05a25e266f.png

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.