Jump to content



Μεταφορα SATA Raid δισκων


fotme

Recommended Posts

Παιδια να σας ρωτησω κατι?,

εχω 2 sata πανω στον ich5R, επειδη θα δωσω τη μητρικη και δεν εχω dvdr, μπορω να δω τα αρχεια σε αλλη μητρικη που εχει αντιστοιχο controller?

Τhnx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Aπο την στιγμη που ο κοντρολερ ειναι ιδιος δεν θα εχεις προβλημα

πιθανόν, αλλά το raid της Intel είναι περίεργο στο dos/bios setup του....

θέλει προσοχή μην χάσεις τα δεδομένα (την είχα πάθει μία φορά όταν μου έσβησε τους δίσκους χωρίς ειδοποίηση και ευτυχώς που βρήκα το partition recovery και γλύτωσα το εγκεφαλικό)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα παω σε ενα φιλο μου με p4p800, το θεμα ειναι μηπως ο controller ψαχνει τα s/n των αλλων δισκων και δεν τα βρισκει, χτυπαει λαθος και θελει resetup.

Αν κατι τετοιο γινει, κατα τη διμιουργια της συστηχιας θα σβηστουν τα αρχεια η οχι?

Θυμαμαι οταν ειχα "χασει" τον ενα δισκο και τον ξανασεταρα δεν μου εσβηνε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικά πήρα σχεδόν τα πάνα backup αλλά έχω αφήσει και πράγματα για δοκιμές μέσα.

ορίζεις τιποτα διαφορετικά στο nf4? η πρέπει να ξέρω cluster/stripe sizes κλπ????

anyone???

τόσοι μετοικήσατε όλοι απλά είδατε τα arrays?

Link to comment
Share on other sites

Σε RAID1 έκανα μεταφορά 2 SATA δίσκους και λειτούργησαν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΣΗμείωση: Δεν είχα περασμένο λειτουργικό μέσα.

Με το που έκανα boot, ο RAID controller βρήκε τους δίσκους όπως τους είχα στην προηγούμενη μητρική.

Chipset ich5R.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.