Jump to content



Αλλαγή μπαταριών σε APC Back-UPS 1400VA


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω το παρακάτω UPS:

19120.jpg
WWW.MSYSTEMS.GR

Κατηγορία - Line Interactive UPS - Προϊόν - APC Back-UPS 1400VA700W AVR 230V BX1400U-GR | Msystems

 

Και ξαφνικά άρχισε να σφυρίζει και το Led για replace battery είναι κόκκινο. Δε θυμάμαι πότε το αγόρασα πρέπει να κοιτάξω, το έχω κάτι χρόνια..

αυτό βλέπω φοράει:

Battery Type: Maintenance-free, sealed lead-acid battery, leak proof
Battery Size: 12 volt, 7.2 Ah x 2
 

 

Ποιες μπαταρίες προτείνετε να πάρω; Να είναι της APC;;

 

Τέλος, δε γίνεται να απενεργοποιήσω το σφύριγμα τουλάχιστον μέχρι να έρθουν οι καινούριες;; Το κλείνω τελείως, και όταν το ανοίγω ξανά σφύριγμα..

Προς το παρόν το έβγαλα εκτός τελείως.

 

Ίσως απ το πρόγραμμα της APC; δεν το έχω συνδεδεμένο με USB

 

 

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
Link to comment
Share on other sites

Μια απο αυτες τις 2, να μετρησεις διαστασεις

 

WWW.BATTERIES.GR

Μπαταρια Μολυβδου Hitachi CSB GP1272 F2 12v 7.2Ah 7ah γενικης χρησης μπαταρια ιδανικη για χρηση σε Αναμεταδότες, Ηλεκτρικές Σκούπες / Σκουπάκια, Συστήματα Ασφαλείας, Συστήματα Φωτισμού...

 

WWW.BATTERIES.GR

Μπαταρια Μολυβδου Hitachi CSB HR1234W 12v 9ah ειδικά κατασκευασμένη για εφαρμογές υψηλών απαιτήσεων, με μεγάλη απόδοση στην εκφόρτιση τελεια επιλογη για Hobbies, Αναμεταδότες...

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μια που οι 7-7,2-9Ah μπαταρίες είναι ουσιαστικά ίδιες στο μέγεθος(εκτός από καμιά περίεργη περίπτωση, ένα τσεκ δεν βλάπτει), θα πήγαινα στις 9 όπως κι έκανα για το 1 δικό μου που είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο. Τις είχα πάρει σε πολύ μικρή διαφορά από τις 7,2 οπότε δεν το σκέφτηκα και πολύ. Δεν θυμάμαι καθόλου τιμή και μάρκα βέβαια... Απλώς να ξέρεις πως είναι λίγο μπελαλίδικο στην αλλαγή, αλλά όχι τίποτα δύσκολο. Αν θυμάμαι καλά, μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το powerchute, αλλά δεν το έχω πλέον στον υπολογιστή. Αν το θυμηθώ να το τσεκάρω στο σπίτι, θα ενημερώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

 

Μόλις έβαλα 2  x 9Ah τελικά , φορτίζει κανονικά τώρα, και από αύριο θα το συνδέσω και με τον υπολογιστή..

 

Ναι, εύκολη η εγκατάσταση σχετικά, λίγο μπελάς να ανοίξει αλλα οκ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα. Σε Apc smt750 (χωρις το smart connect). Το οποιο παιρνει μια τετοια

Η μπαταρια πανω δεν λεει τπτ σχετικα με volt, Ah κτλ. Στο site της apc λεει volt-hour-amp capacity στο ups 146, στης μπαταριας που προτεινει 168.

Μπορω να βαλω αλλη καλης ποιοτητας εκτος απο την official;

 

edit: Οι διαστασεις των hitachi απο οτι βλεπω πρεπει να ειναι ενταξει και απο οτι βλεπω ολες οι μπαταριες αυτες ειναι 12v. Τις παιρνω, τις βαζω και αν δεν κανει εκρηξη ειμαι λογικα ενταξει;

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Mόλις πριν λίγο, άρχισε και το δικό μου να σφυρίζει και να αναβοσβήνουν και τα δυο LED.

Το έκλεισα για μερικά λεπτά, και όταν το άνοιξα, όλα καλά (βέβαια δεν δοκίμασα αν «κρατάει»)

Για να ετοιμάζομαι για αγορά μπαταριών, η παρακάτω Yuasa, έχει τα ίδια βύσματα και μέγεθος;

WWW.SKROUTZ.GR

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2023 at 2:32 ΠΜ, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Mόλις πριν λίγο, άρχισε και το δικό μου να σφυρίζει και να αναβοσβήνουν και τα δυο LED.

Το έκλεισα για μερικά λεπτά, και όταν το άνοιξα, όλα καλά (βέβαια δεν δοκίμασα αν «κρατάει»)

Για να ετοιμάζομαι για αγορά μπαταριών, η παρακάτω Yuasa, έχει τα ίδια βύσματα και μέγεθος;

WWW.SKROUTZ.GR

 

 

Εν συντομία, ναι. 12V-7Ah, 12V-7,2Ah, 12V-9Ah είναι πανομοιότυπες. Δεν έχω πετύχει καμία διαφορά κι έχουμε αλλάξει πολλές στα εργοστάσια εδώ κι από διάφορες εταιρίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.