Jump to content



Redmi note 8 - WLOD μετα απο αλλαγη οθονης


Seek & Find

Recommended Posts

Χαιρετω

Το κινητο πηγε σερβις μετα απο πτωση και σπασιμο οθονης. Μετα την αλλαγη δεν ανοιγει καν απλα οταν μπει φορτιστη απλα αναβοσβηνει το λευκο φωτακι και τιποτα αλλο.

 

1. Με αποσυνδεμενη την οθονη κανει το ιδιο πραγμα αλλα με το vibrator, δηλαδη, δονηση -  παυση -  δονηση.

2. Με αποσυνδεμενη μπαταρια αναβει κανονικα η οθονη για 2 δευτερολεπτα,  δειχνει οτι δεν υπαρχει μπαταρια και κλεινει. Δηλαδη, logo android -> εικονα αποσυνδεμενης μπαταριας

 

Τι αλλο να δοκιμασω;

Link to comment
Share on other sites

Το πηγανε πισω και τα μασαγε οποτε κατεληξε στα χερια μου μηπως βγει ακρη. Δεν καταλαβαινω γιατι να προκυψει θεμα οταν συνδεθει η μπαταρια μετα απο αλλαγη οθονης..

Link to comment
Share on other sites

Update:

Χρησιμοποιησα τεστερ οποτε εχουμε:

Χωρις μπαταρια τραβαει 5v 0,5A. Μολις συνδεθει η μπαταρια πεφτουμε στα 0.13Α- 0.15Α και παιζει συνεχως. οποτε εχουμε βραχυκυκλωμα.

Δεν εχω αλλη μπαταρια να δοκιμασω. υπαρχει καποιος τροπς να προσπερασω την αναγκη υπαρξης μπαταριας, μιας και χωρις την μπαταρια αναβει η οθονη κανονικα μπας και παμε παρακατω.. Μου φαινεται περιεργο να εχει παθει κατι ξαφνικα η μπαταρια γιατι ειναι απο το κουτι του. Βγηκε επαθε το ατυχημα "επισκευαστηκε" και ειναι στην τρεχουσα κατασταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι το πηγαν σερβις, το πηραν πισω και παρουσιασε την τρεχουσα βλαβη.

Το πηγαν παλι και τα μασαγε και μαλλον εγινε καποιος τσακωμος

Αρα υποθετω οτι ισχυει το πρωτο σκελος του ποστ σου.

πριν 11 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

υπαρχει καποιος τροπος να προσπερασω την αναγκη υπαρξης μπαταριας

Νομιζω εδω ειναι το κλειδι, να δουμε αν θα παει παρακατω να μπουταρει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μία δική σου 18650 συνδέοντας μόνο το συν και το πλην. Αν δεν παίξει λύσε την μπαταρία του κινητού, και πάρε το κύκλωμα. Από πάνω συνδέεται στο κινητό και από κάτω στην μπαταρία. Από πάνω πρέπει να το συνδέσεις στις αντίστοιχες επαφές του κινητού, από κάτω βάζεις μία παροχή 3.7-4.2, όπως μία 18650

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.