Jump to content



TV Tuner


dpetka2001

Recommended Posts

παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας για την επιλογη αγορας μιας καρτας τηλεορασης...αν εχει hardware encoder τι διαφορα εχει απο τις κανονικες?? ποια 8α μου συστηνατε?? υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω οσον αφορα το τσιπακι της καθε επιλογης? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να σου προτείνω κάποια θα έλεγα την pinnacle PCTV pro από την άποψη της ποιότητας εικόνας και του ενσωματωμένου mpeg2 encoder Αλλά πραγματικά οι drivers και το πρόγραμμα απεικόνισης είναι για τα μπάζα έχει δυνατότητες αλλά είναι δύστροπο

Όταν το TV tuner έχει κάποιον ενσωματωμένο encoder τότε αυτός απλαλλασει εντελώς η εν μέρει τον επεξεργαστή από την κωδικοποίηση video σε πραγματικό χρόνο.

Αυτό σημαίνει ότι και σε έναν υπολογιστή χαμηλής σχετικά ισχύος θα μπορείς να καταγραφείς ότι δείχνει το tv tuner κατ ευθείαν σε mpeg πχ χωρις χαμένα frames.

Με τις σημερινές δυνατότητες των επεξεργαστών αυτό δεν ακούγεται και τόσο σημαντικό. Αλλά παρ όλα αυτά έχει ακόμα διάφορα το αν για την καταγραφή ενός τηλεοπτικού προγράμματος σε mpeg2 720x576 χρησιμοποιείς το 60% του επεξεργαστή σου ή το 20

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε μου πόσα χρήματα διαθέτεις.

Για περίπου 120 διάλεξε την Terratec Cinergy 600

Για περίπου 80 διάλεξε την Leadtek DV2000

Για περίπου 55 διάλεξε Leadtek Tv 2000

Για πιο λίγα δεν ξέρω δεν ασχολήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

για τις Hauppage τι λετε?? εχει δοκιμασει κανεις?? επισης νομιζω η Terratec 600 εχει το καινουριο τσιπ της Philips που ειναι 9 bit...εχει διαφορα με τα παλια 8 bit?? επισης αν δεν κανω λαθος δεν εχει hardware encoder...εχει βεβαια χρυσες υποδοχες που εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα για την ποιοτητα σηματος...υπαρχει κατι που θα επρεπε να προσεξω σε σχεση με οσα ανεφερα παραπανω?? η και κατι αλλο ακομα?? για χρηματα μπορω να διαθεσω μεχρι 150 Ευρω...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.