Jump to content



συνδεση 2 PC σε 1 οθονη


Bobi Rhoads

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από xkandreas

θα χρειαστείς κάτι σαν αυτό http://www.bixnet.com/4porkeyswitb.html

ευχαριστω!κατι σε ποιο φτηνο απο αυτο δεν υπαρχει?

ή θα εχω προβληματα οπως αυτα που αναφερει το λινκ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads

παιδια θελω χρησημοποιοντας 1 πληκτρολογιο και 1ποντικι

να συδεσω τα 2 pc σε 1 οθονη.

τι συσκευη θα χρειαστω και ποσο θα κοστιζει!?

Θα συνδέσεις την οθόνη σε αυτό που θα παίζεις παιχνίδια κλπ, και το άλλο αφού το σετάρεις να δέχεται Remote Desktop Connections, θα το αφήσεις χωρίς οθόνη, αλλά συνδεδεμένο μέσω δικτύου με το πρώτο.

Όταν θες να κάνεις κάτι με το δεύτερο πισί, θα κάνεις ένα full screen remote desktop connection, και ούτε που θα καταλάβεις διαφορά.

Α! αυτή η λύση κοστίζει 0 :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Θα συνδέσεις την οθόνη σε αυτό που θα παίζεις παιχνίδια κλπ, και το άλλο αφού το σετάρεις να δέχεται Remote Desktop Connections, θα το αφήσεις χωρίς οθόνη, αλλά συνδεδεμένο μέσω δικτύου με το πρώτο.

Όταν θες να κάνεις κάτι με το δεύτερο πισί, θα κάνεις ένα full screen remote desktop connection, και ούτε που θα καταλάβεις διαφορά.

Α! αυτή η λύση κοστίζει 0 :)

:worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Θα συνδέσεις την οθόνη σε αυτό που θα παίζεις παιχνίδια κλπ, και το άλλο αφού το σετάρεις να δέχεται Remote Desktop Connections, θα το αφήσεις χωρίς οθόνη, αλλά συνδεδεμένο μέσω δικτύου με το πρώτο.

Όταν θες να κάνεις κάτι με το δεύτερο πισί, θα κάνεις ένα full screen remote desktop connection, και ούτε που θα καταλάβεις διαφορά.

Α! αυτή η λύση κοστίζει 0 :)

Σωστό, αλλά σε περίπτωση που θέλει να έχει οθόνη και στα 2 για κάποιο παιχνίδι, η λύση αυτή δεν εξυπηρετεί.

Απ' όσο γνωρίζω αυτές οι εφαρμογές δεν μπορούν να μεταφέρουν ήχο και εικόνα (overlay)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 16:12]

Θα συνδέσεις την οθόνη σε αυτό που θα παίζεις παιχνίδια κλπ, και το άλλο αφού το σετάρεις να δέχεται Remote Desktop Connections, θα το αφήσεις χωρίς οθόνη, αλλά συνδεδεμένο μέσω δικτύου με το πρώτο.

Όταν θες να κάνεις κάτι με το δεύτερο πισί, θα κάνεις ένα full screen remote desktop connection, και ούτε που θα καταλάβεις διαφορά.

Α! αυτή η λύση κοστίζει 0 :)

ομως και παλι πρεπει να τα σκασεις για την συνδεση(μεσω δικτυου) των δυο pcιων

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Θα συνδέσεις την οθόνη σε αυτό που θα παίζεις παιχνίδια κλπ, και το άλλο αφού το σετάρεις να δέχεται Remote Desktop Connections, θα το αφήσεις χωρίς οθόνη, αλλά συνδεδεμένο μέσω δικτύου με το πρώτο.

Όταν θες να κάνεις κάτι με το δεύτερο πισί, θα κάνεις ένα full screen remote desktop connection, και ούτε που θα καταλάβεις διαφορά.

Α! αυτή η λύση κοστίζει 0 :)

πολυ καλη η ιδεα σου Chosen αλλα εγω θελω να ειναι και οι δυο ανοιχτοι

να μπορω να αφηνω τον εναν να πηγαινω στον αλλον να βαζω καποια

μουσικη απο εκει να ξανααλλαζω pc να παιζω ενα παιχνιδι στο αλλο..............

κλπ...κλπ.

ετσι οπως μου ειπες νομιζω πως δεν γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas

ομως και παλι πρεπει να τα σκασεις για την συνδεση(μεσω δικτυου) των δυο pcιων

Αρχική απάντηση από cherryman

Όχι φυσικά, μιλάμε για LAN δύκτιο.

εκτος αν εννοει το κοστος του καλοδιου!

:p :P :

αλλα μπορει να εννοει οτι δεν εχει lan η μητρηκη λογο του οτι ειναι παλια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads [Σήμερα, στις 15:42]

παιδια θελω χρησημοποιοντας 1 πληκτρολογιο και 1ποντικι

να συδεσω τα 2 pc σε 1 οθονη.

τι συσκευη θα χρειαστω και ποσο θα κοστιζει!?

Αφού είσαι και στην Αθήνα... πετάξου και πάρε ένα MANUAL DATA SWITCH από το Πλαίσιο... κάνει από ότι θυμάμαι 15 ... + 4 καλώδια PS2 και 1 VGA προεκτάσεις θηλυκά για να κάνεις δουλειά σου.

Και εγώ έχω δυο PC με ένα mouse & keyboard αλλά έχω συνδέσει 2 οθόνες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads

πολυ καλη η ιδεα σου Chosen αλλα εγω θελω να ειναι και οι δυο ανοιχτοι

να μπορω να αφηνω τον εναν να πηγαινω στον αλλον να βαζω καποια

μουσικη απο εκει να ξανααλλαζω pc να παιζω ενα παιχνιδι στο αλλο..............

κλπ...κλπ.

ετσι οπως μου ειπες νομιζω πως δεν γινεται!

Έτσι όπως σου είπε ο Chosen γίνεται, μπορείς να κάνεις τα πάντα εκτός από το να δεις ταινία και να παίξεις παιχνίδια. Δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός. Έχεις το pc1 και το pc2. Ελέγχεις το pc2 μέσα από το pc1 με την εφαρμογή remote desktop. Εάν βάλεις στο pc2 να αναπαράγει ένα αρχείο βίντεο, το μόνο που θα βλέπεις εσύ στην θέση του βίντεο θα είναι μαυρίλα. Το αρχείο ναι μεν θα παίζει κανονικά αλλα εσύ δεν θα το βλέπεις επειδή η εφαρμογή δεν έχει δυνατότητα να μεταφέρει overlay εικόνα. Και δεν έχει την δυνατότητα επειδή μια ταινία DVD δεν θα την έβλεπες σε καθόλου καλή ποιότητα.

Εγώ χρησιμοποιώ το Radmin 2.2 και δεν μπορεί να μεταφέρει εικόνα και ήχο μέσω του lan.

Τα παραπάνω είναι περισσότερο δικά μου συμπεράσματα οπότε μην τα πάρεις πολύ τοις μετρητοίς οπότε ψάχτο λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Θα συνδέσεις την οθόνη σε αυτό που θα παίζεις παιχνίδια κλπ, και το άλλο αφού το σετάρεις να δέχεται Remote Desktop Connections, θα το αφήσεις χωρίς οθόνη, αλλά συνδεδεμένο μέσω δικτύου με το πρώτο.

Όταν θες να κάνεις κάτι με το δεύτερο πισί, θα κάνεις ένα full screen remote desktop connection, και ούτε που θα καταλάβεις διαφορά.

Α! αυτή η λύση κοστίζει 0 :)

μπορεις να το εξηγισεις λιγο αυτο πως γινετε.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.