Jump to content



Νέος 3d prinder


def

Recommended Posts

Πέραν της δουλειάς μου, ασχολούμαι εδώ και 20 σχεδόν χρόνια με το flightsimulator. Το τελευταίο καιρό άρχισα να φτιαχνω και πάνελ για κοπτικ. Πέραν της ηλεκτρονικής πλακέτας, καλοδιοσεις, lcd οθόνης, χρειαζόμουν και knobs. Οπότε έψαχνα σε διάφορα site τιμές. Από μια γρήγορη ματιά είδα ότι η τιμή για ένα knobs π.χ για το  EFIS είχε 6-8 ευρό, οπότε δεν ΣΥΜΦΕΡΕ να αγοράσεις. Σκέφτηκα και αγόρασα ένα 3d prinder, και συγκεκριμένα το μοντέλο της Creality 3  V2. Βέβαια ήμουν ανάμεσα και σε prinder ρυτινης αλλά η διαστάσεις εκτυπώσεις ήταν πιο μικρές. Αφού αγοράστηκε πριν 10 μέρες και στήθηκε από τεχνικό, δεν χρησιμοποιήθηκε ακόμα, αλλά αγοράστηκαν 2 εξαρτήματα για αναβαθμίσει το ένα είναι αυτό 

microswissdirectdriveextruderforcreality
WWW.3DEXPERT.GR

Micro Swiss Direct Drive Extruder with hotend for Creality CR-10 / Ender 3

 

Και το άλλο είναι αυτό 

creality_bltouch_ender-800x600.jpg
WWW.3DEXPERT.GR

Creality 3D BLTouch Auto Bed Leveling Sensor For CR / Ender...

 

Ξερω θα μου πείτε αφού έδωσα κοντά στα 500 ευρό γιατί δεν πήρα κάτι μεγαλύτερο για εκτύπωση. Δεν το χρειαζόμουν παιδιά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω από τους γνωστές του αντικειμένου, για τον συγκεκριμένο 3d τι άλλο μπορώ να αναβαθμίσω?. 

 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ποιότητα έχει ο συγκεκριμένος. Αλλά γενικά:

1. Ιμάντες από λαστιχένιους σε glass fibre reinforced.

2. Εξωτερικά Mosfet για ζέσταμα κρεβατιού + extruder (που μπορείς να τα συνδυάσεις και με πιο δυνατό τροφοδοτικό μετά χωρίς κίνδυνο να κάψεις την εκάστοτε πλακέτα ελέγχου).

3. Αν θες να τυπώνεις αθόρυβα, αλλάζεις βηματικά/drivers + οριζόντια ρουλεμάν. 

και πάρα πολλά άλλα.

 

Το autobed leveling είναι άχρηστο κατά τη γνώμη μου, τον εκτυπωτή πρέπει να μάθεις να τον φέρνεις εσύ στα σωστά μέτρα με 4 σημεία, το leveling αυτό έχει αξία μόνο αν μπορεί να αλλάζει το ύψος ανάλογα με το ύψος του τραπεζιού. Αν το κάνει με 1 σημείο, είναι εντελώς άχρηστο, γιατί μπορεί να φέρει σωστά το π.χ. μπροστά αριστερά σημείο αλλά το πίσω δεξιά να είναι στον αέρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

Δεν ξέρω τι ποιότητα έχει ο συγκεκριμένος. Αλλά γενικά:

1. Ιμάντες από λαστιχένιους σε glass fibre reinforced.

2. Εξωτερικά Mosfet για ζέσταμα κρεβατιού + extruder (που μπορείς να τα συνδυάσεις και με πιο δυνατό τροφοδοτικό μετά χωρίς κίνδυνο να κάψεις την εκάστοτε πλακέτα ελέγχου).

3. Αν θες να τυπώνεις αθόρυβα, αλλάζεις βηματικά/drivers + οριζόντια ρουλεμάν. 

και πάρα πολλά άλλα.

 

Το autobed leveling είναι άχρηστο κατά τη γνώμη μου, τον εκτυπωτή πρέπει να μάθεις να τον φέρνεις εσύ στα σωστά μέτρα με 4 σημεία, το leveling αυτό έχει αξία μόνο αν μπορεί να αλλάζει το ύψος ανάλογα με το ύψος του τραπεζιού. Αν το κάνει με 1 σημείο, είναι εντελώς άχρηστο, γιατί μπορεί να φέρει σωστά το π.χ. μπροστά αριστερά σημείο αλλά το πίσω δεξιά να είναι στον αέρα.

 

Σωτο κανεις λαθος σε αυτο.

 

 Το bed leveling δημιουργεί mesh (πίνακα) μετρήσεων μέσα στο firmware και ο εκτυπωτής ανάλογα την θέση του extruder διορθώνει καθώς τυπώνει το ύψος του.

 

Εμενα με εχει καραβολεψει με τον mega i3...η κλιση του Χ ρυθμιζεται απο 16 σημεια νομιζω (το βαζεις εσυ ποσα πυκνα θελεις να παρει).

 

Και εχει πολυ σημασια γτ πχ απο τους 60-->100 το bed εχει αλλη παραμορφωση. και αντε ζεστανε αντε ξανα αλφαδιασε...μαχη..

 

Βεβαια σημασία εχει διπλο μοτερ για το X, dual endstop κτλ κτλ

 

Κατα τα αλλα οτι προαναφερθηκε το εχω κανει και εγω...Απαραιτητα τα mosfet, ισως και νεο Meanwell τροφοδοτικο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GeorgeVasil said:

 

Σωτο κανεις λαθος σε αυτο.

 

 Το bed leveling δημιουργεί mesh (πίνακα) μετρήσεων μέσα στο firmware και ο εκτυπωτής ανάλογα την θέση του extruder διορθώνει καθώς τυπώνει το ύψος του.

 

Εμενα με εχει καραβολεψει με τον mega i3...η κλιση του Χ ρυθμιζεται απο 16 σημεια νομιζω (το βαζεις εσυ ποσα πυκνα θελεις να παρει).

 

Και εχει πολυ σημασια γτ πχ απο τους 60-->100 το bed εχει αλλη παραμορφωση. και αντε ζεστανε αντε ξανα αλφαδιασε...μαχη..

 

Βεβαια σημασία εχει διπλο μοτερ για το X, dual endstop κτλ κτλ

 

Κατα τα αλλα οτι προαναφερθηκε το εχω κανει και εγω...Απαραιτητα τα mosfet, ισως και νεο Meanwell τροφοδοτικο....

 

Α οκ τότε αξίζει! Στον Anet με το εργοστασιακό fw νομίζω έκανε 1 σημείο, οπότε με βάση αυτό το έγραψα :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sotiris said:

 

Α οκ τότε αξίζει! Στον Anet με το εργοστασιακό fw νομίζω έκανε 1 σημείο, οπότε με βάση αυτό το έγραψα :)

 

Εχει βγει και για Anet τέτοιο firmware. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.CNCROUTER.GR

Τροφοδοτικό Mean Well S-100F-12 / 12V - 8,5A

αυτο ειναι καλο? και ποια συγκεκριμενα mosfet να παρω και ποσα.

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε παραγγελεια αυτό. 

WWW.EMIMIKOS.GR

τροφοδοτικό switching παλμοτροφοδοτικό τροφοδοτικά...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.