Jump to content


Asus striker formula ii και windows 10 64


def

Recommended Posts

Έχω ένα μηχάνημα, και προσπαθώ να το περάσω Windows 10. Δυστηχως την μία δεν διαβάζει το dvd την άλλη αν το προχωρήσει κολλάει. 

Το μηχάνημα αποτελείται απο

Μητρικη : Asus striker formula ii, επεξεργαστή Q9650, μνήμες 2Χ4GB ddr2, κάρτα γραφικών Quadro FX4800, και έναν ssd. Έχω κατεβάσει και περάσει το τελευταίο bios. Δυστηχως δεν με αφήνει. Στην επίσημη σελίδα της μητρικής αν και αναφέρει τα 8.1 δεν ξέρω αν υποστηρίζει τα win10. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να κολλάει το DVD drive και το πρόβλημα να λυθεί με εγκατάσταση από usb flash, που μπορείτε να φτιάξετε από ένα iso αρχείο των Windows με το Rufus. Επίσης, είναι πολύ πιθανόν να φταίει η μνήμη. Δοκιμάστε εγκατάσταση με μνήμη αποτελούμενη από dimm των 2GB (αφού το motherboard προδιαγράφεται με μέγιστη μνήμη 4 x 2GB). 

 

Ανεξαρτήτως αυτών, αν δοκιμάσετε εγκατάσταση windows 7 πάλι από DVD, συμβαίνει το ίδιο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Oric said:

Πιθανόν να κολλάει το DVD drive και το πρόβλημα να λυθεί με εγκατάσταση από usb flash, που μπορείτε να φτιάξετε από ένα iso αρχείο των Windows με το Rufus. Επίσης, είναι πολύ πιθανόν να φταίει η μνήμη. Δοκιμάστε εγκατάσταση με μνήμη αποτελούμενη από dimm των 2GB (αφού το motherboard προδιαγράφεται με μέγιστη μνήμη 4 x 2GB). 

 

Ανεξαρτήτως αυτών, αν δοκιμάσετε εγκατάσταση windows 7 πάλι από DVD, συμβαίνει το ίδιο; 

Καλημέρα, κολλούσε πριν περάσω το τελευταίο bios για να αναγνωρίσει το Q9650, έχω δοκιμάσει 2 εξωτερικά dvd και ένα εσωτερικό, οι μνήμες ει αι μια χαρά τσεκαρισμενες. Αναρωτιέμαι επειδή έχω ssd, μήπως πρέπει να αλλάξω την επιλογή μέσ από το BIOS σε AHCI τον ssd. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος def έγραψε:

Αναρωτιέμαι επειδή έχω ssd, μήπως πρέπει να αλλάξω την επιλογή μέσ από το BIOS σε AHCI τον ssd.

 

Απίθανο να φταίει, αλλ' ανεξαρτήτως αυτού, θα έπρεπε να το έχετε κάνει εξ αρχής. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα , δεν μπορω να καταλβω γιατι το cpu-z μου δειχνει τον Q6600 μονο με 2 πυρηνες . Η μητρικη ειναι του τιτλου και περασα το τελευταιο  bios.

Screenshot (3).png

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε μήπως στο BIOS είναι πειραγμένη η επιλογή για το πόσοι πυρήνες του επεξεργαστή είναι ενεργοί.

 

Υ.Γ. Η σελίδα της ASUS έγινε για τα πανηγύρια, δεν μπορώ να βρώ την σελίδα τις STRIKER FORMULA II ουτε μέσω google!! (Το ίδιο μου συνέβη και προχτές που έψαχνα για μια άλλη asus)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.