Jump to content



επιστροφή ενοικίου 40% σε ιδιοκτήτες


serpico75

Recommended Posts

Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά ήθελα και τις δικές σας, πάντα, διαλευκαντικές λεπτομέρειες σχετικά με το παρακάτω.

 

Έχει να κάνει με το 40% των μειωμένων ενοικίων που δεν έλαβαν οι ιδιοκτήτες λόγω τού κορωνοϊού.

Αυτό το 40%, απ' ό,τι έχω καταλάβει, δεν θα το πάρουν πίσω σε χρήματα;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Θα τους πιστωθεί το 50% από το 40% που θα "χάσουν"... δεν ειμαι 100% sure ομως γιατί διαβάζοντας τα μετρα ενιωθα πως παίζουν με τα νευρα μας

εδώ περιμένουν να πληρώσουν το 60% του ενοικίου οι κλειστές επιχειρήσεις χωρίς να εισπράξουν για ένα μήνα (και βλέπουμε) και χωρίς ακόμα να έχει ανακοινωθεί κάποιο επιδομα για ελ.επαγγελματίες-αυταπασχολούμενους. Και εισφορές ΕΦΚΑ/ΔΕΗ /ΟΤΕ/ΕΥΔΑΠ εις το ακέραιον...

Για 45 μέρες εδωκαν 800 ευρώ στην 1η καραντίνα που δεν φθάνουν ούτε για ζητω...

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης (εκμισθωτής), για την επιστροφή μέρους τού 40% (όποιο είναι αυτό, τελικά), πρέπει να κάνει μία δήλωση covid ιδιοκτήτη. Εκτός από αυτή, πρέπει να μεταβάλει και τη δήλωση (συμβόλαιο) μίσθωσης ή αυτό το αφήνει ως έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερώτηση. Σήμερα άνοιξε στην δήλωση covid ο Νοέμβριος. Κάνει κάποιος εκμισθωτής σε ενοικιαστή την πρώτη δήλωση covid (όχι τροποποιητική). Είναι ο πρώτος μήνας που ο ενοικιαστής μπαίνει σε αναστολή. Στο internet (site ΑΑΔΕ), στη νέα δήλωση covid, έχει ανοιχτά να συμπληρώσεις και Οκτώβριο καί Νοέμβριο. Τον Οκτώβριο τον αφήνει ο εκμισθωτής κενό ή πρέπει να βάλει π.χ. μηδέν ή κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα (δε νομίζω ότι είναι τόσο απαραίτητο), είπα να κάνω εδώ την ερώτηση. Εάν, πάλι, δεν ταιριάζει τόσο η ερώτηση να συμπεριληφθεί στο θέμα, παρακαλώ τους mods να σβήσουν την απάντηση, και να την ανοίξω σε θέμα.

 

Σχετικά με επισκέψεις σε ΑΑΔΕ (ΔΟΥ), ισχύει ότι είχε ανακοινωθεί:οι επισκέψεις γίνονταν με ηλεκτρονικά ραντεβού μέχρι τις 4 Οκτωβρίου, και τώρα μπορούμε να πάμε χωρίς ηλεκτρονικό ραντεβού; Ή καί τώρα πηγαίνουμε με ηλεκτρονικό ραντεβού;

 

Απ' ό,τι βρίσκω σε σελίδες, όλοι λένε μέχρι 4 Οκτωβρίου. Αλλά, είπα να ρωτήσω, μήπως γνωρίζετε κάτι περισσότερο ή έχετε επισκεφθεί με κάποιο τρόπο ΑΑΔΕ.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.