Jump to content



Ψηφιακός ήχος 5.1 απo pc σε ενισχυτή .


Recommended Posts

 

Παιδιά η μητρική μου δεν βγάζει ψηφιακό 5.1 SPDIF ή Coaxial για να στείλω ήχο στον ενισχυτή μου. ( ταινίες DD η DTS).

Βρήκα αυτό  για να πάρω τον ήχο από την κάρτα γραφικών. ( GeForce GTX 1650 Super)

1.thumb.jpg.47c038804e41b4ac178042596f57b600.jpg

Θα κάνει δουλειά; ή να πάω σε καμιά κάρτα ήχου όπως αυτή Creative Soundblaster Omni (σε ένα βίντεο review  ο τύπος λέει ότι δεν έχει αξιόλογο ψηφιακό 5.1)

Βλέπω επίσης και μεταχειρισμένη Creative Sound Blaster Z, Την έχει δοκιμάσει κανείς με οπτική στον ενισχυτή σε ταινίες DD DTS;

Καμιά πρόταση  όσο το δυνατόν οικονομική;

 

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες γραφικών περνανε και ήχο. Δεν ψάχνεις λίγο πιο αναλυτικά τις ρυθμισεις;

 

Με hdmi συνδέεις κάρτα γραφικών με ενισχυτή, και μετά με άλλο hdmi δίνεις εικόνα από τον ενισχυτή στην οθόνη. Και μέσα από τις ρυθμίσεις ήχου θα επιλέξεις ως συσκευή ήχου τον ενισχυτή σου που λογικά τα windows θα στον εμφανίσουν αυτόματα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οι κάρτες γραφικών περνανε και ήχο. Δεν ψάχνεις λίγο πιο αναλυτικά τις ρυθμισεις;

 

Με hdmi συνδέεις κάρτα γραφικών με ενισχυτή, και μετά με άλλο hdmi δίνεις εικόνα από τον ενισχυτή στην οθόνη. Και μέσα από τις ρυθμίσεις ήχου θα επιλέξεις ως συσκευή ήχου τον ενισχυτή σου που λογικά τα windows θα στον εμφανίσουν αυτόματα 

Μακάρι να είχε  HDMI ο ενισχυτής μου.. Είναι παλαιότερης γενιάς. Μόνο SPDIF & Coaxial.

Σύνδεσα τα 5.1 κανάλια  της μητρικής ( με το λογισμικό της realtek) στην απευθείας RSA 5.1 in του ενισχυτή ......ο ήχος χάλια (προφανώς αναλογικός? )

Επίσης  σύνδεσα  με HDMI  PC -TV και  TV-ενισχυτής με οπτική , αλλά μου δίνει μόνο 2.0 digital. H TV δεν διαθέτει  ρύθμιση 5.1 . Χρειάζομαι οπωσδήποτε spdif απευθείας στον ενισχυτή..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Ποια μητρικη ειναι?

20200430155722308777dfc9d0a7808067c5ea9b
WWW.GIGABYTE.COM

Intel® B460 Ultra Durable Motherboard with GIGABYTE 8118 Gaming LAN, PCIe Gen3 x4 M.2, Anti-Sulfur Resistor, Smart Fan 5, DualBIOS™ Supports 10th Gen Intel®...

 

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια εσωτερική κάρτα ήχου σε παίρνει να αγορασεις; Νομίζω και οι πιο οικονομικές που έχουν οπτική σε καλύπτουν. Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν κοντά στο 30αρι κάποιες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Για κάποια εσωτερική κάρτα ήχου σε παίρνει να αγορασεις; Νομίζω και οι πιο οικονομικές που έχουν οπτική σε καλύπτουν. Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν κοντά στο 30αρι κάποιες.

Πως δεν με παίρνει. Έχουν όμως καλή ποιότητα,  η να πάω σε ακριβότερη;

Ηδη η Creative Sound Blaster Z  πωλείται μεταχειρισμένη στα 40€

 

Απλά ρώτησα αν έχει δοκιμάσει κανείς τον  πιο πάω audio extractor..η την εξωτερική  Soundblaster Omni  να μου πει εντυπώσεις, μήπως και αποφύγω να βάλω εσωτερική κάρτα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον χρειάζεσαι να μεταφέρεις μόνο ψηφιακό σήμα στον ενισχυτή σου ώστε αυτός να το  επεξεργαστεί και να τον αναπαράξει, δε νομιζω οτι χρειαζεσαι μια ακριβη καρτα ηχου. Οι ακριβες εχουν νοημμα οταν προκειται να εκμεταλλευτεις τις αναλογικες τους εξοδους με ενεργα ηχεια ας πουμε, η για οδηγηση απαιτητικων ακουστικων. Η αν σε καλυπτει πληρως και σε ικανοποιει το δικο τους interface  επεξεργασιας ηχου. Εσυ ομως ολα αυτα θα τα κάνεις από τον ενισχυτή. Θέλεις μόνο μια έξοδο ψηφιακής εξόδου, μια οπτική ίνα ας πούμε. Στη θέση σου θα κοιτούσα να αποκτήσω αυτή την έξοδο όσο οικονομικότερα γίνεται. Το αν θα είναι εσωτερική η εξωτερική έχει να κάνει αποκλειστικά με τι τι σε βολεύει και τι σου αρέσει εσένα καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει κάποια από αυτές. Έχω μια ΑΕ-5 που την αγόρασα για ακρόαση μουσικής με ακουστικά. Και άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά της. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εφόσον χρειάζεσαι να μεταφέρεις μόνο ψηφιακό σήμα στον ενισχυτή σου ώστε αυτός να το  επεξεργαστεί και να τον αναπαράξει, δε νομιζω οτι χρειαζεσαι μια ακριβη καρτα ηχου. Οι ακριβες εχουν νοημμα οταν προκειται να εκμεταλλευτεις τις αναλογικες τους εξοδους με ενεργα ηχεια ας πουμε, η για οδηγηση απαιτητικων ακουστικων. Η αν σε καλυπτει πληρως και σε ικανοποιει το δικο τους interface  επεξεργασιας ηχου. Εσυ ομως ολα αυτα θα τα κάνεις από τον ενισχυτή. Θέλεις μόνο μια έξοδο ψηφιακής εξόδου, μια οπτική ίνα ας πούμε. Στη θέση σου θα κοιτούσα να αποκτήσω αυτή την έξοδο όσο οικονομικότερα γίνεται. Το αν θα είναι εσωτερική η εξωτερική έχει να κάνει αποκλειστικά με τι τι σε βολεύει και τι σου αρέσει εσένα καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει κάποια από αυτές. Έχω μια ΑΕ-5 που την αγόρασα για ακρόαση μουσικής με ακουστικά. Και άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά της. 

Αυτό  ακριβώς θέλω.. και η ερώτηση είναι: 

Ήχος από την κάρτα γραφικών μέσω audio extractor (οπτική), ή ήχος από κάρτα γραφικών (οπτική). Ποιος από τα δυο θα είναι  πιο  ποιοτικός;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος xrist έγραψε:

Ποιος από τα δυο θα είναι  πιο  ποιοτικός;

Pasthrough, ειναι σε καθε περιπτωση

Αλλα να αποφυγεις τη συσκευη στο HDMI, αρα προς ξεχωριστη καρτα ηχου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος xrist έγραψε:

Σύνδεσα τα 5.1 κανάλια  της μητρικής ( με το λογισμικό της realtek) στην απευθείας RSA 5.1 in του ενισχυτή ......ο ήχος χάλια (προφανώς αναλογικός? )

 

ο ηχος ειναι ετσι κι αλλιως αναλογικο φυσικο φαινομενο, και αυτος ο τροπος συνδεσης δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ λαθος ουτε υστερει σε οτιδηποτε απο το να βαλεις αλλα 1,2,...100 ψηφιακα σταδια. (btw αν μιλαγαμε για καποιο σοβαρο συστημα αξιωσεων ΑΥΤΟΣ ειναι και ο μονος αποδεκτος τροπος) Οταν λες ο ηχος χαλια αυτο πρεπει να οφειλεται ειτε σε καποιο προβλημα της ενσωματωμενης καρτας ηχου, ειτε σε κακο setup  (τροφοδοτικο, καλωδια, φθηνη μητρικη χωρις φιλτραρισματα τασεων κτλ) ειτε σε προβλημα στις εισοδους του ενισχυτη. 

99.9% πονταρω στο πρωτο, και αυτο λυνεται ειτε με σωστη καρτα ηχου (αν τα υπολοιπα δεν εχουν θεμα παρασσιτων τροφοδοσιας) ειτε οπως λες παιρνοντας το ψηφιακο σημα και μετατρεποντας το καπου αλλου (ειτε στον ενισχυτη σου ειτε σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη ). Αν τεσπα μεταφερεις ψηφιακο σημα που ειναι ο ευκολοτερος τροπος δε χρειαζεσαι απολυτως τιποτα οσον αφορα καρτες ηχου κτλ, απλα παρε ινα η hdmi 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

ο ηχος ειναι ετσι κι αλλιως αναλογικο φυσικο φαινομενο, και αυτος ο τροπος συνδεσης δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ λαθος ουτε υστερει σε οτιδηποτε απο το να βαλεις αλλα 1,2,...100 ψηφιακα σταδια. (btw αν μιλαγαμε για καποιο σοβαρο συστημα αξιωσεων ΑΥΤΟΣ ειναι και ο μονος αποδεκτος τροπος) Οταν λες ο ηχος χαλια αυτο πρεπει να οφειλεται ειτε σε καποιο προβλημα της ενσωματωμενης καρτας ηχου, ειτε σε κακο setup  (τροφοδοτικο, καλωδια, φθηνη μητρικη χωρις φιλτραρισματα τασεων κτλ) ειτε σε προβλημα στις εισοδους του ενισχυτη. 

99.9% πονταρω στο πρωτο, και αυτο λυνεται ειτε με σωστη καρτα ηχου (αν τα υπολοιπα δεν εχουν θεμα παρασσιτων τροφοδοσιας) ειτε οπως λες παιρνοντας το ψηφιακο σημα και μετατρεποντας το καπου αλλου (ειτε στον ενισχυτη σου ειτε σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη ). Αν τεσπα μεταφερεις ψηφιακο σημα που ειναι ο ευκολοτερος τροπος δε χρειαζεσαι απολυτως τιποτα οσον αφορα καρτες ηχου κτλ, απλα παρε ινα η hdmi 

Ηδη υπάρχει έτοιμη ινα που είναι καρφωμένη πάνω στον ενισχυτή μου, από τον προηγούμενο υπολογιστή μου (ένα λάπτομ με SPDIF out και  ικανοποιητικό ηχο).

Στο νέο pc  αναγκαστικά θα πάω σε μια φθηνή κάρτα ήχου μόνο και μόνο για το SPDIF .

Από 47  μητρικές microATX στο skroutz βρήκα μόνο 6 που διαθέτουν SPDIF και αυτές είναι  πάνω από 110€, 

Οπότε  με μια  κάρτα ήχου κοντά στα 30-40€  ίσως και μεταχειρισμένη μπορώ να ''παρηγορηθώ''  που δεν επέλεξα  μητρική πχ αυτή, την πιο φτηνή με SPDIF.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.