Jump to content


Δεν παίρνει ρεύμα το PC και δεν ανοίγει


Recommended Posts

 Καλησπέρα στο φόρουμ.

Αντιμετωπίζω εδώ και αρκετό μεγάλο διάστημα ένα πρόβλημα στο παρακάτω, παλιό σύστημα:

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): THERMALTAKE W0116 TOUGHPOWER 750W

Motherboard (Μητρική): GIGABYTE GA-EP45-UD3LR

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Xeon E5440

RAM (Μνήμη συστήματος): 2x KINGSTON KHX6400D2/2G HYPERX DDR2 2GB PC6400 800MHZ + 2x SAMSUNG 2GB DDR2 PC2-6400 800ΜΗΖ

GPU (Κάρτα γραφικών): ATI Radeon HD 4670

* SSDSamsung 850 Evo

 

Το πρόβλημα λοιπόν, είναι ότι δεν ανοίγει καθόλου αν κλείσω το πολύπριζο ή το διακόπτη του τροφοδοτικού.

 

Τι κάνω για να ανοίξει ξανά:

1) Κλείνω το διακόπτη του τροφοδοτικού και πατάω πολλές φορές το power button. Ανοίγω ξανά τον διακόπτη και τσεκάρω αν φαίνεται on η κάρτα δικτύου στο switch που έχω. Αν φανεί, τότε το PC ανοίγει.

2) Το πάνω βήμα με την διαφορά ότι αφαιρώ και τη μπαταρία της μητρικής

Μπορεί να ανοίξει τελικά, μετά από πάρα πολλέες προσπάθειες 

 

Τι έχω δοκιμάσει να ελέγξω:

1) Έχω αφαιρέσει όλα τα parts του και έχω αφήσει μια μνήμη από τις τέσσερις.

2) Έχω αφαιρέσει τις μνήμες μια-μια και έχω δοκιμάσει μόνο μια σε όλες τις θέσεις της μητρικής.

3) Έχω βγάλει τον CPU, το έχω καθαρίσει, και τον έχω επανατοποθετήσει.

4) Έχω μετρήσει με πολύμετρο την 24άρα φίσα του PSU, καθώς και την 4άρα για την CPU και κάποια ακόμα molex. Η τάση που παίρνω είναι η αναμενόμενη για κάθε γραμμή.

5) Η κάρτα γραφικών έχει HDMI και είναι μόνιμα συνδεδεμένη με τηλεόραση. Για κάποιο λόγο, παρατήρησα ότι όταν η τηλεόραση είναι εκτός ρεύματος τελείως, μπορεί να πάρει πιο εύκολα μπροστά.

6) Δοκίμασα άλλο καλώδιο ρεύματος για το PSU, καθώς και να πάρω απευθείας ρεύμα από πρίζα χωρίς πολύπριζο.

7) Οι πυκνωτές, οπτικά, φαίνονται να είναι εντάξει.

8 ) Έχω μετρήσει την μπαταρία της μητρικής, και φαίνεται οκ, αλλά έχω βάλει και καινούργια.

 

Πρις μερικές μέρες δεν δούλευε η ενσωματομένη κάρτα δικτύου, ενώ δοκίμασα πάρα πολλούς διαφορετικούς drivers.

Επειδή το πρόβλημα φαίνεται να είναι στην μητρική, έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Να σημειώσω επίσης ότι όσο δουλεύει δεν παρατηρώ κανένα πραγματικά πρόβλημα! Και το δουλεύω συνέχεια φορτωμένο με application-SQL servers κλπ.

 

Σημείωση 2: Το πρόβλημα υπάρχει ακόμα και αν δεν κλείσω το πολύπριζο, αλλά απλά δεν ανοίξω το pc για 1-2 μέρες. Δεν φαίνεται δηλαδή να παίρνει ρεύμα η μητρική και συνεπώς δεν ανοίγει. 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όσους συμμετάσχουν στο θέμα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από johnykim
Link to comment
Share on other sites

Ενώ όλα δείχνουν μητρική προσωπικά  θα έκανα μία ακόμα δοκιμή.

Θα έβαζα ένα άλλο psu να δοκιμάσω γιατί αυτό εδώ δεν λέει τίποτα

 

Μία ώρα πριν, το μέλος johnykim έγραψε:

Έχω μετρήσει με πολύμετρο την 24άρα φίσα του PSU, καθώς και την 4άρα για την CPU και κάποια ακόμα molex. Η τάση που παίρνω είναι η αναμενόμενη για κάθε γραμμή.

Για να πει κάτι θα πρέπει το τροφοδοτικό να είναι υπο φορτίο κάτι που δεν αναφέρεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, karmen1983 said:

Ενώ όλα δείχνουν μητρική προσωπικά  θα έκανα μία ακόμα δοκιμή.

Θα έβαζα ένα άλλο psu να δοκιμάσω γιατί αυτό εδώ δεν λέει τίποτα

 

Για να πει κάτι θα πρέπει το τροφοδοτικό να είναι υπο φορτίο κάτι που δεν αναφέρεις.

 

Πολύ σωστά, δεν είναι σωστός ο έλεγχος του τροφοδοτικού έτσι. Δυστυχώς έχω ξεμείνει από εφεδρικό. Θα κοιτάξω να δοκιμάσω άλλο τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα ένα αρχαίο τροφοδοτικό, Tecnoware. Και μέχρι στιγμής ανοίγει το PC. Έχω συνδέσει όμως μόνο την mobo για δοκιμή,  καθώς δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι. Κάνει ένα τσιτσίρισμα και λέω να μην το ρισκάρω. Αλλά, το σημαντικότερο, όταν ανοίγω τον διακόπτη του τροφοδοτικού, παίρνει ρεύμα η μητρική (η ένδειξη lan στο switch).

Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποιου φίλου για κάνα 10 ήμερο και αν όλα πάνε καλά, θα προχωρήσω σε αγορά. 

 

Πάντως, το περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο όταν τον ανοίγω. Όταν είναι ανοιχτός, δεν παρουσιάζει το παραμικρό! 

Έγινε επεξεργασία από johnykim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.