Jump to content



Router με συγκεκριμενες απαιτησεις...


icy20

Recommended Posts

Μου ζητησε ενας να του πουλησω το ρουτερακι μου και το σκεφτομαι.

Το θεμα ειναι οτι θελω οτι και να παρω να κανει τα παρακατω:

Να είναι ομορφο σχετικα

Να εχει καλο προς αρκετα καλο wifi

Να έχει remote access μεσω internet

Να εχει wake on LAN στα PC του σπιτιου

Να παίρνει USB HDD και να τον κανει δικτυακο (αν παιζει και τορρεντακι ακομα καλυτερα)

ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΥΜΠΙ ON/OFF Wifi LOL

 

Ξερω οτι μαλλον ολα αυτα τα κανουν τα asus (τωρα το AC68U εχω)

Το θεμα είναι έχει κάποια άλλη εταιρία κάτι αντιστοιχο η παλι μονο σε asus μπορω να παω; Ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια έχει η Netgear, αλλά με έχουν απογοητεύσει και τα 2 που δοκιμάσαμε.
Το ένα ήθελε κάθε 4-5 μέρες restart γιατί σκάλωνε και αργούσαν τα πάντα ( σε ένα LAN/WiFi με καμμιά 15αριά συνολικά clients ) [ PCs, STBs, Tablets, SmartPhones, Smart Bulbs ].

Το άλλο κάποια features δεν έπαιζαν καθόλου ή κάθε λίγο και λιγάκι εξαφανίζονταν ( στο παλιό, R7000 NightHawk π.χ. έχανε συχνά τον δίσκο που ήταν στη USB ).

 

Στο ίδιο μαγαζί με Asus RT-AC3200 αρχικά, και μετέπειτα με το RT-AX92U όλα κομπλέ, και δεν κάνει και restart. Απλά αντέχει το εργαλείο.

Τα ίδια μπορούν πάνω κάτω να κάνουν και τα Microtik, και με μια επιφύλαξη για κάποια features, και τα Ubiquiti . Τα πρώτα δεν με τρελλαίνουν όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής τους και το settings menu/method τους, τα Ubiquiti δεν έχω δοκιμάσει τέτοιου τύπου και επιπέδου ( μόνο παλιότερα κάποια για ασύρματη ζεύξη 2 μακρινών σχετικά σημείων ).

 

Στο σπίτι εγω χρησιμοποιώ ένα Asus GT-AX11000 σαν router ( μόντεμ καθαρά το SpeedPort Plus του πΟΤΕ ) και από πίσω σαν Access Points 2 ακόμα Asus για τον κάθε όροφο ( RT-AC68U και ένα RT-AX55 ) [ connected via ethernet cable φυσικά με το AX11000 ] και δεν έχω θέματα ( φτου φτου )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.