Jump to content



Προβλημα με εξωτερικο δισκο USB


Recommended Posts

Καλησπερα Χρονια πολλα

Εχω ενα εξωτερικο δισκο οχι ssd,1TB τον οποιο χρησιμοποιω για backup.Επειδη εχει αρκετο χωρο και κυριως επειδη ειμαι ασχετος,ξεκινησα να κανω ενα image του λειτουργικου μου Win 10 home.Mε το που ξεκινησα μου αλλαξε το ονομα του δισκου και ορισε ενα μικρο διαμερισμα.Το προβλημα ειναι οτι το υπολοιπο ειναι περιπου  800Gb με ολα τα αρχεια μου μεσα,αλλα χωρις συστημα αρχειων οπως φαινεται στην φωτογραφια, και οταν τον συνδεω στην θυρα usb για να κανω ανακτηση με το Stellar Data Recovery, μου βγαζει μηνυμα οτι ο δισκος θελει διαμορφωση.Τι μπορω να κανω ωστε να μη σβησω τα αρχεια,και να κανω διαμορφωση σε NTFS που ειναι και το προηγουμενο partition? Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ειμαι και συνδρομητης στο One Drive

L disk.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με αυτό 

WWW.CCLEANER.COM

Recover and un-delete files with Recuva, the award-winning file recovery tool by the makers of CCleaner. Download the latest version here.

 

 

 

Επίσης 1 backup = κανένα

 

Προσωπικά έχω 1 backup σε εσωτερικό δίσκο του υπολογιστή (μόνο για αυτή τη χρήση) και ένα δεύτερο σε εξωτερικό δίσκο που συνδέεται μόνο για αυτή τη χρήση και όλες τις άλλες ώρες είναι εκτός σύνδεσης. Επίσης τα απολύτως critical αρχεία βρίσκονται και στο cloud.

10 hours ago, mike19 said:

ξεκινησα να κανω ενα image του λειτουργικου μου Win 10 home.Mε το που ξεκινησα μου αλλαξε το ονομα του δισκου και ορισε ενα μικρο διαμερισμα.

 

Δεν ξέρω με ποιο πρόγραμμα δοκίμασες, αλλά ασφαλώς θα σε ρώτησε και μάλλον πάτησες "yes" χωρίς να προσέξεις. Τέλος πάντων, για image των windows 10, δοκίμασε αυτό:

 

WWW.EASEUS.COM

EaseUS Todo Backup Free is an award-winning and easy-to-use free data backup software to back up photos, music, videos, documents, system, etc. for PC users.

 

 

Δεν χρειάζεται να φτιάξει δικό του partition για image του Win 10 partition. To δημιουργεί σε έναν φάκελο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δοκίμασε με αυτό 

WWW.CCLEANER.COM

Recover and un-delete files with Recuva, the award-winning file recovery tool by the makers of CCleaner. Download the latest version here.

 

 

 

Επίσης 1 backup = κανένα

 

Προσωπικά έχω 1 backup σε εσωτερικό δίσκο του υπολογιστή (μόνο για αυτή τη χρήση) και ένα δεύτερο σε εξωτερικό δίσκο που συνδέεται μόνο για αυτή τη χρήση και όλες τις άλλες ώρες είναι εκτός σύνδεσης. Επίσης τα απολύτως critical αρχεία βρίσκονται και στο cloud.

 

Δεν ξέρω με ποιο πρόγραμμα δοκίμασες, αλλά ασφαλώς θα σε ρώτησε και μάλλον πάτησες "yes" χωρίς να προσέξεις. Τέλος πάντων, για image των windows 10, δοκίμασε αυτό:

 

WWW.EASEUS.COM

EaseUS Todo Backup Free is an award-winning and easy-to-use free data backup software to back up photos, music, videos, documents, system, etc. for PC users.

 

 

Δεν χρειάζεται να φτιάξει δικό του partition για image του Win 10 partition. To δημιουργεί σε έναν φάκελο.

Το προβλημα μου ειναι πως θα μπορεσω να κανω ανακτηση απο το υπολοιπο τμημα του δισκου που ειναι σε μορφη RAW,και μου ζηταει διαμορφωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος mike19 έγραψε:

Τι μπορω να κανω ωστε να μη σβησω τα αρχεια,και να κανω διαμορφωση σε NTFS που ειναι και το προηγουμενο partition?

Τι φοβασαι? το backup ειναι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mike19 said:

Το προβλημα μου ειναι πως θα μπορεσω να κανω ανακτηση απο το υπολοιπο τμημα του δισκου που ειναι σε μορφη RAW,και μου ζηταει διαμορφωση.

Η εφαρμογή που σου δίνω κάνει ανάκτηση από raw.

 

12 minutes ago, slalom said:

Τι φοβασαι? το backup ειναι

Όπως τα γράφει, μάλλον δεν θα είναι ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.