Jump to content



Πρίζα τηλεφώνου (επισκευή)


Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους!

Πήρα παραμάζωμα το τηλεφωνικό καλώδιο και πέταξα όλη την πρίζα έξω από τον τοίχο! Παρόλα αυτά συνεχίζω να έχω VDSL (για τηλέφωνο δεν ξέρω γιατί δεν έχω τηλεφωνική συσκευή έτσι κι αλλιώς). Η μόνη μου απορία είναι το τι ρόλο βαράνε τα 2 καλωδιάκια (κίτρινο και μαύρο) με τις δαγκάνες στην άκρη. Είναι απαραίτητο να τα συνδέσω κάπου ή απλά τα σπρώχνω όλα μέσα στον τοίχο όπως να 'ναι;  Το όλο σύστημα έχει τάση/υπάρχει κίνδυνος να με χτυπήσει το ρεύμα;

priza1.JPG

priza2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα δύο καλώδια είναι οι επαφές από το τετράπινο βύσμα δεν χρησιμοποιούνται από κοινές γραμμές και απλά σπρωξτα όμορφα μέσα στο κουτί.

Ρεύμα που μπορεί να πάθεις ηλεκτροπληξία δεν υπάρχει. κινήσου άφοβα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι περιττό να το επισημάνω αλλά επειδή είπες "" τα σπρώχνω όλα μέσα στον τοίχο όπως να 'ναι"" πρώτα ξεβιδώνεις τις βίδες αριστερά και δεξιά να ξεσφίξουν τα στηρίγματα και μετά βάζεις την πρίζα στην θέση της και σφίγγεις τις βίδες μέχρι να στερεωθεί η πρίζα.  

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος osa έγραψε:

Δεν ξέρω αν είναι περιττό να το επισημάνω αλλά επειδή είπες "" τα σπρώχνω όλα μέσα στον τοίχο όπως να 'ναι"" πρώτα ξεβιδώνεις τις βίδες αριστερά και δεξιά να ξεσφίξουν τα στηρίγματα και μετά βάζεις την πρίζα στην θέση της και σφίγγεις τις βίδες μέχρι να στερεωθεί η πρίζα.  

Σωστά το διορθώνεις αλλά θέλω να νομίζω ότι αυτό είναι ευνόητο γιατί αλλιώς δεν θα μπαίνει στο κουτί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν γνωρίζει την διαδικασία γι αυτό το επισημαίνω.

Καμμιά φορά μπαίνει στο κουτί μετά από σπρώξιμο ανάλογα πόσο έχουν στραβώσει τα λαμάκια μετά από την βίαιη εξαγωγή αλλά σίγουρα δεν ασφαλίζει 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.