Jump to content



Έλεγχος ψύξης build - αργοί ανεμιστήρες


Recommended Posts

Καλσπέρα παιδιά,

προσπαθώ να βοηθήσω ένα φίλο να συνεφέρει το PC του (απομακρυσμένα προφανώς λόγω καραντίνας). Δεν έχω τα full specs του PC αυτή τη στιγμή (θα τα έχω σύντομα) αλλά από κάποιες φωτογραφίες που μου έστειλε κατά την κρίση του, παρατήρησα ότι όλοι του οι ανεμιστήρες στο case είναι κάποιοι no-name 120/140/200mm, και ότι όλοι λειτουργούν στα 500rpm με εξαίρεση την stock ψύκτρα της CPU η οποία πιάνει τα 3000-3500rpm σε κατάσταση λειτουργίας. 

 

Τον έβαλα από το BIOS να βγάλει κάθε ρύθμιση που μπορεί να κρατάει τους ανμιστήρες σε χαμηλές στροφές (κάτι eco/silent κτλ.) και να γυρίσει σε Auto - και δοκίμασα να τους βάλω και στα max rpm μέσα από το SpeedFan μέσα από τα Windows - καμία διαφορά. Απλά μένουν κολλημένοι στα ~500rpm. Επομένως σκεφτόμουν να του προτείνω να αλλάξει ανεμιστήρες για αρχή (με κάποιους πιο ποιοτικούς) και να του κάνω ένα καθάρισμα το PC από σκόνη σε συνδυασμό με αλλαγή πάστας στην CPU γιατί μου έχει αναφέρει ότι έχει πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Γενικά να βελτιώσω το air-flow του σε έναν νομράλ βαθμό γιατί αυτή τη στιγμή το μόνο που φαίνεται να προσπαθεί να παράξει οποιασδήποτε μορφής αξιόλογη ψύξη εκεί μέσα είναι το CPU fan το καημένο. 

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

Υπάρχει περίπτωση τα χαμηλά rpm των ανεμιστήρων να ευθύνεται η motherboard και όχι οι ανεμιστήρες καθεαυτοί (που είναι no-name και παλιοί); 

Πιο συγκεκριμένα υπάρχει περίπτωση η motherboard να έχει όρια για το rpm των ανεμιστήρων και ακόμα και αν πάρει καινούριους να παίζουν και αυτοί σε χαμηλά rpm;

 

Επίσης σκέφτομαι και το εξής:
Μήπως αν δεν φταίει η μητρική να φταίει το τροφοδοτικό; Είναι γνωστό ότι τα τροφοδοτικά (ειδικά αυτά χωρίς 80PLUS πιστοποίηση) χάνουν την απόδοση τους σταδιακά. Υπάρχει περιπτωση να μην δίνεται αρκετό ρεύμα από το τροφοδοτικό στη μητρική και αυτό να έχει αντίκτυπο στην ταχύτητα των ανεμιστήρων ΜΟΝΟ; Και λέω μόνο γιατί δεν μου παραπονέθηκε για απότομα κλεισίματα του υπολογιστή ή αδυναμία του να ανοίξει , τουλάχιστον όχι αμέσως.

 

Τα συμπτώματα του εξελίχθηκαν ως εξής:
υψηλές θερμοκρασίες (για καιρό) μετά από παρατεταμένο gaming > υψηλές θερμοκρασίες γενικά > υψηλές θερμοκρασίες με κλείσιμο υπολογιστή μετά από παρατεταμένο gaming > αδυναμία ανοίγματος υπολογιστή.

 

Φιλικά.

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα θερμοκρασίας υπήρχαν από την αρχή ή έστω της αρχή του gaming ?

Ποιος εγκατέστησε την ψύκτρα στον επεξεργαστή;

Ποια ψύκτρα;

Οι ανεμιστήρες είναι όλοι σε τρίπινο; Γιατί αλλιώς δεν έχεις δυνατότητα ελέγχου στροφών μέσω μητρικής.

Θέλεις έλεγχο ροής αέρα μέσα στο κουτί αλλά και να δεις αν έχει πχ το κουτί του δίπλα στο καλοριφέρ (χωρίς δροσερό αέρα να μπαίνει δεν πρίκειται να πάρουν ανάσα οι θερμοκρασίες).

Ποιες θερμοκρασίες είναι ανεβασμένες;

 

Για το τροφοδοτικό και τα ανεμιστήρια όχι, ρουφάνε τόσο λίγα βατ που δεν παίζει, υπάρχουν υποσυστήματα που ρουφάνε απείρως περισσότερη ισχύ

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

προσπαθώ να βοηθήσω ένα φίλο να συνεφέρει το PC του

 

πριν 3 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

και να του κάνω ένα καθάρισμα το PC από σκόνη σε συνδυασμό με αλλαγή πάστας στην CPU

 

πριν 3 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

(απομακρυσμένα προφανώς λόγω καραντίνας)

ρε τι κανουμε για να περασει η ωρα... ?

 

πριν 3 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

Απλά μένουν κολλημένοι στα ~500rpm.

Ή απλα δουλευαν ετσι απο την αρχη

 

πριν 2 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Οι ανεμιστήρες είναι όλοι σε τρίπινο; Γιατί αλλιώς δεν έχεις δυνατότητα ελέγχου στροφών μέσω μητρικής.

Οι τετραπινοι εχουν ελεγχο μεσω μητρικης, στους τριπινους βαζεις αντιστασεις

 

πριν 3 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση τα χαμηλά rpm των ανεμιστήρων να ευθύνεται η motherboard και όχι οι ανεμιστήρες καθεαυτοί (που είναι no-name και παλιοί); 

Πιο συγκεκριμένα υπάρχει περίπτωση η motherboard να έχει όρια για το rpm των ανεμιστήρων και ακόμα και αν πάρει καινούριους να παίζουν και αυτοί σε χαμηλά rpm;

Οχι, αν ειχε προβλημα ο ανεμιστηρας πρωτα θα τον ακουγες να ξυνει

 

πριν 3 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

Μήπως αν δεν φταίει η μητρική να φταίει το τροφοδοτικό; Είναι γνωστό ότι τα τροφοδοτικά (ειδικά αυτά χωρίς 80PLUS πιστοποίηση) χάνουν την απόδοση τους σταδιακά. Υπάρχει περιπτωση να μην δίνεται αρκετό ρεύμα από το τροφοδοτικό στη μητρική και αυτό να έχει αντίκτυπο στην ταχύτητα των ανεμιστήρων ΜΟΝΟ;

Δε θα POSTαρε απλα, ο ανεμιστηρας τραβαει ελαχιστο ρευμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, schumifer said:

Τα προβλήματα θερμοκρασίας υπήρχαν από την αρχή ή έστω της αρχή του gaming ?

Όχι. Δημιουργήθηκαν με τον καιρό.

 

5 hours ago, schumifer said:

Ποιος εγκατέστησε την ψύκτρα στον επεξεργαστή;

Ποια ψύκτρα;

Φαντάζομαι κάποιος τεχνικός που έστησε και το PC συνολικά. Δεν έχει πειραχτεί από "κοινό θνητό". Stock ψύκτρα από AMD FX επεξερταστή (αν θυμάμαι καλά).

 

5 hours ago, schumifer said:

Οι ανεμιστήρες είναι όλοι σε τρίπινο; Γιατί αλλιώς δεν έχεις δυνατότητα ελέγχου στροφών μέσω μητρικής.

Παίζει οι ανεμιστήρες να είναι όλοι 3-pin-οι γιατί φαίνονται οπτικά πολύ της πλάκας φάση Κινέζικοι των 5 ευρώ. Οπότε όπως λέει και ο @slalom παρακάτω χωρίς τέταρτο pin δεν μπορώ να τους ελέγξω μέσω μητρικής όντως - μου διέφυγε αυτό. Αυτό που δε ξέρω χωρίς να έχω τα spec στα χέρια μου (ακόμα) είναι αν η μητρική είναι αρκετά καινούρια ώστε να έχει 4-pin chasi_fan ώστε να έχει τέτοιο έλεγχο. Μένει να το δω...

 

5 hours ago, schumifer said:

Ποιες θερμοκρασίες είναι ανεβασμένες;

Της CPU. H GPU του έτσι κι αλλιώς είναι αμελητέα. Μια Radeon παλιάς σειράς HD6XXX με passive cooling (αν δεν κάνω λάθος τελευταία φορά που την είδα.

 

3 hours ago, slalom said:

Ή απλα δουλευαν ετσι απο την αρχη

Όσο το συζητάμε μάλλον μιλάμε για περίπτωση ανεμιστήρα-μούφα.

 

3 hours ago, slalom said:

Οχι, αν ειχε προβλημα ο ανεμιστηρας πρωτα θα τον ακουγες να ξυνει

 

3 hours ago, slalom said:

Δε θα POSTαρε απλα, ο ανεμιστηρας τραβαει ελαχιστο ρευμα

 

Άρα θεωρείς ότι πρέπει να τον στρέψω σε καλύτερους ανεμιστήρες , ιδανικά 4-pin-ους αν υποστηρίζονται από τη μητρική; Και να προχωρήσω γενικά όπως περιέγραψα στο αρχικό μου post; 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον slalom, πρώτα πρέπει να ξέρεις με τι hardware έχεις να κάνεις.

Πάντως υπάρχουν μητρικές που μπορούν να ρυθμίζουν και τους 3pin ανεμιστήρες με ρύθμιση του voltage ανάλογα της θερμοκρασίας που κάνουν monitor (CPU, System κλπ). Μια Gigabyte 990XA-UD3 που είχα παλιότερα είχε αυτήν την δυνατότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία πρωτίστος και ότι άλλο επιθυμείτε. Πήρα σήμερα ένα screenshot με τα specs του PC καθώς κι άλλο ένα από BIOS που δείχνει την κατάσταση των ανεμιστήρων. Ξέρω ότι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το SpeedFan αλλά με πρόλαβε και το έβγαλε από το BIOS οπότε είπα να μην τον τρέξω.

Spoiler

unknown.thumb.png.19288c32b873fa05e97ec8eb2808a645.png

photo_2021-01-01_05-29-35.thumb.jpg.0cf2d68b1f5525ae17e7f528284aadfb.jpg

 

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι, τόσο σε IDLE κατάσταση (photo επάνω) όσο και σε κατάσταστη game (photo κάτω) , κατά την οποία μου παραπονιέται ότι με αυτές ακριβώς τις τιμές το game του freeze-αρε,  δεν τις λες τις θερμοκρασίες ακραίες...

Spoiler

unknown2.thumb.png.f0bd3d26d461bc7a96e96bca84989b32.png

 

Κάτι που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι σε πρώτη φάση ίσως απλά με ένα καθάρισμα και ένα format (γιατί γίνεται της Πόπης εκεί μέσα) να έρθουν όλα στα ίσα τους.

Βέβαια ο ίδιος κάθε φορά που μιλάμε εξακολουθεί να αναφέρει "οι θερμοκρασίες μου και οι θερμοκρασίες μου" μέχρι που τον ρώτησα αν είδε κάτι αριθμητικό που τον κάνει να κατηγορεί τις θερμοκρασίες και μου είπε πως όχι. Απλά ακούει το PC να μουγκρίζει σαν να ζορίζεται και όταν βάζει το χέρι του κοντά σε γρύλιες βγαίνει πολύ ζεστός αέρας. Προσπάθησα (καθότι ειπαμε - απομακρυσμένα) να διερευνήσω πόσο ζεστός είναι πια αυτός ο αέρας και του έδωσα μερικές επιλογές κι αυτός επέλξε να τον παρομοιάσει με αέρα που βγαίνει από πιστολάκι μαλλιών. Του εξήγησα με τη σειρά μου ότι ένα μούγκρισμα από το ανεμιστηράκι της CPU όταν αυτή ζορίζεται καθώς και μια γενικότερη ζέστη να βγαίνει από την κεντρική μονάδα είναι φυσιολογικό, αλλά αυτός επέμεινε ότι δεν ήταν έτσι πρώτα κι ότι τώρα και ακούγεται περισσότερο και ζεταίνεται αισθητά.

 

Το πλάνο μου πλέον είναι:

  1. Καθάρισμα του PC από σκόνη και εφαρμογή πάστας σίγουρα στην CPU και ίσως και στην GPU αν και τα παιχνίδια που παίζει δεν είναι GPU intensive περισσότερο βρίσκεται εκεί για να βρίσκεται.
  2. Format επανεγκατάσταση windows / drivers / προγραμμάτων / παιχνιδιών για να διασφαλιστεί αφενός ότι θα ξεκαθαριστεί το κομφούζιο που επικρατεί στους δίσκους του (κάτι dual boot windows 7 & windows 10 μου έλεγε από προηγούμενες εγκαταστάσεις , κάτι ληγμένα anti-virus) καθώς και να είμαστε βέβαιαοι ότι δεν είναι τίποτα corrupted.
  3. Stress test με γνωστά προγράμματα και παρακολούθηση του σε συνθήκες gaming και ΕΑΝ εξακολουθήσει να παρουσιάζει θέματα τότε...
  4. Αγορά ανεμιστήρων και αντικατάσταση αυτών με τα χαμηλά RPM , CHA_FAN1/2/3.

Απλά δεν είμαι σίγουρος για το 4. Εσείς  τι λέτε πλέον δεδομένων των νέων στοιχείων που παρουσίασα?

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από mr_element
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mr_element said:
  1. Αγορά ανεμιστήρων και αντικατάσταση αυτών με τα χαμηλά RPM , CHA_FAN1/2/3.

Απλά δεν είμαι σίγουρος για το 4


Καλή χρονιά! Οι θερμοκρασίες δεν δείχνουν εξωφρενικές. Το καθάρισμα από σκόνη κι η  θερμοαγώγιμη ας είναι η πρώτη κίνηση. Έπειτα σωστά σκέφτεσαι για τακτοποίηση των προγραμμάτων, ιδιαιτέρως αν το SSD έχει γεμίσει, ζορίζοντας την όλη κατάσταση.

Αν μιλά για μούγκρισμα δεν αποκλείεται κάποιος από τους ανεμιστήρες να έχει θέμα. Θα ήταν καλύτερο να εντοπιστεί ποιος είναι ο ανεμιστήρας αυτός ώστε να γίνει εκεί η αλλαγή, καθόλου δεν αποκλείεται να είναι εκείνος με τις υψηλές στροφές, στον επεξεργαστή. Σε τέτοια περίπτωση η αλλαγή των χαμηλόστροφων στο κουτί λίγο θα βοηθούσε τουλάχιστον ως προς τον θόρυβο. Κοιτάξτε επίσηςτο τροφοδοτικό μήπως είναι από εκεί ο θόρυβος. Τις γρίλλιες τις έχει καθαρίσει εξωτερικά από σκόνη; Συχνά μαζεύεται πολλή εκεί πέρα.
Ρίξτε και μια ματιά στις βίδες να σιγουρευτείτε ότι τα πλαϊνά του κουτιού δεν έχουν λασκάρει με τα πολλά άνοιξε κλείσε. Καθώς κι ότι είναι τακτοποιημένα όσο γίνεται τα καλώδια.
Μην βιαστείτε να αλλάξετε τους ανεμιστήρες του κουτιού αν λειτουργούν κανονικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο salde.

Το μόνο που φαίνεται από το δεύτερο screenshot είναι οτι ο FX είναι στα όρια (έχουν όριο τους 61 βαθμούς) και αν είναι με την στοκ ψήκτρα σίγουρα απογειώνεται το Jumbo jet στο κουτί του! :p Η κάρτα γραφικών δεν φαίνεται να ανεβάζει θερμοκρασίες (εκτός και αν με την καθυστέρηση για το screenshot πέφτει αρκετά η θερμοκρασία της).

Αν οι ενδείξεις των ανεμιστήρων στο BIOS είναι σωστές και είναι αυτοί που δεν ψύχουν και κάνουν θόρυβο (ας τους εντοπίσει όπως αναφέρθηκε και πάνω) τότε χρειάζονται αλλαγή. Η Asus M5A99X EVO R2.0 έχει σύνδεση για 3 ανεμιστήρες 4pin.

Παράθεση

3 x Chassis Fan connector(s) (3 x 4 -pin)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι η διάταξη των ανεμιστήρων; Υπάρχει ένας κουτιού που να φέρνει φρέσκο αέρα στην ψύκτρα του επεξεργαστή; Αν ναι τότε δες οπτικά πόσο γρήγορα πάει. Μετά δώσε του απευθείας από 4άπινο, 5, 7 και 12 βολτ, και άσε τον εκεί που το πηλίκο θόρυβος προς όγκο μεταφερόμενου αέρα βολεύει.

Αν το μεγάλο πρόβλημα είναι ο επεξεργαστής βάλε πριν πειράξεις τίποτα ένα χέρι στην ψύκτρα, με τον επεξεργαστή να λιώνει. Αν η ψύκτρα επίσης ψήνει αυγό τότε θες ψύκτρα για να ρίξεις θερμοκρασίες, ειδικά αν ο ανεμιστήρας της ψύκτρας όντως δίνει τα ρέστα του.Η αλλαγή πάστας ελάχιστα εώς καθόλου θα βοηθήσει.

 

Επίσης σιγουρέψου ότι το πισί δεν είναι δίπλα στο καλοριφέρ ή τίποτα τέτοιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.