Jump to content



amd a6 3650


nickonik

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

 

μπορει καπιος να μου πει ποσο παει ενας υπολογιστής  με τα ακολουθα χαρακτιριστικα

 

amd a6 3650, μητρικη asrock a55m-hvs, 4gb ddr3 1066, lg dwrdw, ssd 120 gb + 250 gb seagate, psu 500 watts arctic cooling, κουτι  asus vento mid tower + nvidia gtx 9800, + ολα τα αυθεντικα ενχειριδια και drives + windows 7 home premium + keyboard and lenovo mouse

 

ο υπολογιστής ειναι εντελως καινουργος και ο φιλος που τον εχει τον ειχε ως εφεδρικο, ζητημα εαν εχει 50 ωρες λειτουργειας, 

 

τωρα αγορασε laptop απο το black friday σε καλη τιμη οποτε θελει να πωλησει τον  amd

 

εδω κυπρο απο αγγελειεs πωλουνε ακομα core2 duo στα 90 με 120 εβρω

Έγινε επεξεργασία από nickonik
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

τελικως τον πειρα τον υπολογιστη στα 135 εβρω

 

αρκετα πιο γρηγοροs απο τον μικρο celeron g530 που εχω

 

δυστυχως δεν εχει το dvd τους με τους οδηγουs οποτε θα πρεπει να τους κατεβασω...

 

δεν ξερω αν πρεπει να κατεβασω μονο το amd all in one driver η τον καθε οδηγο ξεχωριστα...

 

Έγινε επεξεργασία από nickonik
Link to comment
Share on other sites

Το all In one κατεβάζεις και τους αντίστοιχους Radeon για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του επεξεργαστή νομίζω. Εκτός και αν οι οδηγοί του επεξεργαστή περιλαμβάνουν και αυτούς του chipset. Δεν θυμάμαι τώρα να σου πω και η AMD μάλλον έχει βγάλει τα παλαιότερα chipsets από την αναζήτηση για οδηγούς.

 

Στα 135€ δεν είναι άσχημη αγορά από την στιγμή που πήρες full κουτί, στημένο έτοιμο για χρήση και με windows 7. Και λες ότι στην Κύπρο είναι ακόμα ακριβότερα, οπότε στον έδωσε σε καλή τιμή.

Απλά βρείτε άλλα 4GB μνήμης. Ελπίζω επίσης η GTX 9800 να σου κρατήσει καιρό, διότι εκείνη η σειρά της Nvidia (και η προηγούμενη η 8000) ήταν προβληματική. Βγάζανε πρόβλημα οι κάρτες μετά από 2-4 χρόνια χρήσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

φιλε yanni σε ευχαριστω για την απαντησην σου

 

το  amd all in one ειναι μονο για τους οδηγους της καρτας γραφικων οποτε κατεβασα ενα ενα τα drives και ολα καλα

 

ναι,η τιμη που πειρα τον amd a6 3650 ειναι καλη αν και βρεικα απο ebay fujitsu i3 - 2100 στα 80 εβρω 

 

η gtx 9800 εχει γινει συλλεκτικη τωρα και απο τι ακουω παει τρελλα λεφτα, δεν ειναι ενγατεστημενη γιατι το τροφοδιτικο δεν εχει δευτερο pcie

 

το θεμα που με ανυσειχει καπως ειναι εαν αντεξει τα χρονια που αντεξε το asus p8hm61-le με celeron g530 (8)

 

μου εκανε μεγαλη εντυπωσει οτι θερμοκρασια του επεξεργαστη ειναι στους 17-20 idle full speed, στο αυτοματο παει στου 27-29 ενω ο celeron παει 38 idle

 

το bios το βρεικα πιο περιπλοκο απο αυτο της  asus

 

θα δουλεψω λιγο καιρο μαζι του και δεν δεμ ειμαι ευχαριστημενος τον πουλαω και παιρνω πισω οσα εδωσα
 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πουλάς την 9800 και σου έρχεται πιο φτηνά το σύστημα.

 

Το πόσο θα αντέξει ένα σύστημα εξαρτάται. Είναι λίγο λαχείο. Αυτό που θεωρώ σχεδόν δεδομένο είναι ότι κάποια στιγμή η 9800 θα βγάλει πρόβλημα(προφανώς εννοώ εφόσον τοποθετηθεί σε σύστημα και είναι σε λειτουργία).

 

Οι θερμοκρασίες σε idle δεν είναι θέμα. Σε load είναι. Ο Α6 καλό θα ήταν να μην ξεπερνάει τους 72 βαθμούς.

 

Αν οι απαιτήσεις σου είναι αυξημένες, μην ψάχνεσαι με το πιο φτηνό σύστημα που θα βρίσκεις κάθε φορά σε πώληση, διότι απλά θα πηγαίνεις από σύστημα σε σύστημα. Μάζεψε κάποια χρήματα, δες τι παίζει στα χρήματα που έχεις και μπες εδώ μέσα και άνοιξε ένα θέμα και πες "από αυτό, εκείνο και το άλλο, πιο να πάρω ώστε να μπορέσω να ικανοποιήσω αυτή και την άλλη ανάγκη μου".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

φιλε yanni  σε ευχαριστω και παλιν για τιs πολυτιμες πληροφοριες σχετικαμε το amd

 

με την gtx 9800...θα εχω μελλοντικο προβλημα αφου θα την χρειαστω για video rendering...

 

αυτο δεν το γνωριζα, δηλαδη οτι ειναι προβληματικη...

 

τωρα να αγορασω αλλην καρτα γραφικων λιγο δυσκολο ειδικα την περιοδο αυτη...

 

οσο για τις θερμοκρασιες ναι το ξερω οτι σε κατασταση idle ειναι ενταξει...

 

δεν εχω κανει ακομη καποιο rendering για να δω μεχρι που κτυπαει η θερμοκρασια

 

δεν σκεφτουμε να αγορασω καπιο αλλον υπολογυστη επι του παροντος αλλα συγουρα θα ζητησω πρωτα τις γνωμες αλλων απο το φορουμ

 

καλην μερα να εχεται

Έγινε επεξεργασία από nickonik
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος nickonik έγραψε:

αυτο δεν το γνωριζα, δηλαδη οτι ειναι προβληματικη...

Οι σειρές 8000 και 9000 της Nvidia(και κάπου διαβάζω ότι ίσως αυτό να ισχύει και με την 7000), είχαν προβληματική κόλληση για τις επαφές της GPU με το PCB η οποία με το καιρό αποτύγχανε. Το αποτέλεσμα ήταν μια κάρτα γραφικών που λειτουργούσε, ξαφνικά να σταματάει να λειτουργεί. Ένας προσωρινός τρόπος επιδιόρθωσης αυτού, ήταν με την εφαρμογή υψηλής θερμοκρασίας στο σημείο που έκανε επαφή η GPU, π.χ. βάζοντας την κάρτα

 

Αλλά και αυτή η λύση έδινε ζωή στην κάρτα για μερικές επιπλέον μέρες, εβδομάδες, μήνες στην καλύτερη.

Ωραία σειρά η 9000, αλλά δεν θα την κράταγα. Θα την έβαζα σε ένα PC, θα την τσεκάριζα λίγο να σιγουρευτώ ότι δουλεύει και θα την πούλαγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

φιλε yanni ενδιαφερουσα πληροφορια !

 

η καρτα που πειρα ειναι η pny geforce gtx 9800, εξωτερικα η κατασταση της ειναι παρα πολυ καλη, ενταξει αυτο δεν λεει τιποτα...

pny geforce gtx 9800.jpg

Έγινε επεξεργασία από nickonik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.