Jump to content



OCR και Pdf


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

μετέτρεψα ένα βιβλίο σε pdf,για προσωπική χρήση

ο υπάλληλος μάλλον το έβαλε σαν εικόνα και η επιλογή ctrl + F δε διάβαζε τίποτα

 

το μετέτρεψα σε searchable με κάποιον μετατροπέα και έβαλα σα γλώσσα τα ελληνικά

 

το πρόβλημα είναι ότι αρκετούς όρους στα αγγλικά και τους χρειάζομαι εξίσου.

 

Πως μπορώ :

1)να το κάνω να αναγνωρίζει εξίσου τα αγγλικά?

2) να το κάνω να βρίσκει 2-3 λέξεις ή και ολόκληρη φράση αντί για μεμονωμένες λέξεις?

 

 

υ.γ.

δεν έχω καταλάβει ακόμα αν το OCR είναι απλά ένας άλλος όρος για την απλή εύρεση ή αν είναι κάτι πιο εξεζητημένο πχ πρόγραμμα ή εφαρμογή

μιας και μέχρι χθες δεν ήξερα καν ότι υπάρχει σαν όρος ή δυνατότητα

 

υ.γ.2

προφανώς δεν ξέρω από υπολογιστές :) δείξτε κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα OCR, Optical Character Recognition => Οπτική Αναγνώριση Χαρακτήρων,  μετατρέπουν τα αρχεία εικόνων οποιασδήποτε μορφής που περιέχουν κείμενο σε αρχεία κειμένου όπου έπειτα μπορείς να τα ανοίξεις και επεξεργαστείς με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

έχω ένα αρχείο pdf σκαναρισμενο

 

με ποιο προγραμμα να το μετατρέχω σε κείμενο ωστε η αναζητηση να βρίσκει και τις αγγλικες και τις ελληνικες λέξεις?

 

 

 

ελπίζω να απαντήσει κάποιος σύντομα γιατι επείγει

Link to comment
Share on other sites

HELPX.ADOBE.COM

Learn how to turn scanned documents into editable PDFs using Acrobat DC.


αν κατάλαβα τι προσπαθείτε να κάνετε, σε περίπτωση που δεν τα καταφέρετε με το Adobe Acrobat, υπάρχουν και online ιστοσελίδες που το κάνουν. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια, σας δίνω μία τυχαία από το google
https://www.sodapdf.com/ocr-pdf/


αν γράψετε στην αναζήτηση του google, convert ocr pdf, θα εμφανίσει πολλά αποτελέσματα. Αν έχω καταλάβει, έχετε αυτή τη στιγμή ένα αρχείο με εικόνα (μάλλον σε pdf μορφή) και θέλετε να το μετατρέψετε σε αρχείο κειμένου (είτε σε pdf μορφή ή σε μορφή doc/κατι άλλο)

πάρτε κι αυτό μήπως σας βοηθά καλύτερα
https://acrobat.adobe.com/us/en/acrobat/how-to/ocr-software-convert-pdf-to-text.html

 

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.