Jump to content



Γίνεται να δώσω 24V σε fan?


Seeker

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Byron

περισσοτερα ρευματα και θα τα τιναξει το κυκλωμα του ανεμιστηρα πιο γρηγορα/ευκολα...

Εξαρτάται, αν εμένα πχ μου χαλάσει το burn-me fan τότε χαλάλι το fan για τις γνώσεις που κέρδισα απο την διαδικασία, αν άλλου όμως του χαλάσει πχ ένα delta δεν θα του αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Εξαρτάται, αν εμένα πχ μου χαλάσει το burn-me fan τότε χαλάλι το fan για τις γνώσεις που κέρδισα απο την διαδικασία, αν άλλου όμως του χαλάσει πχ ένα delta δεν θα του αρέσει καθόλου.

αυτο ξανα πεστο..........

δεν ειναι και λιγα 30+ ευρο για ενα φουρφουρι........

παντος ο hipro σε ενα delta 120αρι εχει δοσει 13volt...

Link to comment
Share on other sites

τι γνωσεις θα κερδισεις βλεποντας ενα fan να κανει tsoufff???

ενα ψαξιμο να κανεις στο google και να διαβασεις τι γινετε οταν δινεις παραπανο ρευμα δεν ειναι λιγοτερο καταστροφικο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron

τι γνωσεις θα κερδισεις βλεποντας ενα fan να κανει tsoufff???

ενα ψαξιμο να κανεις στο google και να διαβασεις τι γινετε οταν δινεις παραπανο ρευμα δεν ειναι λιγοτερο καταστροφικο?

Γνώσεις με το "tsoufff" δεν θα κερδίσεις, αλλά η όλη διαδικασία του να μάθεις πως το κάνεις αξίζει. Αν για παράδειγμα δεν είχα ενδιαφερθεί για αυτό το τόσο απλό πράγμα δεν θα ήξερα τώρα που είναι η -12V ούτε θα είχα μάθει κάποια καλά site όπως αυτό που προτάθηκε στην 1η σελίδα.

Δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα που μετράει, είναι και όλη η πορεία μέχρι αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron

ααα, για το ΠΩΣ δινεις 24V ελεγες?... πασσο τοτε :)

γιατι η συζητηση κατεληξε στο γιατι καιγοντε τα fans απο υπερφορτωση... :p

Εννοείται πως δεν θα παρεξηγηθούμε, αυτό που μετράει είναι πως κάποτε τελικά καίγονται ακόμα και με 12V :)

Link to comment
Share on other sites

ε ναι... δεν postaroume για να παρεξηγιομαστε...

ο κατασκευαστης παντως δηλωνει ποσες ωρες συνεχης λειτουργειας αυτοι οι ανεμηστηρες διαρκουν, καπου 80.000 ωρες αν θυμαμε καλα (στα 12V), αναλογα το fan.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, έβαλα έναν Delta 92x92x35 στα 24V!!!

ΤΕΡΑΣ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ AIRFLOW!!! Αφου όταν το κρατούσα για να μην μετακινείται απο την δύναμη στα πλάγια, ο ανεμιστήρας ΠΕΤΟΥΣΕ. Όχι πολύ αλλά λίιιιγο (όμως δεν ακουμπούσε κάτω)!!!

Δεν το έκανα για πολύ γιατί δεν άργησε να μυρίσει κάτι άσχημα αλλά ευτυχώς το FAN δουλεύει άψογα.

Πολύ μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ αν το δοκιμάσετε γιατί ότι πλησιάσει στους έλικες θα γίνει τόσο μικρά κομμάτια που θα χρειάζεστε μικροσκόπιο για να το δείτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Βρε τρελέ οι Δέλτα έχουν από μ΄μονοι τους πολλά ρεύματα και στροφές και τα διπλασίασες?

Oui, δεν μπορούσα να τα πάω παραπάνω αλλιώς θα βλέπατε 30άρια :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Λοιπόν, έβαλα έναν Delta 92x92x35 στα 24V!!!

ΤΕΡΑΣ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ AIRFLOW!!! Αφου όταν το κρατούσα για να μην μετακινείται απο την δύναμη στα πλάγια, ο ανεμιστήρας ΠΕΤΟΥΣΕ. Όχι πολύ αλλά λίιιιγο (όμως δεν ακουμπούσε κάτω)!!!

Δεν το έκανα για πολύ γιατί δεν άργησε να μυρίσει κάτι άσχημα αλλά ευτυχώς το FAN δουλεύει άψογα.

Πολύ μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ αν το δοκιμάσετε γιατί ότι πλησιάσει στους έλικες θα γίνει τόσο μικρά κομμάτια που θα χρειάζεστε μικροσκόπιο για να το δείτε...

Λογικα δεν θα μπορουσες να κατσεις μεσα στο δωματιο με τοση φασαρια. Θα σου επαιρνε το μυαλο! Οσο για αυτο που λες με τους ελικες, θα μπορουσες να παρεις κομματια κρεας και να σου τα εβγαζε κιμα, ΑΝΕΤΑ!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έιχα μια περίοδο κόλημα με τα περισσότερα Volt σε ανεμιστήρες (μάλιστα είχα τραβίξει μέσα από το τότε PSU 3 γραμμές extra με 15.3V, 17V και 24V σε molex ξεχωριστα) είχα διαβάσει ότι οι ανεμιστήρες που είναι Ball Bearing καίγονται σε χρόνο λεπτού αν παίξουνε με παραπάνω από 13v, ενώ οι Sleeve Bearing μπορούνε να αντέξουνε 2-3 χρόνια ακόμα και με 24v ανάλογα την ποιότητα κατασκευής...

Βέβαια εγώ τότε είχα πάρει έναν fan 8cm με 1 (τελείως του κιλού δηλαδή) και όπως ήταν καινούριος του έδωσα 24V... Παιδιά δεν νομίζω να έχετε δεί τέτοιο θέαμα σε ανεμιστήρα... ’ρχισε να τσιρίζει σαν τρελός και να γυρνάει και κάποια στιγμή πετάγετε μια μικρή φλόγα, σαν του σπίτρου, μέσα από την κεφαλή του... Ε αυτό ήτανε... Από τότε ο ανεμιστήρας και με 12v παίζει, αλλά είναι silent... Πρέπει να γυρίζει στις 1200-1500 rpm και αν... Τώρα πως έγινε αυτό δεν κατάφερα να το εξηγήσω... Απλά το εφήρμοσα και σε άλλους δύο ίδιους και τους έδωσα τσάμπα σε έναν φίλο για silent... Και οι άλλοι δύο μου κάνανε ακριβός το ίδιο πράγμα με την φλόγα...

Link to comment
Share on other sites

Looooool. Αγεια σου! Μεκανες να γελασω!

Κατι αλλο τωρα. Εστω οτι εχουμε μια τελειως γραμμικη αυξηση στροφων/volt. Αν ο delta δουλευει στις 4000 με 12 ......... με 24 γινεται wankel....!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με εναν φιλο μου παλια πριν 3-4 χρονια που δεν ηξερα απο ρευματα ακομα ειχαμε βαλει ενα φουρφουρι στα 220v:p :tomato: :tomato: ...Θυμασαι ρε hitman που ειχαμε βαλει τον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου στην πριζα κατευθειαν?!

Link to comment
Share on other sites

Σας επισηνάπτω και έναν πίνακα με όλες τις τιμές που μπορεί να βγάλει το atx ps :)

12V - 3.3V = 8.7V (red-yellow, black-orange)

12V - 5V = 7V (red-yellow, black-red)

12V - 0V = 12V (red-yellow, black-black)

12V - (-5V) = 17V (red-yellow, black-white)

12V - (-12V) = 24V (red-yellow, black-blue)

5V - 12V = -7V (red-red, black-yellow)

5V - 3.3V = 1.7V (red-red, black-orange)

5V - 0V = 5V (red-red, black-black)

5V - (-5V) = 10V (red-red, black-white)

5V - (-12V) = 17V (red-red, black-blue)

3.3V - 12V = -8.7V (red-orange, black-yellow)

3.3V - 5V = -1.7V (red-orange, black-red)

3.3V - 0V = 3.3V (red-orange, black-black)

3.3V - (-5V) = 8.3V (red-orange, black-white)

3.3V - (-12V) = 15.3V (red-orange, black-blue)

0V - 12V = -12V (red-black, black-yellow)

0V - 5V = -5V (red-black, black-red)

0V - 3.3V = -3.3V (red-black, black-orange)

0V - (-5V) = 5V (red-black, black-white)

0V - (-12V) = 12V (red-black, black-blue)

-5V - 12V = -17V (red-white, black-yellow)

-5V - 5V = -10V (red-white, black-red)

-5V - 3.3V = -8.3V (red-white, black-orange)

-5V - 0V = -5V (red-white, black-black)

-5V - (-12V) = 7V (red-white, black-blue)

-12V - 12V = -24V (red-blue, black-yellow)

-12V - 5V = -17V (red-blue, black-red)

-12V - 3.3V = -15.3V (red-blue, black-orange)

-12V - 0V = -12V (red-blue, black-black)

-12V - (-5V) = -7V (red-blue, black-white)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos_cupra [Χθες, στις 23:11]

Εγω με εναν φιλο μου παλια πριν 3-4 χρονια που δεν ηξερα απο ρευματα ακομα ειχαμε βαλει ενα φουρφουρι στα 220v:p :tomato: :tomato: ...Θυμασαι ρε hitman που ειχαμε βαλει τον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου στην πριζα κατευθειαν?!

Ναι τρομαρα μας:tomato: ...το θυμαμαι. εεεε δεν ξεραμε τοτε.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.