Jump to content



Γίνεται να δώσω 24V σε fan?


Seeker

Recommended Posts

Μετά τις πρόσφατες αλλαγές έμεινα με 1 fan και ένα τροφοδοτικό που δεν έχω τι να τα κάνω, σκέφτηκα λοιπόν πως είναι μια καλή ευκαιρία για να πειραματιστώ λίγο.

Το τροφοδοτικό λειτουργεί με το γνωστό κόλπο με βραχυκύκλωμα και έτσι μπορώ να αξιοποιήσω τις υπόλοιπες συνδέσεις του ΑΤΧ, αυτό που ψάχνω είναι αν μπορώ να συνδέσω ένα fan στην 12άρα ενός molex και στην -12άρα που υπάρχει κάπου στο ATX ώστε να έχω 24V και να δώσω τις διπλάσιες στροφές στο fan.

Γίνεται αυτό? Ποιό pin του atx είναι το -12?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

η διαφορα διναμικου γινετε.

αμα δοσεις ομως 24volt σε ενα φαν δεν ξερεις ποσο θα κρατιθει ζοντανο

το ποσες στροφες θα βγαζει ειναι σχετικο και ποτε δεν μπορεις να ξερεις.

τωρα για την -12 αν θιμαμε καλα ειναι το 2 πιν απο δεξια με το κουμπομα προς τα πανο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

η διαφορα διναμικου γινετε.

αμα δοσεις ομως 24volt σε ενα φαν δεν ξερεις ποσο θα κρατιθει ζοντανο

Το fan δεν με νοιάζει έτσι κι αλλιώς αφού περισσεύει (και έχει και χάλια cfm) το τροφοδοτικό θα λυπηθώ αν πάθει κάτι, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος? Νομίζω πως υπάρχει κάποιο standard με τον χρωματισμό των καλωδίων...

Βέβαια το άρθρο που διάβασα για το μπλέ καλώδιο είναι επι εποχής ... 1998-1999 οπότε δεν είναι σίγουρο πως το -12V είναι το μπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το δοκίμασα και έβγαλα μερικά συμπεράσματα:

1) Ένα κακό fan και 124V να του δώσεις πάλι χάλια θα είναι... (είδα ελάχιστη διαφορά απο τα 12V>24V)

2) ΜΗΝ ΑΓΓΙΞΕΤΕ ΠΟΤΕ τυχόν γυμνά καλώδια ή συνδετήρες...

3) Προσοχή στα δάχτυλά σας, ακόμα και με μικρή διαφορά στο cfm οι στροφές μπορεί να είναι αρκετές για να προκαλέσουν πολύ επώδυνα ατυχήματα (και δεν αναφέρομαι σε απλό τραυματισμό).

Κατα τα άλλα δεν είδα μεγάλη διαφορά και σίγουρα περίμενα κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Εγώ πάντως που πήρα κακό ανεμιστήρι (Ψοφιομάστερ 12άρι 1200 στροφές) με 24 βολτ (21.9 πολυμετρημένα) είδα πολύυυυ μεγάλη διαφορά.6 μήνες 24-7 δε λέει να πάθει τίποτα.

τοτε απο τι μπορει να καει ενα ανεμιστιρι???

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ,κανένα ανεμιστηράκι δε θα πεθάνει απλά επειδή γυρνάνε πιο γρήγορα τα πτερύγια.Απλά το επιπλέον ρεύμα ,αν ξεπεράσεις τις αντοχές του κυκλώματος θα το λιώσει. Τώρα εγώ είτε έτυχα σε κομμάτι είτε,-πιο πιθανό- οι ανεμιστήρες αυτοί φτιάχτηκαν για περισσότερες στροφές και έπειτα μειώθηκαν για να πιάσουν τους πελάτες που θέλουν να διαβάζουν silent

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.