Jump to content



PC BUILD για μουσική παραγωγή


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Θέλω να χτίσω ενα pc καθαρά για μοuσική παραγωγή. θα ήθελα να μου προτείνετε CPU mother board και ram. για ssd σκεφτομαι τον Samsung evo 970 1T. Budget γυρω στα 800 χωρίς τροφοδοτικό μιας και αυτό που ήδη έχω είναι 550W (λογικά με καλύπτει) . Οσο για την κάρτα γραφικών που επισης ήδη έχω θα ήθελα να μου πείτε αν θα ταιριάζει στη καινούρια motherboard. amd radeon R7 240 (ddr3).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο Forum :)

 

Θα ξεκινήσω ανάποδα.

 

Η κάρτα γραφικών δεν έχει λόγο να μην "ταιριάζει" στην νέα σου motherboard :) Κανονικά θα παίζει και δεν έχεις ανάγκη και κάτι διαφορετικό αν είναι για μουσική παραγωγή το σύστημα που θέλεις να χτίσεις.

Το 550W τροφοδοτικό, λογικά είναι οκ, ωστόσο πρέπει να μας πεις μάρκα/μοντέλο, ώστε να ξέρουμε και το πόσο ποιοτικό είναι. Αν είναι κινέζικο με 15€, θα πρότεινα να το αλλάξεις. Το θεωρώ ό,τι πιο σημαντικό για το σύστημα. Ειδικά αν παράγεις μουσική, δεν θες να σε "αφήσει" την στιγμή που ηχογραφείς ή επεξεργάζεσαι κάτι.

Φαντάζομαι πως ό,τι πάρεις, θα μπει στο κουτί που ήδη έχεις, σωστά; Αν θες πες μας ποιο είναι για να δούμε αν υπάρχουν περιορισμοί, όπως ας πούμε κάποια διαφορετική ψύξη, σκληροί δίσκοι, μέγεθος μητρικής (ATX, mATX) κλπ.

Όσο για τις προτάσεις μου,  υποθέτωντας πως όλα όσα έχεις είναι κομπλέ, θα πρότεινα:

 

CPU - Βλέποντας την εξέλιξη τιμής, δεν είναι τραγικά ακριβότερος από ότι πριν κάποιο διάστημα.

Mobo - Είναι μια micro ATX που φαίνεται να έχει όλα όσα χρειάζεται κανείς. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει και πιο φρέσκους επεξεργαστές (δεν τους προτείνω μιας και η τιμή τους είναι απαγορευτική), ωστόσο ξέρω πως η msi tomahawk (που είναι full size ATX), τους υποστηρίζει. 

RAM - Διαχρονική αξία, υπάρχουν και καλύτερες αλλά νομίζω πως η ποσότητα μετράει, ανάλογα και το επίπεδο της μουσικής παραγωγής. Ωστόσο μπορείς να πας και σε 16GB, αλλά η γνώμη μου είναι για τα 32, μιας και "σε παίρνει".

 

Αυτά μαζί με τον Μ.2 που διαλέγεις (υποθέτω πως ήδη έχεις κάποιον HDD για έξτρα αποθήκη), κοστίζουν περί τα 700€ και έχεις και 100€ αν χρειαστείς κάποια αλλαγή ή αν θες να προσθέσεις τροφοδοτικό καινούριο ή να αλλάξεις κουτί κλπ. 

 

Θα πρότεινα και μια έξτρα ψύξη προς αντικατάσταση της stock (καθώς CPU+ Ram παίζουν ρόλο στην παραγωγή μουσικής - σπανίως γράφω κι εγώ τίποτα με το Cubase ή το Reaper)

 

Παράδειγμα, μια ψύξη που είναι μόλις 9cm ύψος, λογικά χωράει στα περισσότερα κουτιά εκεί έξω. 

Αν θες να διαθέσεις αυτά τα χρήματα κάπου αλλού, It's ok, απλά μιλάμε για μια διαφορά της τάξεως των 7-8 βαθμών σε συνθήκες αρκετού load. 

 

Σύνολο, 730€ περίπου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό ειναι της corsair vs 550. εχω εξτρα σκληρους ναι :) . εχω κανει την εξης λιστα

share.png
WWW.BESTPRICE.GR

Υπολόγισε την καλύτερη τιμή από πολλά καταστήματα και μοιράσου την λίστα σου

θα ειναι οκ?

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος Psybort έγραψε:

το τροφοδοτικό ειναι της corsair vs 550. εχω εξτρα σκληρους ναι :) . Επισης εχω μια υδροψυξη corsair hydro h60(2018) κάνει για τον ryzen 3700x? εχω κανει την εξης λιστα

share.png
WWW.BESTPRICE.GR

Υπολόγισε την καλύτερη τιμή από πολλά καταστήματα και μοιράσου την λίστα σου

θα ειναι οκ?

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος Psybort έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Psybort έγραψε:

το τροφοδοτικό ειναι της corsair vs 550. εχω εξτρα σκληρους ναι :) . εχω κανει την εξης λιστα

share.png
WWW.BESTPRICE.GR

Υπολόγισε την καλύτερη τιμή από πολλά καταστήματα και μοιράσου την λίστα σου

θα ειναι οκ?

 

Θα σε παρότρυνα να κοιτάξεις καλύτερα και λίγο πιο προσεκτικά και να επιλέξεις ανάλογα.

 

Η λίστα που κάνεις στο Bestprice αφορά τις φτηνότερες τιμές, χωρίς μεταφορικά και από καταστήματα που μπορεί να είναι "νίντζα". Ειδικά στο Bestprice, μπαίνουν ακόμη περισσότερα τέτοια, αναξιόπιστα μαγαζιά.

Συνεπώς πρόσεξέ το, οι τιμές που έβαλα εγώ περιλαμβάνουν και τις περιπτώσεις ακριβότερων αλλά πιο αξιόπιστων καταστημάτων, και τις στρογγυλοποίησα προς τα πάνω ώστε να βγάλουμε και ένα μ.ο. μεταφορικών.

 

Δεν ξέρω αν θα θυσίαζα τα 16GB έξτρα Ram για το BQ Pure Base 500DX αλλά είναι στιβαρό κουτί οπότε δεν μπορώ να πω κάτι εδώ, γιατί είναι και θέμα προτίμησης και αισθητικής, εκτός όλων των άλλων.

Η MSI Tomahawk είναι top selling μητρική, αλλά δεν θα σου προσφέρει κάτι ουσιαστικά περισσότερο από αυτή που σου πρότεινα. Κάποιες έξτρα θύρες SATA βλέπω, RGB και out of the box υποστήριξη για Zen 3. Ίσως, αν σκοπεύεις να προχωρήσεις αργότερα σε αναβάθμιση επεξεργαστή, να είναι πιο καλή λύση, αλλά για τις ανάγκες σου η Aorus θα ήταν κομπλέ. Όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις και τι παραπάνω είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις! 

Η τελική απόφαση είναι δική σου ;) 

 

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος Psybort έγραψε:

Επισης εχω μια υδροψυξη corsair hydro h60(2018) κάνει για τον ryzen 3700x? εχω κανει την εξης λιστα

Η Corsair αναφέρει πως κάνει , δηλαδή στην λίστα συμβατότητας είναι η AM4 πλατφόρμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Psybort έγραψε:

την λιστα την εστειλα ενδεικτικα πιο πολυ οχι οτι θα τα παρω απο κει οπωσδηποτε. η μιτρικη που προτεινεις ειναι καλη για μελλοντικη αναβαθμιση?

Σύμφωνα με την Gigabyte, όπως μόλις είδα, υπάρχει bios για υποστήριξη Ryzen 5XXX επεξεργαστών. 

 

image.png

 

Αν σε παίρνει να πάρεις την Tomahawk, go for it πάντως, καθώς η Tomahawk είναι και full size, +2 έξτρα sata ports, USB type C και φωτάκια RGB :p

Δεν ξέρω ποιοτικά σε τι άλλο μπορεί να διαφέρουν (VRM πχ) αλλά φαίνεται overall καλύτερη. Το αν αξίζει τα +60-70€, το αποφασίζεις εσύ. Εξάλλου η RAM είναι κάτι που μπορείς να προσθέσεις πανεύκολα :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην δική σου περίπτωση δεν νομίζω να έχει σημασία, δεν χρησιμοποιεί GPU το music production. Επίπτωση θα έχει μόνο σε games, τα οποία φαντάζομαι δεν σε ενδιαφέρουν. 

Οι κάρτες γραφικών είναι μια δύσκολη περίπτωση και στην παρούσα φάση καλύτερα να μην τις σκέφτεσαι καν :hehe: 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Psybort έγραψε:

καλα για τα rgb χεστηκαμε ?

Ναι, απλά μπορεί σαν overall ποιότητα να μπορεί πιο εύκολα να δεχτεί και να διαχειριστεί έναν 5800Χ για παράδειγμα η Tomahawk και επειδή μια φορά θα πάρεις μητρική, πρέπει να σκεφτείς αν θα πάρεις αυτήν και 16 ραμ, ή την άλλη και 32 :p 

Προσωπικά έχω 32GB Ram αλλά φαντάζομαι πως και με τα 16 δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός και αν θες 250 καρτέλες στον χρομ την ώρα που κάνεις export τη μουσική σου ή κάνεις κάποιο mixing/mastering :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 12:44 ΜΜ, το μέλος Psybort έγραψε:

Καλησπέρα στο φόρουμ. Θέλω να χτίσω ενα pc καθαρά για μοuσική παραγωγή. θα ήθελα να μου προτείνετε CPU mother board και ram. για ssd σκεφτομαι τον Samsung evo 970 1T. Budget γυρω στα 800 χωρίς τροφοδοτικό μιας και αυτό που ήδη έχω είναι 550W (λογικά με καλύπτει) . Οσο για την κάρτα γραφικών που επισης ήδη έχω θα ήθελα να μου πείτε αν θα ταιριάζει στη καινούρια motherboard. amd radeon R7 240 (ddr3).

Q-base . fl studio και τα αντιστοιχα, ξερω ειναι intel friendly συμφωνα με Steinberg.

Aν και ειναι καλυτερο vfm το ryzen, προσωπικα σε pc για επαγγελματικη  μουσικη παραγωγη θα πηγαινα σε Intel.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.