Jump to content



Αλλαγή μητρικής!


nickthegreek

Recommended Posts

Παιδιά επειδή η μητρική στο επαγγελματικό το pc τα παιξε πια η γνώμη σας για αυτή. Θέλω να κρατήσω τον ίδιο επεξεργαστή για αυτό δεν πάω σε άλλο socket. Την έχει κανεί? Καμία άλλη πρόταση?

ALBATRON PX865PE PROII

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.528203

Από μνήμες (2 * 256) ποιες θεωρείτε καλύτερη επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μια χαρά μου φαίνεται, τουλάχιστον από εξοπλισμό. 865ΡΕ chipset, 8 usb, 2 sata, 8κάναλος ήχος, κλπ.

Με Albatron δεν είχα ποτέ εμπειρία, αλλά εντάξει...............

Πάντως είναι φουλ έξτρα, εκτός και αν δεν σου χρειάζονται όλα αυτά, οπότε μπορείς να πάρεις κάτι αρκετά φθηνότερο....

Για μνήμες, λίγο μου φαίνεται το 2*256. Γιατί δε βάζεις 2χ512; Επίσης, πόσα δίνεις για μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Για μνήμες, λίγο μου φαίνεται το 2*256. Γιατί δε βάζεις 2χ512; Επίσης, πόσα δίνεις για μνήμες;

Επειδή είναι κομπιούτερ της δουλειάς και τρέχει ένα προγραμματάκι σε dos παράλληλα με το παίξιμο μουσικής θεώρησα ότι και να τα έχω τα χρήματα δεν αξίζει να τα δώσω αφού δεν θα μου χρειαστεί μεγάλη ποσότητα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι η μητρική έχει πολλά πράγματα που δεν τα χρειάζομαι και δεν ξέρω αν έιναι σωστή επιλογή απλώς θα ήθελα μία μητρική που να με κρατήσει καιρό μια που θα τα δώσω τα λεφτά. (αυτή που έχω τώρα κάηκε χωρίς λόγο)

Link to comment
Share on other sites

το πόσο καιρό θα «κρατήσει» είναι σχετικό, ανάλογα και τη χρήση που θα θες να κάνεις.

Το cpu που έχεις τι είναι;

Πριν δεν είχες μνήμες; Πάντως, για ντος και μπ3 τα 512 είναι μια χαρά. Νομίζω ότι έχουν εξφτιλιστεί και οι τιμές στις μνήμες, κάπου 20 ευρώ το ντιμάκι (256).........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle [Σήμερα, στις 16:00]

Το cpu που έχεις τι είναι;

Eίναι ένας παμπάλαιος για την εποχή μας επεξεργαστής P4 1.7 GHz socket 478.

Πριν δεν είχες μνήμες;

Είχα αλλά ήταν κάτι μνήμες που εφάρμοζαν μόνο σε εκείνη την μητρική. Έμπαιναν σε 3 υποδοχές η δεν ξέρω πως αλλιώς να σας δώσω να καταλάβετε. Πάντως τέτοιες μητρικές δεν κυκλοφορούν σήμερα.

Πάντως, για ντος και μπ3 τα 512 είναι μια χαρά. Νομίζω ότι έχουν εξφτιλιστεί και οι τιμές στις μνήμες, κάπου 20 ευρώ το ντιμάκι (256).........

Και εγώ με αυτή τη λογική σκέφτηκα να τις αγοράσω.

Για την μητρική στα ίδια λεφτά (90-110 ευρώ) έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί εδώ μπορεί να παίζει πρόβλημα......

Ο 1,7 νομίζω είναι willamette πυρήνας, οπότε δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι θα παίζει με αυτή ή παρόμοια μητρική. Για κάνε μια σχετική αναζήτηση στο lab για παρόμοιο θέμα.

Ιδέα: αντί να πάρεις μητρική με 110 ευρώ, πάρε μια με 60, ένα σελερονέτο 2,4 με άλλα τόσα και τις μνήμες και θα είσαι κομπλέ πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα προτεινα αυτη. Αν δεν κλοκαρεις κιολας καθολου, συνισταται ανεπιφυλακτα. Δεν το λεω, υποτιμητικα φυσικα, αλλα τις συγκεκριμενες μητρικες τις εχω δουλεψει αρκετα και ειναι ΣΚΥΛΙΑ στα default. Απο συνολο περιπου 25-30 μητρικων, δεν επαθε καμια τιποτα, εδω και αρκετο καιρο(χρονο περιπου).

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.526572

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek [Σήμερα, στις 18:06]

Eίναι ένας παμπάλαιος για την εποχή μας επεξεργαστής P4 1.7 GHz socket 478.

Υποστηριζόμενοι επεξεργαστές: Intel Pentium� 4 Processor (Northwood/Prescott) και Celeron

δυστυχως....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.